E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYerli yatırımcı sattı, yabancılar topladı---

Yerli yatırımcı sattı, yabancılar topladı

Yerli yatırımcı sattı, yabancılar topladı
24 Ekim 2018 - 09:28 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul AK Parti ve MHP arasındaki ittifakın sona ermesiyle birlikte güç kaybederken yabancı yatırımcılar bu durumu fırsat bildi

Panik Yok!

Dün yurtdışı piyasaların negatif etkisiyle güne hafif satıcılı başlayan borsa saat 11'de gelen bir haberle sarsıldı. MHP lideri Bahçeli, parti grup toplantısında "Parti olarak 31 Mart'taki yerel seçimlerimize yönelik herhangi bir ittifak arayışımız artık kalmamıştır ve yoktur" dedi. Açıklama sonrasındaki bir saat tufan oldu: 12.10'da Dolar/TL 5.87 'TL'ye kadar çıkmışken BIST 100 92,345e kadar inmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında yaptığı açıklamada 'Herkes kendi yoluna' diyerek MHP ile yerel seçimlerde ittifak yapılmayacağını açıkladı. Erdoğan'ın kaos bekleyenlerin aksine sakinleştirici etkisi piyasaca beğeni aldı. İlk etapta dolar 12 kuruş düşerek 5.75'e geriledi. Ardından borsadaki seansın ikinci yarısında artış yaşanırken yurtdışı kökenli Merrill Lynch, Deutsche, Citi ve Credit Suisse en çok alım yapan kurumlar arasında başta yer aldılar. Yani panik yapan yerlilerin hisselerini yabancılar topladı gözüküyor.

Enflasyonla mücadelede Türkiye'ye büyük katkı sağlayacak bir güzel haber de petrol fiyatlarındaki düşüşten geldi. Daha 20 gün önce 86 doları gören ve 100 dolarları görmesi beklenen petrol dün nakavt oldu ve 76 dolara düştü. Teknik olarak 74 dolar seviyeleri destek olabilir. Kasım’ın ilk günlerinde ABD’den Türkiye’ye İran’dan ucuz enerji ithalatı için muafiyet de gelirse daha da güzel olabilir.

Dün AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, İtalya'nın 2019 yılı bütçe taslak planının reddedildiği belirtildi. O İtalya ki, Avrupa Birliğinin kurucu 6 ülkesinden biridir. O İtalya ki bölgenin en büyük ekonomilerinden biridir. Borç krizinin sorumlusu görülen sol ittifakı iktidardan indiren İtalya halkının yeni lider partileri Lig ve 5Yıldız ittifakı; emeklilik reformu, işsizlik ödeneği, vergi indirimleri vaatlerini 2019 bütçesine dahil edince bütçe açığı/GSYH oranı 2019 için % 2.4 olarak belirlendi. Üstelik % 2.4 bütçe açığı hedefini 2021’e kadar sürdürmek istiyorlardı da AB itiraz edince 2020’de % 2.1’e, 2021’de % 1.8’e düşürecek şekilde değiştirdiler. Oysa iktidar öncesinde nisan ayında açıklanan istikrar programında 2019 yılı bütçe açığı hedefi % 0,8 olarak belirlemişti. Bütçesi red yiyen İtalya, gerekli düzeltmeleri yapıp 13 Kasım’a kadar AB komisyonuna yeniden sunmak zorunda. Bakalım ne kadar harcamadan vazgeçecekler? Son 1 ayda bu gelişmeler yüzünden % 13 düşen İtalya borsası da gelişmelerle toparlayabilir.

Birkaç gündür ABD’de yaşanan ve tam açıklanamayan satışlarda Dow Jones özelinde iki önemli destek olduğunu söylüyorduk. İlki dün görüldü ve 25 bin altına sarkan borsaya alım geldi. Bugün ve yarın tepki hareketleri ile 25 bin üzerinde yükselmeye çalışacaktır. Ancak bunu ne kadar başaracağı meçhul! Aşağıda ise 23,330 seviyesi asıl destektir. Onun altı ise “Ayı Piyasası” demektir ki ABD de son 10 yıldır bunun ne demek olduğu bilinmiyor.

STRATEJI

ABD borsalarındaki toparlanma sayesinde güne olumlu başlıyoruz. Dolar sakin!

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 500 puan civarında artışla, BIST 100 ise % 0.4 civarında artışla güne başlamasını öngörüyor.

Alnus Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :