E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYunanistan'dan yeni tehdit adımı---

Yunanistan'dan yeni tehdit adımı

Yunanistan'dan yeni tehdit adımı
19 Ocak 2021 - 16:32 www.borsagundem.com

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Girit Adası’nın doğusunda kara sularını genişletmeyi planladığını söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, İyon Denizi’nde kara sularının genişletilmesini öngören yasa tasarısının tartışıldığı parlamentoda konuştu.

Başbakan Kiryakos Miçotakis'in aylar öncesinde Girit’te kara sularının genişletilmesi konusunda görüş belirttiğini anımsatan Dendias, "Ve tabii ki Girit, Girit’in doğu tarafını da kapsıyor. Girit'in doğusunda da kara sularımızı genişletmeyi planlıyoruz" dedi.

ELEŞTİRİLERE YANIT

Ana muhalefet Radikal Sol Parti (SYRİZA) Sözcüsü Yorgos Katruggalos'un, Yunanistan ve Türkiye arasında yeniden başlatılması kararlaştırılan istikşafi görüşmelerde hangi meselelerin ele alınacağı ve ülkenin kara sularının genişletilmesi konusunda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığının farklı görüşler dile getirdiği yönündeki eleştirilerini de yanıtlayan Dendias, şunları kaydetti:

"Başbakan’ın belirlediği politikanın dışında bir çizgi izlenmesi mümkün değil. Yunanistan'ın hiçbir başbakanı kara suları meselesini müzakere etmez çünkü egemenlik meselesidir ve müzakere konusu değildir."

'SINIRDAŞ ÜLKELERLE MÜZAKERE'

Dendias, Yunanistan’ın kara sularını genişletmesi konusunda sınırdaş ülkeler ile müzakere etmek zorunda olmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkenin (Yunanistan) kıta sahanlığı konusundaki tezi, Maniatis kanunu ile ifade edilmektedir. Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) meselesine gelince, belirtilen kıta sahanlığı üzerindeki belirli bölgede olay gerçek. Sınırdaş ülkelerden herhangi biriyle anlaşmalı olarak sınırlandırılmamıştır.

Komşu ülkeler, hakkımızı uygulamamızı anlayışla karşılıyor. İtalya, Yunanistan’ın kara sularını genişleteceğini biliyordu ve bu, 'Yunanistan’ın İtalya ile müzakere ettiği' anlamına gelmez. Arnavutluk’un da Yunanistan’a sormadan, hakkını bütünüyle kullandığı gibi."

Trump’ın duvar ördüğü göçmenleri, Biden vatandaş yapacak

Yunanistan provokasyonun dozunu gittikçe artırıyor

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ19 Ocak 2021 22:37

  LA OĞLUM BAK GİT........AYAĞIMIZIN ALTINA GELİP DE EZDİRMEYİN.......HAMAMOĞLU NA DÖNDÜRÜRÜZ.BETER EDERİZ....ULU ÖNDER ATATÜRK  VERDİĞİ DERSLER SİZLERE AZMI GELDİ....BU ÜLKEYİ BİR DÜNYA LİDERİ RTE VE BAHÇELİ YÖNETMEKTE....ERMENİSTAN IN DÜŞTÜĞÜ  DURUM DAN DA MI DERS ALMADINIZ.BABANIZA DAHİ GÜVENMEYİN SİZLERİ ELİMİZDEN KİMSE ALAMAZ.

 • Kamil19 Ocak 2021 21:58

  Vre komşi , dinlemezsin beni ,Ege'de raki balik yapalım , turistten kazanalim, deniz ikimiz de yeter. Ama sen yarın seni terkederken yalniz kalacağin dayılarina güveniyorsun , vre yanliş yaporsun. E gene de sen bilirsin, Türk'ün tokadını yiyince daha da batar ekonomin

 • BORSACI19 Ocak 2021 19:29

   bizde trakyadaki topraklarımızı genişletmeliyiz 

 • Can19 Ocak 2021 18:48

  Bunlar yeni planladıkları uçak ve sihaları almadan bizim Yunanistanı almamız lazım, yılanın başını cılız ilken ezmek lazım

 • fafa19 Ocak 2021 17:49

  Anladığım kadarıyla,artık Yunanistan bir savaş istiyor,dün de Yunanlı stratejist Türkiye ile ''kısa süreli bir çatışma yaşayacağız''diyordu.Bunun anlamı şu:Aniden vurur istediğimizi alırırız,araya girer durdururlar.Sen nasıl stratejistsin savaş başladı mı nerede duracağı belli olmaz.