E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTatil öncesi yoğun haftada kritik veriler!---

Tatil öncesi yoğun haftada kritik veriler!

Tatil öncesi yoğun haftada kritik veriler!
09 Temmuz 2021 - 12:00 www.borsagundem.com

Uzun bayram tatili öncesi piyasaları önemli veriler bekliyor

Uzun bayram tatili öncesi son haftada piyasaları önemli veriler bekliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı,  işgücü, sanayi üretimi, perakende satışlar ve bütçe rakamları en öne çıkan başlıklar olacak.

Hazine ihaleleri de piyasaların takip edeceği gündem maddeleri arasında yerini alacak.

Yurt dışında Avrupa ve ABD'den gelecek enflasyon rakamları ile Çin verileri öne çıkacak.

12 TEMMUZ PAZARTESİ – İŞSİZLİK VE KONUT SATIŞ VERİLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), haftanın ilk günü önemli verileri duyuracak. Piyasaların öncelikle takip edeceği veriler konut satışları ve işgücü istatistikleri olacak. Konut satışları Mayıs ayında yıllık yüzde 16,2 artışla 59 bin 166 adet olarak açıklanmıştı. İşsizlik oranı Nisan ayında yüzde 13,9, tarım dışı işsizlik oranı ise yüzde 16,2 seviyesinde gelmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 yıllık gösterge tahvilde yeniden satışa çıkacak. Hazine'nin 2 yıl (700 Gün) vadeli sabit kuponlu tahvilinin valörü 14 Haziran 2023. Bir önceki 2 yıllıkta ortalama bileşik faiz yüzde 18,66 olarak gerçekleşmişti.

ABD'de önemli bir verinin olmadığı günde 3 yıllık tahvil ihalesi takip edilecek.

Euro Bölgesi maliye bakanları 2022 için mali duruş ve Kovid sonrası toparlanmada kurumsal yeniden yapılanma konusunda bir araya gelecek.

New York Fed Başkanı John Williams, günün konuşması bulunan Fed yetkilisi olacak.

Cari açık 3.1 milyar dolar

13 TEMMUZ SALI – VERİ YOĞUN

TÜİK, sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endekslerini açıklayacak. Sanayi üretimi Nisan ayında baz etkisiyle yıllık yüzde 66,0 artmıştı (10.00). Foreks anketinde ekonomistlerin Mayıs ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 38,8, arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 38,4 artış yönünde oluştu.

TCMB aynı saatte özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu rakamlarını yayımlayacak.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Arçelik Mali İşler Direktörü Polat Şen'in de katılacağı bir interaktif webinar düzenleyecek (15.00).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 10 yıl (3.605 Gün) vadeli TÜFE'ye endeksli tahvili yeniden ihraç ederken, 2 yıl (728 Gün) vadeli kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirecek.

Yurt dışında günün ilk saatlerinde Çin'den gelecek ticaret rakamları izlenecek. Çin'de Mayıs ayında baz etkisiyle ihracat yüzde 27,9,  ithalat yüzde 51,1 artış göstermişti.

Avrupa'dan gelecek ilk veriler Almanya ve Fransa final tüketici fiyatları olacak (09.00 ve 09.45).

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) aylık petrol raporunu yayımlayacak(11.00).

ABD'de günün en önemli verisi tüketici fiyatları olacak. Ülkede Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,0 arttı.

ABD'nin değer beklenen verileri NFIB Küçük İşletmeler Güven Endeksi(13.00), bütçe dengesi (21.00) ve API petrol stokları (23.30) olacak.

Japonya'da 20 yıllık, Almanya'da 2 yıllık ve ABD'de 3 yıllık tahvil ihaleleri gerçekleştirilecek.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Finansal İstikrar Raporu yayınlanacak.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic (19.00, 21.30), Boston Fed Başkanı Eric Rosengren (21.50) günün konuşma yapacak yetkilileri olacak.

Borsa İstanbul'da satış dalgası sürecek mi?

14 TEMMUZ ÇARŞAMBA – TCMB FAİZ KARARI

Yurt içinde beklenen gündem olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı açıklanacak (14.00). TCMB, Mart ayında 200 baz puan faiz artırımının ardından yüzde 19,00 seviyesine gelen oranı son 3 toplantısında aynı seviyede tuttu. Foreks anketine katılan 21 ekonomistin tamamı bu toplantıda da faizin yüzde 19,00 seviyesinde korunacağı yönünde görüş belirtti. Ancak ekonomistlerin yılsonu için yüzde 16,00 olan tahmini yüzde 17,50'ye çıktı.

