E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇin'den ABD'ye nota! Gerilim yükseliyor..----

Çin'den ABD'ye nota! Gerilim yükseliyor..

Çin'den ABD'ye nota! Gerilim yükseliyor..
17 Mart 2018 - 21:45 www.borsagundem.com

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı Tayvan ziyareti kararının "tek Çin" ilkesini ciddi şekilde ihlal ettiğini belirterek, karara tepki gösterdi.

Çin'in, ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı Tayvan ziyareti kararı nedeniyle ABD tarafına nota verdiği bildirildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang yaptığı yazılı açıklamada, Trump’ın Tayvan'a ziyaret kararını imzalamasına kesinlikle karşı çıktıklarını belirterek, bu kararı nedeniyle Washingtonyönetimine nota verdiklerini ifade etti.

Söz konusu kararın, hiçbir yasal bağlayıcılığı olmamakla beraber "tek Çin" ilkesini ciddi şekilde ihlal ettiğine dikkati çeken Sözcü, kararın Tayvan’daki bağımsızlık yanlılarına "ciddi yanlış sinyal gönderdiğini” dile getirdi.

Sözcü Lu, “Çin, ABD’yi hatasını düzeltmeye, Tayvan ile ilişkilerini ve temaslarını artırmayı durdurmaya çağırıyor.” ifadelerini kullanarak, Washington yönetiminin Tayvan konusunu dikkatli ve uygun bir şekilde ele alması, Çin-ABD ilişkileri ile Tayvan boğazı bölgesindeki barış ve istikrara zarar vermekten kaçınması gerektiğini dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün ABD ile Tayvan arasında karşılıklı ziyaretlerin yapılmasını ve Tayvanlı yetkililerin ABD’ye “saygın koşullarda" girmesini öngören kararı imzalamıştı.

Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı.

Pekin yönetimi "tek Çin" ilkesini benimseyerek, Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini ve Tayvan'ın, bağımsızlık ilan etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceğini savunuyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ...18 Mart 2018 15:41

    yok abiler, ablalar. büyüyen gelişen kuzey kore... çin... karışık ortadoğu... ABD tek başına mücadele edemezise, çıkartır büyük bir dünya savaşı. vurdurur milleti birbirine. ABD gücünü etkinliğini kaybediyor. Düşünsenize. rusya+kuzey kore+çin dünyaya da sömürge arıyor.. ? bir sürü insan zaten. nüfürları dünyanın 5 de biri kadar. insan bolluğu =? gelecek pek iyi görünmüyor bence...

  • POLAT ALEMDAR18 Mart 2018 11:42

    benim tahminim eninde konunda abd ve çin 3.dünya savaşını yapacaklar ve abd diye bir devlet haritadan silinecektir.çünkü dünya üzerinde yaptıkları zülümlerin hesabını ALLAH onlara böyle ödetecektir.hemde tarih yakındır.

  • bir yorum18 Mart 2018 06:00

    Avrupa ve amerika dışında herkesin başının derdi bir oluşum bir yer var.Dünyayı amerika ve avrupa birlikte sıkıntılara gark ediyorlar.2 dünya harbinide bunlar çıkarmıştı.Bakalım insanlık olarak sonumuz ne olacak.