E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye orta düzey tasarrufçu---

Türkiye orta düzey tasarrufçu

Türkiye orta düzey tasarrufçu
12 Aralık 2016 - 14:51 www.borsagundem.com

TÜİK, yüzde 15’ler seviyesinde daha önce hesaplanan tasarruf oranlarının yüzde 24,8 oranında olduğunu hesapladı

Türkiye İstatistik Kurumu, yeni seri milli hesapları oluşturdu. Yeni seriye göre ilk büyüme verisi ise 2016 üçüncü çeyrek için açıklandı.

Türkiye’nin tasarruf oranlarına yönelik olarak TÜİK yeni hesaplamasında yüksek bir değer buldu. Türkiye, tasarruf oranlarındaki “tarihi düşük” seviye nedeniyle bir dizi ekonomik önlem alıyordu. Bunlar arasında otomatik katılımlı bireysel emeklilik tartışma konusuydu.

TÜİK, yüzde 15’ler seviyesinde daha önce hesaplanan tasarruf oranlarının yüzde 24,8 oranında olduğunu hesapladı. Buna karşılık hane halkı tasarruf oranlarının yine de düşük kaldığı gözlendi. Buna göre, 2009’ta yüzde 7 olan hane halkının tasarruflarının GSYH’ye oranı, 2015 yılı sonunda yüzde 9,4’e yükseldi. Hane halkının harcanabilir gelirleri içindeki tasarruf da yükseldi. Hanehalkı tasarruf değerinin kullanılabilir gelir içerindeki payı 2009 yılında yüzde 10,1 iken 2015 yılında yüzde 13,5 oldu.

Devletin ve hane halkının tasarrufları artarken, şirketlerin ve mali kuruluşların tasarruflarının GSYH payı düştü.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)