E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriTHY ve Hava-İş’in yüzde 50 maaş indirimi pazarlığı---

THY ve Hava-İş’in yüzde 50 maaş indirimi pazarlığı

THY ve Hava-İş’in yüzde 50 maaş indirimi pazarlığı
04 Ağustos 2020 - 16:19 www.borsagundem.com

Hava-İş Sendikası'nın, salgın sürecinde gelir kaybı yaşayan THY'nin çalışan ücretlerinde yüzde 50'ye varan indirim yapılması teklifini reddettiği bildirildi.

THY'de örgütlü Hava-İş Sendikası pandemi sürecinde gelirleri büyük darbe alan şirketin çalışan ücretlerinde yüzde 30 ile 50 oranında indirim yapılması teklifini reddetti.

Sendika, THY'nin toplu iş sözleşmesi (TİS) maddelerinin uygulanmaması talebinin de sendikanın kırmızı çizgisi olduğunu belirtiyor.

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının devam ettiği THY'de, bir ay sonra uygulamanın sona erecek olması ile çalışanların durumunun ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Reuters'te yer alan haberde, şirketin yatırımcı sunumunda yer alan bilgiye göre, ilk çeyrek sonu itibariyle THY'nin, THY Teknik şirketi de dahil 39 bin 84 çalışanı bulunuyor.

THY'nin personel giderleri ise 490 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Yaklaşık 23 bin THY çalışanını temsil eden Hava-İş, istihdam kaybı yaşanmaması için ücret indirimi konusunda THY ile hemfikir olsa da, indirim oranı ile TİS ile kazanılmış diğer hakların korunması noktasında taraflar uzlaşamıyor.

Hava-İş açıklamasına göre, THY sendikaya ilettiği protokol metni kapsamında kokpit personeli için yüzde 50, kabin personeli için yüzde 35, yer personeli için ise yüzde 30 kesinti yapılarak ücretlerin yeniden belirlenmesini talep etti.

THY ayrıca, 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki kazanımların bir kısmından da vazgeçilmesini istedi. Hava-İş THY'nin teklifini reddetti.

Sendika yetkililerinden alınan bilgiye göre, Hava-İş, farklı birimler özelinde yüzde 25 yüzde 40 arasında maaş indirimine üyeler tarafından da onaylanması şartıyla sıcak bakıyor. Ancak yapılması muhtemel protokolde 5 bin TL altında ücret alan hiçbir üyeye maaş indirimi uygulanmamasını talep ediyor. Hava İş'in talepleri arasında istihdamın kesintisiz devamı, zorunlu ücretsiz izne çıkarma yetkisinin kullanılmaması, ikramiyelerden taviz verilmemesi ile 26. Dönem TİS kazanımlarının aynı şekilde korunması bulunuyor.

Sendika, kendisine iletilen 2018 Ocak rakamlarına dönüş talebini de reddediyor.

Sendika ayrıca yapılması muhtemel protokol süresinin en fazla 6 aylık olması ve 6 ayda bir günün koşullarının değerlendirilip ihtiyaç halinde tekrar masaya oturulmasını istiyor.

THY ilk çeyrekte, korona virüs salgını nedeniyle yolcu trafiğinin neden olduğu zayıf operasyonel marjlar, hedge kontratlarından doğan zarar ve finansman giderlerinin etkisiyle 2.02 milyar lira zarar açıklamıştı.

Şirket, operasyonel maliyetlerini azaltmak ve finansal likiditesini artırmak için personel giderleri ile ilgili gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler aldığını duyurmuştu.

THY ve Hava-İş istihdam kaybı olmaması adına ücretlerde indirim için Haziran'da görüşmelere başlamıştı.
 
 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kemal05 Ağustos 2020 11:58

  Yahu bu zihniyeti fakir insanların okuduklarını görümce bu ülkeden soğuyorum. Içiniz kötü, kalbiniz kötü, başarılı insanları kıskanan iğrenç yaratıklarsınız. Nefret ediyorum sizin gibilerden. Insanlar işten atılsınmış, mutlu mu olacaksın? Sana ne? Emekçilerle ilgili kötu düşünenlerr Allah bin katını yaşatsın. Kıskanç yaratıklar.

 • mehmet05 Ağustos 2020 00:51

  battığı zaman hava iş verir parayı

 • pala04 Ağustos 2020 17:09

  niye pazarlık ediliyor ki, koy kapının önüne. 3 ilkbaharda iş alım ilanı açınca hepsi kuyruk olur kapıda

 • ank04 Ağustos 2020 16:28

  zaten kart basmadan çalıştırıyorlar devletin verdiği parayla idare edin diye

 • FİNANSŞÖR04 Ağustos 2020 16:28

  Anlaşamazlar ise maaşları hava iş verir.THY da binlerce çalışanın işine son verir.

 • &&&& ^^^^ &&&&04 Ağustos 2020 19:36

  Minur o zaman borsadan hisse alanlar uçakları uçursun.THY ne yapsınlar .bütün dünya da pilot tan tüm personel dahi çıkış verdiler.eğer anlaşma olmaz ise bizde de aynısı olacaktır.yada şirket batacaktır.

 • cingöz04 Ağustos 2020 17:10

  bütün dünyada havayolları işçi çıkarma ve maaşta indirim yapıyor. mart ayından beri doğru dürüst uçuş yok, 6 ay çalışmadan maaş alınmaz

 • Münir04 Ağustos 2020 16:59

  Ha peki birader. Pilotları atalım işten örneğin ne dersin? Peki uçakları kim uçuracak? Ya da gel teknisyenleri çıkartalım komple. Eee? Uçak arıza verdiğinde kim temizleyecek bu arızayı? Kim uçuşa verecek? Abuk sabuk yorumlarınızı okumaktan sıkıldık artık.