E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemAltay tankına yerli motor için yeni ihale----

Altay tankına yerli motor için yeni ihale

Altay tankına yerli motor için yeni ihale
17 Ekim 2017 - 09:00 www.borsagundem.com

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Altay tankı için daha önce sonuçsuz kalan girişiminin ardından, beklenen Güç Grubu Geli̇şti̇ri̇lmesi̇ Projesi̇ ihalesini duyurdu

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), daha önce TÜMOSAN ile yürütülen ancak sonuçsuz kalan Altay tankına yönelik Güç Grubu Geli̇şti̇ri̇lmesi̇ Projesi̇'ne ilişkin yeni ihaleye çıktı.

SSM, bir süredir üzerinde çalışılan Güç Grubu Geli̇şti̇ri̇lmesi̇ Projesi̇ ihalesinin ilanını yayımladı.

Buna göre, ihale kapsamında, Altay tankının güç grubu ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için Türk sanayisinin mevcut imkan ve kabiliyetlerinin azami derecede kullanılması hedefleniyor. Ortaya çıkacak ürünle Altay tankının güç grubu konusunda yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmak ve ihraç lisansına tabi olmayan güç grubunu geliştirmek amaçlanıyor.

Teknik destek sağlayıcıya takıldı

Proje için daha önce TÜMOSAN ile 190 milyon avro bedelle sözleşme imzalanmıştı.

Toplam 54 ay sürmesi planlanan proje kapsamında, "yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami derecede kullanılması ve ihtiyaç duyulması halinde yurt dışından teknik destek alınması suretiyle öncelikli olarak Altay tankında kullanılması planlanan güç grubunun tüm hakları Türkiye'ye ait olacak şekilde özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu" hedefleniyordu.

Avusturyalı AVL firmasından teknik destek almak için anlaşan TÜMOSAN, şirketin taahhütlerini yerine getirmemesi nedeniyle Teknik Destek Sağlayıcı Sözleşmesi'ni sonlandırmıştı.

TÜMOSAN'ın bu konudaki arayışlarının sonuçsuz kalması üzerine SSM ile imzaladığı sözleşme cezasız olarak karşılıklı feshedilmişti.

TÜMOSAN ve BMC cephesindeki gelişmeler

TÜMOSAN yetkilileri, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, yeni ihalede de "en güçlü aday" olacaklarını söylemişti. Yetkililer, yeni ihalenin şartları belli olmasa da "Önceki ihaleden yola çıkarak 5,5 yılda gerekli şartları kendi kaynaklarımızla sağlayabileceğimizi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Savunma sanayisinde motor geliştirme konusunda en sıcak gelişme ise 13 Ekim'de yaşandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile BMC arasında Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi sözleşmesi imzalandı.

Sözleşmeyle BMC'ye yeni nesil hafif zırhlı araçların paletli konfigürasyonunun güç grubu ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması görevi verildi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • nuyageva17 Ekim 2017 19:24

  yorumspor başka hangi hisseler size göre beklentili

 • Hayeller çok pahalı17 Ekim 2017 18:50

  Altay tankı projesi kandırma politikasının parçasıdır amaç turkiye gelişiyor diyebilmektir. Milli tank projesi var ama ortada fabrika yok bu iş gerçek olsaydı ne olurdu biliyormusunuz ? Devlet meydana çıkar ve fabrikayı kurardı TANKSAN ve bu fabrika kendine tedarikciler bulur parcaları temin eder üretime başlardı İŞİN DOĞRUSU BÖYLE OLUR . BİR BABAYİĞİT ARAMAKLA NE OTOMOBİL NEDE TANK YAPILABILIR. 2. KISIMA GELIRSEK İHALEYİ ALACAK FIRMA OTOKAR KİMİN KOÇ UN PEKİ KOÇ KİMİN ? DAHA ÖNCE MİLLİ GEMİ PROJESIDE KOÇ A VERİLMİŞTİ !!! Bütün devlet kurumu araçları ( makam arabaları hariç ) KOÇ tan alınıyor ama 2013 yılında erdoğan a göre koç hükümete karşı çalışıyordu.

 • E.Göy17 Ekim 2017 09:56

  FIRAT'IN BATISI HAREKATINDA ARIZALANAN ALMAN LEOPARD TANKLARIMIZIN YEDEK PARÇALARINI VERMEYİ ALMANYA REDDETTİ BU NEDENLE ÜRETECEĞİMİZ HER MODEL TANKIN HER YEDEK PARÇASINI ÜLKEMİZDE ÜRETİLİYOR OLMAMIZ GEREKİR AMERİKAN M 60 TANKLARININ YEDEK PARÇALARINI DA ALAMAYABİLİRİZ BİR AN EVVEL TAMAMEN MİLLİ BİRKAÇ BİN ADET MİLLİ TANKLARIMIZI ÜRETMEYE BAŞLAMALIYIZ milli tank sayımız en az 10 bin adet olmalı 30 yaşını doldurmuş Yabancı ülke tanklarımızı dönüşüme göndermeliyiz

 • dave stewart17 Ekim 2017 09:24

  netaş motor işine giriyormuş

 • mehmet 17 Ekim 2017 09:23

  motor işi de altayı tasarlayan otokara yakışır.

 • muhalif17 Ekim 2017 09:21

  yaşım 32 herhalde 65 yaşında emekli olucam o zaman yerli tankı yaparız :D

 • Yorumspor17 Ekim 2017 09:09

  İhaleyi kim alırsa alsın, altay tankı projesinde Aselsan'ın konumu bellidir. Kazanan aselsan olacaktır.