E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTrump'ın azline bir adım daha yaklaşıldı---

Trump'ın azline bir adım daha yaklaşıldı

Trump'ın azline bir adım daha yaklaşıldı
13 Ocak 2021 - 06:40 www.borsagundem.com

Temsilciler Meclisi, 25. maddenin devreye alınması için hazırlanan tasarıya ilk tur oylamada onay verdi. İlerleyen saatlerde tasarı için nihai oylama yapılacak

Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Başkan Trump'tan görevi devralması için anayasal yetkilerini kullanmasını talep eden tasarıyı oyluyor. Yapılan ilk oylamada tasarının nihai oylamaya sunulması için onay verildi. İlk oylamanın ardından Temsilciler Meclisi üyelerinin tasarıyı tartışması ve gecenin ilerleyen saatlerinde nihai oylamanın yapılması bekleniyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler bir gün önce sözlü olarak yapılan oylamada tasarıyı reddetmişti.

Başkan Yardımcısı Pence ise Salı günü Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye ilettiği mektupta Başkan Trump'ın görevden uzaklaştırılması için 25'inci maddenin işletilmesine karşı olduğunu söyledi. Pence ''Bu tür bir eylemin ülkemizin yararına olacağına ya da Anayasamız'a uygun olduğuna inanmıyorum'' dedi. Pence 25'inci maddenin işletilmesinin kötü bir emsal teşkil edeceğini kaydetti.

Pence bu maddenin cezalandırma ya da gasp amacıyla kullanılmaması ve zihinsel kapasiteyle ilgili sorunlarda kullanılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Mike Pence’in 24 saat süresi olacak

Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından Başkan Yardımcısı Mike Pence’in buna yanıt vermesi için 24 saat süresi olacak.

Aksi takdirde Temsilciler Meclisi’nin Başkan Trump hakkında ikinci kez azil sürecini başlatması bekleniyor. Temsilciler Meclisi’nde azil oylamasının Çarşamba günü yapılabileceği belirtiliyor.

Pelosi’den Beyaz Saray’a 24 Saat Süre

Başkan Donald Trump’ın 25'inci madde ile görevden alınabilmesi için Kabine’nin çoğunluğunun buna destek vermesi gerekiyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın “dengesiz ve istikrarsız kışkırtma adımlarına” imkan veren Cumhuriyetçiler’in “suça iştirak etmesinin Amerika’yı tehlikeye attığını ve demokrasiye zarar verdiğini” savundu. Pelosi, “Başkan, Anayasa'mıza, ülkemize ve Amerikan halkına yakın bir tehdit oluşturmaktadır ve derhal görevdeen uzaklaştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Anayasanın 25’inci ek maddesi görevini yapamayacak durumda olduğu hallerde başkan yardımcısının ve kabinenin başkanı görevden almasını öngörüyor.

Başta Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın lideri Nancy Pelosi olmak üzere birçok Demokrat, Trump’ın 20 Ocak’ta görevi Joe Biden’a devredene kadar geçecek sürede ülke için tehlikeli kararlar almasından endişe ettiklerini dile getiriyor.

Cumhuriyetçiler arasında da Başkan Trump’ın istifa etmesi çağrısı yapanların sayısı artıyor. Son olarak Alaska Senatörü Lisa Murkowski ve Pennsylvania Senatörü Pat Toomey, Trump'a istifa etmesi çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi Parti’den üç isim ise destekçilerinin Kongre’ye saldırmasının ardından Başkan Donald Trump’ın azledilmesine onay verebileceklerini açıkladı. Temsilciler Meclisi’ndeki üç numaralı Cumhuriyetçi Liz Chaney, yaptığı açıklamada “Bugüne kadar hiçbir Amerikan başkanı makamına ve Anayasa’ya olan yeminine daha büyük ihanet etmemiştir” dedi. Diğer iki Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi John Katko ve Adam Kinzinger da Trump’ın azledilmesi için oy kullanabileceklerini belirtti.

Eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in kızı olan Wyoming eyaletinden Temsilciler Meclisi üyesi Liz Cheney, Cumhuriyetçi Parti içinde önemli isimlerden biri

Pence’ten yanıt gelmezse azil sürecinde harekete geçilecek

Demokratlar Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ABD Anayasası’nın 25’inci maddesinin işletilmesi talebine yanıt vermemesi halinde, Trump hakkında yeni azil sürecini resmen başlatacaklarını açıkladı. (amerikaninsesi.com)

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Bir sonraki adımda genel kurula azil tasarısını getireceğiz. Başkan’ın Amerika’ya yönelik tehdidi aciliyet taşıyor. O nedenle biz de acil şekilde harekete geçeceğiz” dedi.

Dört sayfalık azil kararı tasarısı neleri içeriyor?

Temsilciler Meclisi’ne sunulan azil tasarısında tek madde yer aldı. Tasarıda ABD Başkanı Donald Trump ‘‘isyanı teşvikle’’ suçlanıyor. Tasarının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi halinde, Cumhuriyetçi Trump, hakkında iki kez azil süreci başlatılan ilk başkan olacak.

Dört sayfalık azil kararı tasarısında Trump'ın seçim hileleriyle ikinci kez başkan seçilmesinin engellendiği yönünde temelsiz suçlamalarda bulunduğu, Georgia eyaletindeki yerel seçim yetkililerine Biden'ın eyalette az farkla elde ettiği zaferi geri çevirmek için kendisine 11 binden fazla oy 'bulmaları' yönünde baskı yaptığı ve geçen Çarşamba günü binlerce destekçisini Kongre üyelerinin seçim sonuçlarını geri çevirmesi için baskı yapmak üzere Kongre binasına yürümeleri için harekete geçirdiği ayrıntıları yer alıyor. (amerikaninsesi.com)

Pence, Trump'ı görevden almak için adım atmayacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Gercekler 13 Ocak 2021 08:40

    Orda bir adam kendini devlet üstü görüp herseye istediği düzeni veremez, istediği despotluğu yapamaz istediği çirkefliği çıkaramaz.