E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriTrenin “beyni” ve “kalbi” ASELSAN’a emanet---

Trenin “beyni” ve “kalbi” ASELSAN’a emanet

Trenin “beyni” ve “kalbi” ASELSAN’a emanet
17 Şubat 2020 - 12:19 www.borsagundem.com

2020 Yılı Yatırım Programı ile yurt dışından Yüksek Hızlı Tren Seti teminine son verilerek yerli ve millî üretimin önünün daha da açılması, hem raylı ulaşım teknolojilerine yüksek hız hem de ekonomiye milyarlarca avro kazandıracak.

Savunma sanayii başta olmak üzere çeşitli sektörlerdeki kritik teknolojilerin yerli ve millî üretimine yönelik önemli atılımlar gerçekleştiren Türkiye, bu konudaki kararlılığını 2020 Yılı Yatırım Programı ile daha da pekiştiriyor. Program’da yer alan “Millî Elektrikli Tren Seti” projesine ilişkin kararlar bu iradenin dikkat çekici bir örneğini teşkil ediyor. Raylı ulaşım sistemlerinde yerlilik ve millilik bakımından yeni bir dönem başlatan Program, yerli sanayinin desteklenmesi, ihtiyaç duyulan alanlarda teknolojik yetkinlik kazanılarak dışa bağımlılığın azaltılması, ciddi ekonomik kazanımlar elde edilmesi gibi noktalardaki gelişmeleri daha da ileriye taşıyacak.

Yurt dışından temin dönemi bitiyor

On Birinci Kalkınma Planı’nda öngörülen hedefler doğrultusunda hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Kararı ile 12 Şubat 2020 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 2020 Yılı Yatırım Programı’nda millî elektrikli trenin yerli ve millî imkanlarla hayata geçirileceğine işaret ediliyor. Program’ın “Yüksek Hızlı Tren Seti” projesine değinilen kısmında şu ifadeler yer alıyor: “Tedarik süreçlerine devam edilen 12 adet Yüksek Hızlı Tren Seti hariç olmak üzere 14.05.2019 tarihli Cumhurbaşkanı Oluru’na istinaden yurt dışından ilave Yüksek Hızlı Tren Seti temin edilmeyecek, TÜVASAŞ tarafından üretilen Millî Elektrikli Tren Setlerinin hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarında kullanılması sağlanacaktır.” Program’da ayrıca araç ve ekipman alımında yerli üretim katkı oranının azami düzeyde gözetileceği belirtiliyor.

Sektörde, bu iradenin piyasadaki global ölçekli yabancı oyunculara karşılık yerli firmaların elini ciddi biçimde güçlendireceği ve bu noktadan geri adım atılmadığı takdirde yerli ve millî sanayinin orta ve uzun vadeli hedeflerine çok daha kısa sürede ulaşabileceği değerlendiriliyor.

Trenin “beyni” ve “kalbi” ASELSAN’a emanet

Millî Elektrikli Tren Seti projesinde, savunma teknolojilerindeki kabiliyetlerini yakın dönemde sivil alana aktarmaya başlayan ASELSAN da yer alıyor. Şirket ile Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ) arasındaki sözleşmeye göre, projenin Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi ile Cer Zinciri Sistemi ASELSAN tarafından tedarik ediliyor.

Bir trenin “beyni” olarak nitelendirilen Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi (TKYS), temelde aracın hızlanma, yavaşlama (frenleme), durma, kapı kontrolü, yolcu geçişleri ve ışıklandırma gibi hayati öneme sahip işlevlerini denetlerken, iklimlendirme ve yolcu bilgilendirme gibi konfora yönelik alt sistemleri de yönetiyor. Modüler yapıda tasarlanan ve yüksek emniyet ile güvenilirlik seviyesine sahip olan TKYS bilgisayarı; mimarisi, kontrol, emniyet ve güvenilirlik algoritmaları, donanımı ve gömülü yazılımı ile tümüyle özgün olarak geliştiriliyor.

Bir trenin “kalbi” olarak nitelendirilen unsurlara sahip Cer Zinciri Sistemi (ana transformatör, cer konvertörü, yardımcı konvertör, cer motoru ve dişli kutusu) ise özgün yazılım, donanım ve algoritmalar ile yüksek verimlilikte performans sağlayacak şekilde hayata geçiriliyor.

Üretimde de yüksek hız

ASELSAN’ın savunma sanayii alanındaki tecrübe ve kabiliyetlerinin Millî Elektrikli Tren Seti projesinde değerlendirilmesi sayesinde hem üretimde hız hem de zamandan tasarruf sağlanmış bulunuyor. Trenin “beyni” ve “kalbi” niteliğindeki sistemlerde tasarım aşamalarından itibaren ASELSAN’ın yer alması, normal koşullarda on yıllar sürebilecek üretimin 1,5 yılda tamamlanması gibi dikkat çekici bir sonuç getiriyor.

