E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBİST'te hafif yükseliş bekleniyor----

BİST'te hafif yükseliş bekleniyor

BİST'te hafif yükseliş bekleniyor
08 Kasım 2017 - 09:06 www.borsagundem.com

BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif yükseliş ile açılması ve gün içerisinde bu eğilimini sürdürmesi bekleniyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ TAHVİL FAİZLERİNDEKİ YÜKSELİŞ EŞLİĞİNDE GERİLEDİ…

BIST 100 Endeksi dün, yurtdışı piyasalardaki olumlu seyir eşliğinde güne yükselişle başlamasına karşın tahvil faizlerindeki yükselişin bankacılık sektörü hisseleri üzerinde satış baskısına neden olmasına ve Dolar’daki global bazdaki güçlenmeye bağlı olarak günü %1,7 düşüşle 112,272 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %3,4, BIST Sanayi Endeksi ise %0,9 oranında geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
SAAT 10:00 TÜRKİYE EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ…

Bugün yurtiçinde Eylül ayı sanayi üretimi takip edilecek. Bloomberg anketlerine göre beklenti aylık bazda %0,4, yıllık bazda ise %9,7 artış yönünde. Biz de sanayi üretimi tarafında üçüncü çeyreğin son ayında güçlü duruşun devam etmesini beklememize karşın geçmiş veri olduğu ve sanayi şirketlerinin çoğunun bilançolarını açıklamasından dolayı etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz. Sabah itibariyle Asya hisse piyasaları ABD’de vergi reformuna ilişkin belirsizlikler nedeniyle Dolar Endeksi’ndeki gerileme ile birlikte hafif yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün hafif yükseliş ile açılmasını ve gün içerisinde bu eğilimini sürdürmesini beklemekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

ANACM…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %22 düşüşle beklentilerin üzerinde olarak 56 milyon TL (beklenti 29 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %13 artışla beklentilere paralel olarak 140 milyon TL (beklenti 135 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

KRONT…Nötr… Şirket 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre büyük bir artış göstererek 1 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %40 düşüşle 1 milyon TL olarak açıklandı. (KAP)

SODA…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %20 artışla beklentilerin hafif üzerinde olarak 139 milyon TL (beklenti 127 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %3 artışla beklentilerin hafif üzerinde olarak 150 milyon TL (beklenti 139 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

TRKCM…Sınırlı Pozitif… Şirket 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %9 artışla beklentilerin üzerinde olarak 161 milyon TL (beklenti 134 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %3 artışla beklentilere paralel olarak 238 milyon TL (beklenti 231 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

YATAS…Pozitif… Şirket 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde, geçen çeyreğe göre %101 artışla beklentilerin üzerinde olarak 30 milyon TL (beklenti 16 milyon TL) net kar açıkladı. FAVÖK, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönemde geçen çeyreğe göre %86 artışla beklentilerin üzerinde olarak 47 milyon TL (beklenti 299 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

TAVHL…Nötr… Şirketin 2017 Ekim ayında toplam yolcu sayısı geçen sene aynı döneme göre %12,4 artış, geçen aya göre ise %12,1 azalışla 10,1 milyon olarak gerçekleşti. Şirketin yıllık yolcu büyüme oranı Ekim ayında %6,1’den %7,2’ye yükselmiş oldu. (Şirket)

Yabancı İşlemleri… Yabancı yatırımcılar Ekim ayında net 13,4 milyon USD’lik satım gerçekleştirdi. En net alım yapılan hisseler THYAO, GARAN, TCELL, EREGL ve PETKM olurken, ARCLK, NTHOL, HALKB, DGKLB ve ASELS en çok net satımın yapıldığı hisseler oldu.

BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %2,3 düşüşle 140,225 seviyesinden tamamladı.
Aralık vadeli kontratın, gün içerisinde 139,500 – 141,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları dün, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye füze ve nükleer silah programı konusunda anlaşma yapma çağrısında bulunması ile birlikte gelişen ülke para birimlerine karşısında güçlü performans gösterirken, Türk Lirası da global seyre eşlik etti. Kasım vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %1,1 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükselişe bağlı olarak hafif geriledi. Aralık vadeli Altın kontratı ise günü %0,4 düşüş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları’nın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'ye füze ve nükleer silah programı konusunda anlaşma yapma çağrısında bulunması ile birlikte gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü performans gösterdiği günde Euro da zayıf gelen Almanya sanayi üretimi verisi eşliğinde global görünüme iştirak etti. Kasım vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,1 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne yatay seyir ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

* SAYFADA YER ALAN BİLGİLER TAVSİYE NİTELİĞİ TAŞIMAYIP YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR. YATIRIMCI PROFİLİNİZE UYMAYABİLİR.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)