E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriÜnlü Katarlı şirket Mayhoola Beymen'i devraldı---

Ünlü Katarlı şirket Mayhoola Beymen'i devraldı

Ünlü Katarlı şirket Mayhoola Beymen'i devraldı
09 Mayıs 2019 - 10:12 www.borsagundem.com

Lüks markaları bünyesinde barındıran Katarlı şirket Mayhoola Beymen'in yüzde 97'sine sahip oldu.

BORSAGUNDEM.COM

Boyner Holding ve Mayhoola, bünyesinde Boyner Büyük Mağazacılık, Beymen Mağazacılık, AY Marka Mağazacılık ve Altınyıldız Tekstil’i barındıran Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş.’yi yeniden yapılandırmak üzere mutabakata vardıklarını açıkladı.

Boyner Holding ve Mayhoola'nın vardığı mutabakat kapsamında Boyner Büyük Mağazacılık ve Altınyıldız Tekstil’in tamamı Boyner Holding’in olacak. Buna karşılık Beymen Mağazacılık ve Ay Marka Mağazacılık’ın yüzde 96,89 (%97) oranındaki çoğunluğu ise Mayhoola'ya geçecek. (Ay Marka bünyesinde NetWork, Que, Divarese ve George Hogg gibi markalar yer alıyor.)

Mutabakat öncesinde Mayhoola’nın Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları AŞ’de yüzde 54, Boyner Holding’in ise yüzde 42,8 oranında payı bulunuyordu. Mayhoola’nın 2015’ten bu yana Boyner Grup’a yaptığı yatırımlar ve yapılacak anlaşma sonrasında Beymen ve AY Marka Mağazacılık’ı devralması Türkiye lüks perakende ve moda sektörüne bugüne kadar yapılan en büyük yabancı yatırımı olacak. Anlaşmanın finansal detayları Yönetim Kurulu kararları ve yasal onaylar sonrasında kamuoyuyla paylaşılacak.

Sürecin gerekli tüm onayların ardından Haziran 2019’da tamamlanması bekleniyor.

Şirketten KAP'a yapılan açıklamada, "10 Nisan 2019 tarihinde ana pay sahiplerimiz Mayhoola for Investments LLC ("Mayhoola") ve Boyner Holding A.Ş. ("Boyner Holding") tarafından Grup yapımızın güçlendirilmesi için çeşitli stratejik seçenekleri değerlendirmek üzere görüşmelere başladıkları konusunda bilgilendirildiğimizi kamuya açıklamıştık.

Bugün (8 Mayıs 2019) Mayhoola ve Boyner Holding, görüşmeleri sürecinde Boyner Holding‘in sahip olduğu Şirketimiz paylarının tamamının (sermayemizin %42,8'i) Mayhoola'ya satışına dair  müzakerelere devam edilmesi üzerinde mutabakata vardıklarını bildirmişlerdir. Bahsedilen  işlemin hüküm ve şartları, zamanlaması ve fiyatı müzakerelerin ilerleyen aşamalarında belli olacaktır.

Süreç içinde kesinleşen gelişmelerin  Mayhoola ve Boyner Holding tarafından doğrudan veya Şirketimiz aracılığı ile kamuya açıklanacağı ana ortaklarımız  tarafından bildirilmiştir.

Bu açıklama ile bağlantılı olarak, Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, Grubumuzun finansal yapısının güçlendirilmesi, sürdürülebilir ve karlı büyümeye destek olacak bilançonun oluşturulması amacıyla:

1.         (i) %100 paylarına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımız Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. ve Altınyıldız Tekstil ve Konfeksiyon A.Ş.'nin  paylarının tamamının,

(ii) Sahip olduğumuz "Altınyıldız ve "Altınyıldız Classics" markaları ile alt markalarının  mülkiyetinin,

Boyner Holding A.Ş.'ye devredilmesi için Şirketimiz ve Boyner Holding A.Ş. arasında görüşmelere başlanmasına,

2.         Sermaye Piyasası Kurulu'nun, gayrimenkul dışındaki varlıkların sermaye piyasası mevzuatı kapsamında yapılacak değerlemelerine ilişkin 11.04.2019 tarih ve 21/500 sayılı Kararı çerçevesinde, bağımsız bir değerleme kuruluşundan hizmet almak üzere gerekli görevlendirmenin yapılmasına,