6 milyar avroluk kazanım

Şu anda Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu 106 tren setinin 12’si yurt dışından, 5’i ise Millî Elektrikli Tren projesiyle karşılanıyor. Geriye kalan 89 tren setinin yerli ve millî imkanlarla üretilmesi halinde ise yaklaşık 3,5 milyar avronun Türkiye’de kalacağı belirtiliyor. Bu durumun sanayide çarpan etkisi yaratacağı ve söz konusu rakamın 6 milyar avroya ulaşacağı ifade ediliyor. Bu ekonomik kazanımın elde edilebilmesi için siparişlerin bugünden TÜVASAŞ’a verilmesinin önemi vurgulanıyor. Bu sayede sıkışık bir takvimle karşılaşılmadan ve dışa bağımlı kalınmadan Türkiye’nin tüm tren seti ihtiyaçlarının yerli ve millî imkanlarla rahatlıkla karşılanabileceği kaydediliyor.

Yüksek konfor sunuyor

TÜVASAŞ tarafından üretilen ve hızı saatte 160 kilometreden 200 kilometreye çıkarılan millî elektrikli tren, alüminyum gövdeli tasarlanıyor ve bu niteliğiyle bir ilk olmayı hedefliyor. Yüksek konfor özelliklerine sahip 5 araçlı set, şehirler arası seyahate uygun olarak geliştiriliyor. Ayrıca, engelli yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Basibuyuk18 Şubat 2020 20:43

  Yerli oto şarz pilleri neden ASELSAN a verilmedi acaba? 5 yil önce ASELSAN elektrikli oto motoru ve pili yapabileceklerini söylemelerine ramen yerli oto nun tüm önemli parcaları yut dişından alınacayı duyruldu!!

 • Volkan17 Şubat 2020 23:42

  Yurt dışında Push-Pull trenler yaygınlaşıyor. Bunlarda lokomotif bir tarafta iken diğer yöne gider iken diğer taraftaki ilk vagondaki kabinden aynı kontroller kullanılabiliyor. Benzer şekilde bir kaç lokomotif aynı anda birleşerek veya önlü arkalaı bir katarı çekebiliyor. Yani uzaktan kumandaya uygun bir sistem geliştirmeleri lazım, ileride de makinistsiz çalışacak şekilde sistemler geliştirilmeli Üsküdar-Çekmeköy metro hattı olduğu için orada kolayca uygulandı, Hızlı tren ve yük trenlerini de uzaktan veya merkezden makinistsiz olarak idare edecek teknoji geliştirilmeli. Şu an sürücüsüz arabalar deneniyor, tren daha kolay olmalı.

 • : )17 Şubat 2020 17:35

  ne yanı masrafa gerek varmı ? yazılım ve sinyalizasyon olmazsa olmaz değildir... ne gerek var böyle masraflara ? yapay zekalara. tren kazası oldu ne dedi bakan ? sinaylizasyon olmazsa olmaz deildir. eskiden akıllı yapay zekalı ve otomatik sinaylizasyonlamı trenler gidiyordu ? fuzuli masraf. ulaştırma bakanımıza bu fuzuli masrafları biri sorsun. gerek var mı yanı ? bunlar olmadanda gitmiyor mu trenler ? yazık milletin parasına çar çur hep : )) Trole rokuyunc ayazımı  akıl tutulması olacak :D nereyi yavunduklarını anlayamayacaklar bile 

 • Yorumspor17 Şubat 2020 13:06

  Önümüzdeki yıllarda fosil yakıtların önemini yitireceğini düşünüyorum. Bundan dolayı petrol şirketlerinin ciddi anlamda küçüleceğini ve kar marjlarının çok düşeceğini tahmin ediyorum. Çevremizde dizel ve benzinli araçlar yerine elektrikli araçları, ulaşımda ise otobüs yerine elektrikli yüksek hızlı trenleri görmeye başlayacağız. Bu durumda elektrik dağıtım şirketlerinin ön plana çıkacağını ve elektrik şarj istasyonu bulunan elektrik firmalarının ciddi karlar elde edeceğini düşünüyorum.

 • reis17 Şubat 2020 13:02

  atın bu tarihi bakalım bu proje kaç onyıl sonra gerçekleşecek. :D 

 • yorumsuz...17 Şubat 2020 15:06

  ah beyin sen nelere kadirsin...

 • KERİM17 Şubat 2020 14:34

  BİZİM OLSUN DA