E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye'yi düşman ilan General Hafter, Trablus'a yaklaştı---

Türkiye'yi düşman ilan General Hafter, Trablus'a yaklaştı

Türkiye'yi düşman ilan General Hafter, Trablus'a yaklaştı
08 Aralık 2019 - 19:39 www.borsagundem.com

Libya'nın doğusunu kontrol altında tutan ve Türkiye'yi "düşman" olarak gören General Hafter, Rusya'nın da askeri desteğiyle başkent Trablus'a yaklaştı.

Son beş yıldır siyasi ve askeri olarak ikiye bölünmüş olan Libya'nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter'e bağlı güçler Rusya'nın da desteği ile başkent Trablus'a yaklaştı.

İtalya'da yayın yapan Corriere della Sera gazetesine konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame, Hafter'e bağlı kuvvetlerin Rusya'nın askeri desteği ile kenti ele geçirmek üzere olduğunu açıkladı.

Salame, "Rusların Hafter'in birliklerine katılımından bu yana Trablus taarruzu güç kazandı. Son 10 günde savaş başkentin yerleşim alanlarına ilerledi" ifadesini kullandı ve mevcut gidişatın daha fazla sivil ölümler ile birçok kişinin yerinden edilmesine neden olacağını kaydetti.

Türkiye'nin destek verdiği ve BM tarafından ülkenin meşru temsilcisi olarak kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı Muhammed Syala da General Hafer'in başkenti ele geçirebileceği uyarısında bulundu.

Roma'daki temasları sırasında bir başka İtalyan gazetesi olan La Repubblica'ya konuşan Syala, "Rusların insansız hava araçları ve paralı askerler aracılığıyla General'e destek vermesi neticesinde başkentin düşme riski bulunuyor" şeklinde konuştu.

ABD Rusya'yı suçlamıştı

ABD Dışişleri Bakanlığı iki hafta önce Rusya'yı General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'na destek vermekle suçlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Genel Sekreter Yardımcısı David Schenker, Rus ordusuna bağlı düzenli birliklerin ve Moskova'nın güdümündeki milis kuvvetlerden oluşan Wagner grubuna mensup askerlerin, Libya Ulusal Ordusu'nu desteklediğini söylemişti.

Ancak Moskova'dan bu suçlamaya karşı yanıt gecikmedi. Perşembe günü konuşan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iddiaları "Amerikalı muhataplarımızın yaydığı söylentiler" diyerek geri çevirdi.

Türkiye'yi düşman ilan etmişti

Ülkede nihai olarak söz sahibi olmaya çalışan iki tarafın mücadelesinde Türkiye ve Rusya, dışarıdan karşıt taraflara destek veriyor. BM Özel Temsilcisi Salame, Moskova'nın General Hafter'e "paralı ya da sözleşmeli askerler" ile destek verdiğini, Ankara'nın da Trablus hükümetine insansız hava araçları ve mühimmat sağladığını belirtti.

Türkiye ayrıca geçen hafta Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin olarak Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalamıştı.

Anlaşmanın imzalanması sonrası Twitter üzerinden bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye ve Libya arasındaki iş birliğini vurgulamış ve Ankara'nın Trablus'a destek vermeye devam edeceğinin altını çizmişti.

General Hafter ise Haziran ayında sözcüsü aracılığıyla Türkiye'yi düşman ilan ettiklerini açıklamış ve birliklerinin kontrolündeki bölgelerin hava ve deniz sahalarını Türk uçak ve gemilerine kapadıklarını ilan etmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • osman10 Aralık 2019 21:43

  bu teletubbies gene ne saçmalamış  :D 

 • psiko09 Aralık 2019 17:53

  yakında mevcut Libya liderleri için gıyabında cenaze namazı kıldırırlar

 • doğru09 Aralık 2019 15:36

  kime yanaştıysak sonu kötü oldu, mısırda mursiyi destekledik sonu ölüm oldu,libyada kaddafiyi destekledik sonu ölüm oldu ,acaba yabancı güçler bunları yok ederken türkiye neredeydi, bu işler atmakla tutmakla olmuyor...

 • veli gül11 Aralık 2019 06:59

  Libya'da rahmetli Kaddafiyi desteklemedik. Hatta haçlı gemilerinin yönetim merkezi bizim gemimizdi.Oysa Kıbrıs savaşında tüm dünya bize ambargo uygularken O petrolüm.uçak lastikleri emrinizdedir diyerek bizi destekleyen tek ülke idi.Haçlı donanması Libyayı kuşattı.Donanmanın amiral gemisi idi.utancını ve öfkesini halen yaşıyorum,

 • Önlem almalıyız. Ruslar devrede09 Aralık 2019 12:22

  İşte size RUSYA çıkarı nerde ise orada rusya savunuculara duyurulur. Türkiye derhal güçlü bir şekilde libya yasal hükümetinin yanında yer almalı. Bizde ne gerekirse ne şekilde gerekirse yapmalıyız. Hafter etkisiz hale gelmedikçe ne Libyaya nede Türkiyeye rahat yok ve çıkarlarımız karşısında duran Libyadaki en büyük hedef bu general bozuntusu

 • reisss09 Aralık 2019 12:10

  bizim reis bu adamı yer bititit döver..anzer balı ve ejder mevyeleri ile besleniyor..  sen kinsin... eyyy dedesi ruum, anası ermeni, ninesi pontus, buyuk babası lobici zat..*= ? reisim benim...

 • kılıç09 Aralık 2019 07:46

   HAFTER DENEN BU HAYİNİ GEBERTMEK LAZIM TÜRKİYE GEREGİNİ DÜŞÜNMELİ .

 • Eren09 Aralık 2019 07:10

  Rusya ABD Afganistan Suriye Libya Mısır lübnan heryerden coğrafi pozisyon tutmak rekabet ediyor, yerlilerin canı acıyor. Rezalet durum.

 • mehmet09 Aralık 2019 00:19

  bize uçak gemisi acil lazım.. acil koduyla duyuruyorum bunu !!

 • heee 09 Aralık 2019 12:11

  5 ucak gemizi al... sonra boxerla ortalıkda gezelim. incir ağacı yapraklarına dönüşümüze az kaldı... para yok para... mayış yok... adam ol adam... 

 • Abdullah08 Aralık 2019 21:58

  Bubir gün bir arap babayiğit indirecek ama ne zaman? Çok kaşındı çoook.

 • kurt08 Aralık 2019 21:15

  haftır  sen kaşınıyon   seninde zamanın geldiginde   kaşırlar merak etme türkiyemize tehdit edemessin bir gün ansızın ensende biteriz  kacacak deli k ararsın

 • veri09 Aralık 2019 08:46

  sen kurtlar vadisiyle büyümüşsün belli...

 • atakan09 Aralık 2019 00:44

  Çok güldüm. Allah  da  seni güldürsün   :D 

 • kılıç08 Aralık 2019 20:50

  HER TAŞIN ALTINDAN RUSYA ABD ÇIKIYIYOR BUNLARIN AMACI KAN GÖLÜNE DÖNDÜRÜP SİLAH SATMAKDIR.

 • Bika08 Aralık 2019 20:45

  Rusya, Suriye'de B.Esad'ın arkasında ve Libya'da da Hafter'in arkasında duruyor.