3.         Gerekli değerleme çalışmaları, ön onaylar ve diğer hazırlıkların tamamlanmasını takiben, işlemin yeniden Yönetim Kurulu'nun onayına sunulmasına,

4.         Söz konusu işlemin Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-23.1 Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği'nin ("Tebliğ") 6'ncı maddesinin 1'inci fıkrası hükmünde yer alan önemlilik kriterleri uyarınca değerlendirildiğinde;

- işleme konu bağlı ortaklıkların (mal varlığının)  son yıllık finansal tablolara göre elde edilen gelire  katkısının, son yıllık finansal tablolardaki gelirlere oranının (2018 için: 2.929.151.311 TL/5.400.598.817 TL=% 54,2), Tebliğ'de belirtilen %50 eşik değerin üzerinde olması sebebiyle, işlemin, Tebliğ kapsamında "önemli nitelikteki işlem" olarak değerlendirileceği ve yapılacak genel kurul toplantısında ortakların onayına sunulacağı, Tebliğ'in 10. Maddesinin 1. Paragrafı uyarınca hesaplanan 4,86 TL pay fiyatından, Tebliğ'in 9. Maddesinde yer alan esaslar çerçevesinde ayrılma hakkının kullandırılacağı hususunda Şirketimiz yatırımcılarının bilgilendirilmesine, karar verilmiştir" denildi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALAATTİN CAMGÖZ10 Mayıs 2019 02:19

  chp yarın gider anayasa mahkamesine bu satışın iptali ister .bu olay kılıçtaroğlu na bahceliye söylediği gibi olsun.

 • Bozkurt09 Mayıs 2019 20:01

  En büyük ülkücü Bahçeliden bir yorum rica etsek.

 • Ew09 Mayıs 2019 17:39

  Donumuza kadar alaccaklar

 • Ertan 09 Mayıs 2019 11:16

  Ülkede kanki katarlar sürekli büyüyor:) Gerçi kanki lerden alınan borç dolarlara karşı, varlık fonu içinde nelerin veya ne kadarın teminat verildiğini de kimse bilmiyor..

 • Recep09 Mayıs 2019 11:14

  Finans borçlar yüksek idi, Peşine önemli oranda bedelli sermaye artışı gelir mi?

 • evet.09 Mayıs 2019 11:10

  Bir özel sektör kurumuda Yerli ve milli oluyor : )) darısı diğer kurumların başına hahaha

 • : ((09 Mayıs 2019 10:47

  yahu ne ova, ne tarla, ne fabrika, ne üretim tesisi, ne yol, ne köprü, ne residanslar, aklına gelecek ne varsa satılıyor, tapu yabancıya geçiyor. Bu nasıl büyümek, bu nasıl gelişmek ? Dünyanın neresinde böyle büyüme var ? vatandaş 30 yıl çalışıyor tek hayali ev almakken, yabancı çatır çutur ne varsa satın alıyor. Biz neden almanayada, fransada, abd de tapulu bişe alamıyoz?  Bırak türkiyede alamıyoz çalıştımız halde. Bu kısır döngü devlete millete zarardır. Suçlular bellidir. Bu durum bekanın ta kendisidir.

 • HALİL TÜRK10 Mayıs 2019 02:22

  büyük güçler hiç bir değeri olmayan ve matbualarında bastıkları kağıt parcalarını ülkemize getirerek ülkemizi silahsız işgal ettiler artık bunları çıkar çıkarabilirsen.bu özeleşmeye bir sınır getirilmesi gerekmektedirb.yarın bir gün kendi çıkarlarını öne sürüp ülkemizi işgale dahi kalkışabilirler.

 • cCcihaD 09 Mayıs 2019 22:57

  parası olan ağa babaların neler alıyor neler miami de kıytırık şarkıcıların bile ne malları var bankacıların hakeza, hiç mi takip etmiyorsun yerli zenginlerimizi onlarda oralardan mallaniyor maltaya transfer edilen paraların sahipleride tapinakci olmasa gidermi he

 • Bika09 Mayıs 2019 10:45

  Bedelli sermaye artırımıyla da Boyner şirketini kurtaramadı, bu krizde yerli ve milli şirketler yabancılara düşük fiyatlardan satılacak.