E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTurizm başlamadan 200 bin kişi işsiz kaldı---

Turizm başlamadan 200 bin kişi işsiz kaldı

Turizm başlamadan 200 bin kişi işsiz kaldı
01 Mart 2016 - 15:27 www.borsagundem.com

Bodrum Profesyonel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, 2016 yılı için, turizmde kriz uyarısı yaptı.

Bodrum Profesyonel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, 2016 yılı turizm sezonuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Turizm başlamadan 200 bin kişi işsiz kaldı, alınan tedbirlerin arttırılması gerekir. Son 30 yılın en büyük krizini yaşayacağız" dedi.

SOMALI GENÇLERİ TURİZİMCİ YAPIYORLAR

Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren 37 gencin istihdam edilmesi için Aralık ayından bu yana turizm eğitimi veren BOYD ile Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Göltürkbükü Hilton Resort Otel'de 'Turizmde 2016 yılı Sezon Değerlendirme' toplantısı düzenledi. BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, yönetiminde düzenlenen ve 'Maden Somalı Gencin Kaderi Olmamalı' başlıklı toplantının ilk bölümünde Aralık ayından bu yana turizmin mutfak, davranış bilimleri, meslekiİngilizce, ilk yardım ve servis kategorisinde eğitim alan 37 Somalı genç tanıtıldı. BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu eğitimlerini mayıs ayına kadar tamamlayacak olan gençlerin büyük bölümünün Hilton Oteli'nde istihdam edileceklerini belirterek "Artık Somalı gençler madene inmek zorunda kalmayacak özel sektörümüzün de verdiği bu desteklerle her yıl birçok Somalı genci turizm sektöründe istihdam etmeyi sürdüreceğiz. Somalı gençler bugüne kadar aldıkları eğitimlerde ne kadar başarılı ve yetenekli olduklarını kanıtladı. Bundan sonra Somalı gençlerimizin kaderleri madenler değil beş yıldızlı oteller olacak" dedi.

'KAÇAN TURİSTİN GERİ GELMESİ 5 YILI BULUR'

Bazı turizmcilerin pembe tablo çizerek yılı yüzde 15 kayıp ile kapatmayı planladıklarını savunan Karcılıoğlu, "Gerçekleri kimselerden saklayamazsınız. Son otuz yılın en büyük krizi ile karşı karşıyayız. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümü otuz yıldır ilk kez vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı. Hiç kimse ümide kapılmasın, daha sezon başlamadan turizm sektöründe tam 200 bin kişi işsiz kaldı. Bazı tesisler de tasarruf tedbirleri ile krizi atlatmaya çalışırken bazılarının pembe tabloya bakarak paralarını turizme yatırmayı düşündükleri duyumunu alıyoruz. Kimse bu hataya düşmesin, yatırdıkları paraları alamazlar. Türkiye'de yaşanan Suriye krizi komşumuz Yunanistan ile İspanya'ya yaradı şimdiden yataklarını doldurmuş durumdalar. Bu krizi bu yıl aşsak bile krizden çıkmak en az 3- 4 yıl sürer, çünkü tur operatörleri çektikleri uçakları başka ülkelere en az beşer yıllık anlaşma yaparak yönlendiriyor. Geri gelmeleri beş yılı bulur, bu gerçekleri bilerek devlet daha köklü, daha detaylı ve bilinçli tedbirler almalı, bu uyarılarımızı ciddiye almayanlar gerçek başa geldiğinde anlayacaklar ama bu kez de iş işten geçmiş olacak. Yıllardır yaşanan krizlerde, yaptığımız uyarılarla, haklı olmaktan bıktık, umarım bu kez turizm profesyonelleri bizleri ciddiye alır" dedi.

