E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYaptırımlar listesine altının da eklenmesi planlanıyor---

Yaptırımlar listesine altının da eklenmesi planlanıyor

Yaptırımlar listesine altının da eklenmesi planlanıyor
22 Haziran 2022 - 08:50 www.borsagundem.com

Avrupa Birliği, 23-24 Haziran'da yapılacak zirvede Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya karşı içinde altının da yer aldığı yeni yaptırımlar konusunu görüşecek.

AB liderleri, Reutres'in gördüğü 20 Haziran tarihli taslak metinde "yaptırımları güçledirmek için çalışmaya devam edecekleri" taahhüdünde bulunuyor.

Kuzey ve Doğu ülkeleri yedinci paket üzerinde ısrar ederken; Almanya ve Belçika gibi ülkeler mevcut önlemleri uygulamaya odaklanmayı talep ediyor. 

Taslak metin, Almanya'nın istekleri doğrultusunda, açık bir şekilde yedinci bir pakete atıfta bulunmuyor.

Euronews'teki habere göre, yetkililer, şu anda yeni bir plan hazırlanmamasına rağmen, hedef alınacak sektörleri belirlemek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Brüksel, Moskova'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgale başlamasından bu yana Rusya ve Beyaz Rusya'ya karşı altı yaptırım paketi kabul etti. Ancak birlik üyeleri kendi ekonomilerine Rusya'dan daha fazla zarar verebileceği endişesiyle gaz dahil birçok alanı yaptırım listesinin dışında bıraktı.

Bir sonraki hedef altın yaptırımı

Kaynaklar, AB'nin Rusya'ya karşı bir sonraki olası hedeflerden birinin altın olduğunu söylüyor. 

Danimarka'nın AB büyükelçisinin bir sözcüsünün, geçen hafta AB elçilerinin kapalı kapılar ardında yaptığı bir toplantıda, "Kopenhag'ın yaptırım listesine altını eklemek istediğini" aktardı. 

Yine Reuters'a konuşan bir kaynak, Avrupa Komisyonu'nun altın yaptırımı için çalıştığını söyledi; ancak tedbirin ayrıntısının net olmadığını kaydetti.

Altın, Batı yaptırımları nedeniyle yurtdışında tutulan bazı varlıklarına erişimde kısıtlamalarla karşı karşıya kalan Rusya Merkez Bankası için "çok önemli bir varlık" olarak değerlendiriliyor. 

Taslak belgede, AB liderlerinin Ukrayna'nın yeniden inşasını finanse etme planlarını hızlandırmak için 9 milyar euroya kadar yeni acil durum fonlarını not edecekleri belirtildi.

Belgede, ayrıca Kiev'e askeri destek için onaylanmış 2 milyar euroya ek olarak 500 milyon euroluk yardımın eklenebileceği kaydedildi.

Rusya doğalgazı kıstı, enerji krizi büyüyor

 

Zelenskiy: Afrika, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşın rehinesi oldu

 

Çin liderden Batı'nın 'Rusya' yaptırımlarına tepki!

 

Rusya'dan tahıl ihracatı koridorları açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)