Foreks anketine katılan 21 ekonomistin tamamı faizin sabit bırakılacağı tahmininde bulunurken, AA Finans'ın piyasa beklenti anketinde 15 ekonomist de politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını bekliyor.

TÜİK, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Merkezi Yönetim Bütçesinden AR-GE faaliyetleri için ayrılan ödenek ve harcamaları, TCMB kısa vadeli dış borç istatistikleri (10.00), ilk çeyrek finansal hesaplar (14.30) verilerini açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 yıl (728 Gün) vadeli ABD doları cinsinden tahvil ve kira sertifikalarını doğrudan satacak.

Yurt dışında en önemli veri ABD'de açıklanacak üretici fiyatları olacak. Mayıs ayında üretici fiyatları aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 6,6 artış göstermişti.

Yurt dışında diğer öne çıkan gündem maddesi ABD Merkez Bankası(Fed)Başkanı Jerome Powell'ın, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde Fed politikasına ve ekonomiye yönelik yarıyıl gözden geçirmesinin yapılacağı oturum öncesi yapacağı sunum olacak (19.00).

ABD'nin diğer verileri MBA mortgage endeksleri (14.00), DoE petrol stokları (17.30) olacak.

Avrupa piyasalarında İngiltere ve Euro Bölgesinden gelecek veriler takip edilecek. İngiltere'de tüketici, üretici ve perakende fiyatlar aynı saatte yayımlanacak (09.00). Euro Bölgesinde ise sanayi üretimi rakamları izlenecek (12.00).

Almanya 10 yıllık tahvil ihalesi düzenleyecek.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powelll, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde Fed politikasına ve ekonomiye yönelik yarıyıl gözden geçirmesinin yapılacağı oturum öncesi sunum yapacak(19.00).

Günün TCMB dışında merkez bankası kararları Yeni Zelanda ve Kanada'dan gelecek. İki bankanın da faizi yüzde 0,25 seviyesinde tutacağı tahmin ediliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel (15.45), İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden konuşma yapacaklar.

ABD'de 'Bej Kitap(Beige Book)' raporu açıklanacak (21.00).

Gümüş altını desteklemiyor

15 TEMMUZ PERŞEMBE – YURTİÇİ PİYASALAR KAPALI

Yurt içi piyasalar 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Günü nedeniyle kapalı olacak.

Yurt dışında Asya piyasalarından önemli veri akışı gerçekleşecek. Çin 2.çeyrek GSYH, Haziran ayı sanayi üretimi, perakende satışlar, işsizlik oranı, sabit yatırımlar, konut satış ve fiyat verilerini açıklayacak(05.00).

Asya'dan gelecek diğer bir karar Güney Kore Merkez Bankası faiz kararı olacak (03.50).

Avrupa piyasaları açıldığında İngiltere işgücü rakamları (09.00) takip edilecek. 

ABD'de ise her perşembe yayımlanan işsizlik başvurularının yanı sıra ithal fiyatlar, New York Fed İmalat Endeksi, Philadelphia Fed İş Koşulları Endeksi (15.30), sanayi üretimi (16.15), doğal gaz stokları(17.30) verileri yayımlanacak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık 'Petrol Piyasası Raporu'  açıklanacak.

ABD Başkanı Joe Biden ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel Beyaz Saray’da görüşecekler.

Beklentileri aşan enflasyon sonrası kur ve faiz ne olur?

16 TEMMUZ CUMA – HAFTALIK VERİLER

TÜİK, ücretli çalışan istatistikleri, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, TOBB kurulan ve kapanan şirketler, TCMB uluslararası yatırım pozisyonu (10.00) verilerini açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Haziran ayına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi verilerini duyuracak (11.00). Merkezi Yönetim Bütçesi Mayıs ayında 13,37 milyar TL açık vermiş, faiz dışı dengede 575,0 milyon TL fazla oluşmuştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

TCMB Mayıs ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi (14.30) açıklanacak.

Yurt dışında günün ilk saatlerinde Japonya Merkez Bankası(BoJ) faiz kararı gelecek. Piyasalar yüzde -0,10 seviyesinde olan faizde bir değişiklik beklemiyorlar. BoJ faiz kararıyla birlikte makroekonomik beklentilerini de açıklayacak.

Avrupa piyasaları Euro Bölgesinden gelecek enflasyon verilerini yakından izleyecek. Öncü verilerle tüketici fiyatları aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 1,9 artış göstermişti. Euro Bölgesinden gelecek diğer veri ise ticaret dengesi olacak (12.00).

ABD'den perakende satışlar (15.30), Michigan Tüketici Güven Endeksi, işletme stokları (17.00) ve sermaye hareketleri (23.00) verileri gelecek.

Yabancıların TCMB’den yeni faiz beklentisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)