E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriÜlker milyarlık şirketini Topbaş'a sattı---

Ülker milyarlık şirketini Topbaş'a sattı

Ülker milyarlık şirketini Topbaş'a sattı
18 Ocak 2019 - 10:52 www.borsagundem.com

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, Yıldız Holding'in yüzde 33 hissesine sahip olduğu Aktül Kağıt'ı Topbaş ailesine sattığını yazdı

Ülker Ailesi'nin yönettiği Yıldız Holding son 10 yılın en önemli atılımlarını yapan Türk şirket oldu. Aralarında Godiva, DeMet's Candy, United Biscuits gibi atıştırmalık ve şekerleme alanında onlarca markayı barındıran firmaları bünyesine katan Yıldız Holding, bu 10 yıldaki hareketiyle bir anlamda bölgeselden küresel olma yolunda önemli bir adım attı. Son günlerde yapılandırma ile gündeme gelen Yıldız Holding, bir yandan da odak sektörler belirleyerek bağlı bir çok şirketi de vitrine çıkardı. Perakende ve atıştırmalık sektörüne odaklanan Yıldız Holding gazlı içecekten süt ürünlerine bir çok alanda faaliyetini de sattı. İşte bu satış sürecine şimdi de sektörünün öncü üreticilerinden olan Aktül Kağıt da ekleniyor.

Bilindiği üzere 2011 yılında temeli atılan Sakarya'daki 140 bin metrekarelik alanda üretim yapan Aktül Kağıt, hijyenik ürünler anlamında önemli bir firma. 7 yılda toplam 400 milyon liranın üzerinde yatırım yapılan Aktül'de Yıldız Holding, yüzde 33 paya sahipti. Aktül'ün geri kalanı ise Topbaş Ailesi'ndeydi. Komili Konfor, Komili Yuvam gibi tuvalet kağıdı, kağıt havlu, mendil, peçete üretimi gerçekleştiren Aktül, bir çok market zinciri için de private label adı verilen markalı ürün üretimi de gerçekleştiriyordu. Ayrıca Komili Profesyonel markasıyla jumbo bobin üretimi de gerçekleştiren şirkette Yıldız Holding, kalan hisselerini vitrine çıkarmıştı.

Eczacıbaşı Grubu da istedi

Edindiğim bilgilere göre 8 yılda yaklaşık 1 milyar liralık bir değere ulaşan şirketteki Yıldız Holding'in payına önce Eczacıbaşı Grubu talip olmuş, son anda bu süreç sona ermişti. Şirketteki son kalan Yıldız Holding payını BİM ve hissedarları Mustafa Latif Topbaş, Ahmet Arif Topbaş ve Tahir Pazarlama aldı. Yine edindiğim bilgilere göre Yıldız Holding, bu satışla elde ettiği gelirin bir kısmını sendikasyon kredilerinin kapanmasına, bir kısmı da atıştırmalık ve perakende gibi ana işlerin büyümesine, yeni marka oluşturmasına yani yatırıma harcayacak.

Yıldız Holding, dünyanın en büyük 3 bisküvi üreticisinden biri. Çikolata ve diğer atıştırmalık ürünlerde de küresel olma yolunda adımlarına devam ediyor. Bu bazen satın alma ile bazen de elindekini satmakla oluyor. Birçok yan sektörden çıkarak odaklanma projesine girmek bunun en başarılı yolu olarak görünüyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • zorba19 Ocak 2019 01:52

  biri bi yazı yazdı her kez yazıya saldırdı bende dahil!.... iyide zenginin malı züğürtün cenesini yormuyormuydu ? veya ALAN RAZI VEREN RAZI SANA NE OLUYOR....................değilmiydi?..................HEPİNİZE HÜRMETLERİMLE.........

 • sait18 Ocak 2019 21:08

  Nasil olsa borclar faizleri giderler millete kakalanmistir paralar yurtdisina cikarilip isvicre bankalarinda kuzu gibi yatar Turkiyeyr de lutfedip yuksek faizle binturlu teminats karsilik borc verilir..millet zorla borclandirilmaya calisiliyor zaten.emegin degeri odenmiyor

 • ....19 Ocak 2019 04:43

  Bankalarla yapilandirma icin onca ugrasan bu ulker grubu degilmiydi

 • BİR DOST18 Ocak 2019 21:15

  Blader bence piskoloğa gidip bir ayar yaptırmanda yarar var, herkezi kendin gibi görüyorsun.

 • 1Borsacı18 Ocak 2019 12:00

  İyi zamanda satmak, kötü zamanda almak lazım. Öte yandan rekabetin global olduğu günümüzde ana iş ile ilgili olmayan şeyleri çıkarmak mantıklı. Hayırlı olsun.