HİNDİSTAN PAZARI HAYAL

Karcılıoğlu, Hindistan pazarından turist getireceklerini söyleyenlerin ise hayal peşinde koştuklarını öne sürerek "Türkiye zaten son 20 yılda ortalama yüzde 55-60 yatak dolululuğu ile sezonu kapatıyor. Yani her yıl yüzde 40 açığımız var. Hindistan pazarında bu kadar turist vardı da şimdiye kadar neden oradan doldurmadınız? İngiliz Almanı buraya gelmezken bu kriz ortamında Hintli turistin geleceğini sananlar feci şekilde yanılıyor veya birilerini de yanıltıyorlar" dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ismail 04 Mart 2016 00:12

  ne oldu mehmet beyyyyy 1265 altın uçduuuu aynen sen düşecek diyorsan bılki yüksecek anlamına geliyor boyna sıkıyon kavarana hep

 • sami01 Mart 2016 23:54

  eğer mehmet ali bey düşecek diyorsa kesin yükselecek ben daha bu adamın tutturduğunu veya adam akıllı bir yorum yaptığını görmedim

 • napalım01 Mart 2016 18:04

  turizm demek gelen giden yabancıya sapkınlık derecesinde asılan rahatsız eden, vergi vermeyen, 3-4 ay asgari ücrete çalıştıran, yerli turisti kazıklayan sektör demek. Allah ıslah etsin.

 • Turan01 Mart 2016 18:00

  gidin ruslara yalvarinsana lutfen gelin biz sizi bedavada olsa karsilariz diye . ulan be adamlar ruslar simdi asliktan bogazlari kokcak rusya eski gunlere dondu

 • yerliturist01 Mart 2016 17:51

  Ekonomi için üzülsemde içten içe, biz yerli turisti adam yerine koymayan, ruslar neredeyse bedavaya kalırken bizi kazıklayan turizm sektörüne oh olsun diyorum.Birde seneye schengen vizesi kalkarsa o zaman göreceğim ben yüz ifadelerini. Vize angaryası ile uğraşmak istemediğimizden geliyoruz, ondan sonra hintli mi getirirsiniz rus mu size kalmış.

 • Cüneyt 01 Mart 2016 17:27

  Elindeki turist kaçsın Hindistan'dan turist getirecekler miş iş bilmemezlik bu kadar olur...

 • mali01 Mart 2016 16:57

  Fotoğraftakiler mi işsiz?

 • ekselans00601 Mart 2016 16:09

  parası olan. parayla oynayan parayla çalısan kamu oyunu mesgul edıp parasına para katıyor. ıhracat dedıler yas meyve sebze dedıler rusya dedıler oturup durdular ne bı pazar aradılar ne bır cozum hep devletten bekledıler turızımcılerde oyle yapıyor kadesım daha 6 varken oturdunuz kcınıznın ustune karı gıbı devlete aglıyor makarna koömur yardımı gıbı yardım beklıyrorsunuz.

 • ekselans00601 Mart 2016 15:59

  altının maşası kan emıcısı ekmek yıyenı kumarcısı koy koycusu nemalanıcısı reklemcısı pek çok... bınlerce kuyumcu var sadece ekmek yıyen hemce sıfır vergı luks yasam... ındırırlermı fıyatıs sızce.. yaparlar bı reklam. verırler gazı...

 • TURİST01 Mart 2016 15:38

  AKP iktidarının uyguladığı yanlış dış politikanın faturasını hep beraber ödediğimiz gibi, turizimciler de malesef ödüyor, yazık çok yazık, yüzbinlerce kişi işsiz kalacak, sorsan derler ki dış güçlerin işidir, zeytinyağı gibi üste çıkacaklar.... kabul edilmelidir ki, fiyaskoyla sonuçlanan bir dış politika yürütüyoruz ve hala bu yanlışta ısrarcıyız...üstüne üstlük milyonlarca suriyeli ülkemizde başı boş dolaşıyor....

 • ismail 01 Mart 2016 15:36

  SEN HEP ÖYLE DİYON YANILTIYON BİZLERİ ALTINDE HEP YÜKSELİYOR TUTTURAMIYON MEHMET BEY