E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıYeni hafta iyimserlikle başlıyor ---

Yeni hafta iyimserlikle başlıyor

Yeni hafta iyimserlikle başlıyor
06 Temmuz 2020 - 09:30 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul'un bugün pozitif açılış yapması bekleniyor.

Piyasalar, vaka sayılarındaki artışa rağmen yeni haftaya iyimserlikle başladı. Bu sabah Asya piyasalarında güçlü bir tablo var.

Nikkei %1,85, Shanghai %4,86 yukarıda işlem görüyor. Vadeliler cephesinde de benzer şekilde pozitif bir hava izlenmekte. Korona virüs salgını Dünya genelinde devam etmekte ve son gelen vaka sayıları rekor düzeyde artışa işaret ediyor. Gelen bu verilerin aksine piyasalarda izlediğimiz bu fiyatlamaların ise daha çok Merkez Bankası ve Hükümetler kanadında gelebilecek teşviklere ya da genişlemeci tutumun arttırılabileceğine yönelik beklentiler ile oluştuğunu düşünüyoruz.

Çünkü her ne kadar hisse senedi piyasalarında böyle bir fiyatlama olmasına karşın ons altında önemli bir geri çekilme görülebilmiş değil. Ons altın bu sabah 1770$ üzerinde işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta başlayan yukarı yönlü hareketinde vaka sayısında oluşan hızlı artış sonrası güvenli liman talebi etkili olmuştu. Bu sabah hafif satıcılı seyretse de yüksek seyrini koruyor. Petrol fiyatlarında ise bu sabah yatay primli bir fiyatlama izleniyor. Brent petrol 43,1$, ham petrol 40,6$ seviyesinden işlem görüyor.

Bugün yurtdışı takviminde ikincil düzey veriler ile haber başlıklarında ise vaka sayısına ilişkin gelişmeler ön planda olacak.

Yurtiçinde ise Cuma günü endeks güne pozitif başlamasına karşın günü %0,99 aşağıda 115.748 puanla bitirdi. İşlem hacmi ise 20,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Endeksin satışlarında özellikle bankacılık sektörü etkili oldu. Kur cephesinde ise bu sabah 6,85 seviyesinin üzerindeki seyir takip ediliyor. Bu seviyenin üzerindeki kalıcı duruş kur açısından 6,85 - 6,90 bandını öne çıkarıyor. Bugün yurtiçinde Cuma günü aldığımız haziran ayı enflasyon verisinin TCMB tarafından aylık fiyat gelişmeleri raporunu takip edeceğiz. Veri piyasa beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi ve aylıkta %1,13, yıllık bazda ise %12,62 oranında artış kaydetti. Gelen verinin TL varlıklar üzerindeki etkisi sınırlı kaldı. Diğer yandan içeride raporun yanı sıra öğleden sonra reel efektif döviz kuru endeksi ve siyaset cephesindeki gelişmelerin yanı sıra vaka sayısındaki değişimler sürece dair değerlendirme yapabilmek adına önemli olacak.

Manşette Öne Çıkanlar

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 tedavisinde HIV ilaçları ile hidroksiklorokin denemelerini durdurdu.
Sunday Times gazetesinin haberine göre, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, bankalara bir mektup gönderdi ve negatif faizlerin tüm sistem için yaratabileceği etkiler konusunda onları uyardı.

29 Haziran'da başlayan Çin-Avrupa yatırım anlaşmasıyla ilgili 30. müzakere turu 3 Temmuz'da sona erdi. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, müzakerede ilerleme kaydedildiği belirtildi.
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'nin ana kredi zayıflığına dışsal baskılar devam ettiğini ve özel sektörün dış borç çevirmesi, finansal piyasada dalgalanmaya rağmen dirençli olmaya devam ettiğini açıkladı.

Türkiye TÜFE haziran ayına aylık bazda %1,13, yıllık bazda ise %12,62 oranında artış kaydetti. Aynı dönemde ÜFE, aylıkta %0,69, yıllıkta %6,17 yükseldi. TCMB'nin 2.çeyrek banka kredileri eğilim anketi sonuçlarına göre, 2020 yılının ikinci çeyreğinde, bankaların genel olarak işletmelere kullandırdıkları krediler ile tüm bireysel krediler için uyguladıkları standartları gevşettiği görülmüştür. TSİ 10:00'da TCMB'nin aylık fiyat gelişmeleri raporu açıklanacak. Borsa İstanbul'da bugün pozitif açılış yapması bekleniyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)