E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTaksim'de polis müdahalesi---

Taksim'de polis müdahalesi

Taksim'de polis müdahalesi
01 Mayıs 2016 - 10:19 www.borsagundem.com

İstanbul'da Taksim Meydanı'na çıkmak üzere Divan kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba polis müdahale etti. "Halkevleri" pankartı taşıyan grubu dağıtmak için polis tazyikli su kulandı. Eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

1 Mayıs nedeniyle İstanbul'da Taksim Meydanı'na çıkan yollarda polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Sabah saatlerinden itibaren meydana çıkmaya çalışan gruplara polis müdahale ediyor. Saat 12.44 itibariyle Beşiktaş ve Şişli'den Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 36 kişi gözaltına alındı.

Taksim Meydanı'na çıkmak üzere Divan kavşağında toplanan 40 kişilik bir gruba polis müdahale etti. "Halkevleri" pankartı taşıyan grubu dağıtmak için polis tazyikli su kulandı. Eylemciler polisin müdahalesi üzerine dağıldı.

Barbaros Bulvarı'nda toplanan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri de Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Bölgede önlem alan polis ekipleri, dağılmaları için yaklaşık 30 kişinin bulunduğu grubu uyardı. Polisler, dağılmayan gruba gaz sıkarak müdahale etti. Göstericilerden bazıları gözaltına alındı.

Şişli Camisi yakınında da polis ekipleri kimlik kontrolü yaptığı sırada şüpheli 3 kişinin çantalarını aradı. Çantalarında havai fişek bulunan 3 kişi gözaltına alındı.

Devrimci Gençlik Birliği adlı gruptan biri kadın 3 kişi de, Bekar Sokakta polis bariyerlerinden atlayıp İstiklal Caddesi’ne geçti ve "Yaşasın 1 Mayıs" sloganı attı. Gözaltına alınarak yere yatıralan 3 eylemci polis merkezine götürüldü.

BEŞİKTAŞ'TAN TAKSİM'E YÜRÜYEN GRUBA MÜDAHALE

Bu arada Beşiktaş Meydanı'ndan Taksim'e yürümek isteyen yaklaşık 25 kişilik grup da polis tarafından gözaltına alındı. Beşiktaş Barbaros Bulvarı'ndan aşağı inen yaklaşık 25 kişilik eylemci grubu, ellerinde mahkeme kararı olduğunu ve Taksim'e yürüyeceklerini söyledi. Grubun önünü kesen polis, dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Taksim'e yürümekte ısrar eden eylemciler, polis tarafından gözaltına alındı. Bu sırada polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polise direnen bazı eylemcilerin slogan attıkları görüldü. Gözaltı işlemi sırasında trafiğe kapatılan Barbaros Bulvarı, yeniden trafiğe açıldı.

POLİS GÖSTERİCİNİN ÜZERİNDE TAKVİYE BEKLEDİ

Mecidiyeköy Büyükdere Caddesi'ne saat 11.30'da gelen 2 kişi pankart açarak slogan atmaya başladı. "Taksim 1 Mayıs alanıdır" şeklinde slogan atan 2 kişiye çevredeki 3 sivil polis memuru müdahale etti. Polisler pankartı almaya çalışırken, 2 kişi kaçmak istedi. Polislerle eylemciler arasında kısa süreli kovalamaca ve arbede yaşandı. Polisler 2 kişiyi yakalarak yere yatırdı. Yerde de direnen eylemcilerden birine polis ayağı ile bastı. Diğer iki polis memuru direnen ve slogan atmaya çalışan eylemcilerin üzerine çıktı. Eylemcileri gözaltına almak için polisler bu şekilde araç beklerken zor anlar yaşadı. Bir eylemci ve polis memuru yolun ortasında kalmış oldu. Trafik ışıklarının önünde gerçekleşen olay da trafik normal akışına da devam etti. Bu sırada ilginç görüntüler de ortaya çıktı. Yaklaşık 15 dakika eylemcilerin üzerinde bekleyen polislerden biri pankartın ipini kullanarak yerdeki eylemcinin ellerini bağladı. 20 dakika sonra takviye gelen polislerle birlikte eylemciler polis araçlarına bindirilerek gözaltına alındı.

BOMONTİ'DE 8 GÖZALTI

Halasgargazi Caddesi’nde toplanarak Taksim Meydanı’na yürümek isteyenlere polis izin vermedi. Ara sokaklardan kaçarak Bomonti’ye inen 8 kişi İncirli Dede Caddesi’nde gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bazılarının elindeki sapan dikkat çekti. Gözaltına alınanlar soruşturulmak üzere karakola götürüldü. Bu arada, Okmeydanı başta olmak üzere Taksim’e çıkan ara sokaklarda zaman zaman gerginlik yaşanıyor.


KAZANCI KURBANLARI UNUTULMADI

Türk-İş heyeti de, Kazancı yokuşuna karanfil koyup Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.Türk-İş heyeti saat 08.30 sıralarında Taksim Kazancı yokuşuna geldi. Karanfil bırakan grup ölenler anısına saygı duruşunda bulundu.Grup adına açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, "Haklarımızı özgürce kullandığımız, bayramımızı özgürce bir ülkede yaşamak istiyoruz. İnsan gibi çalışıp, insan gibi yaşamak istiyoruz. Bunun için mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürmek istiyoruz. Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın birliğimiz, beraberliğimiz! 1 Mayıs 1977 katliamını kınıyor, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz" dedi.

"Grup, daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu. Burada da basın açıklaması yapıldı. Pevrul Kavlak, "1 Mayıs birlik ve beraberlik içinde, sosyal adaletin olduğu, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için tüm emekçilerin ortak mücadale günüdür.Ülkenin dört bir köşesinde hep birlikteyiz, omuz omuzayız. İş cinayetlerine son diyoruz, kayıt dışılara, taşeron sistemine, 4B'ye, 4C altında köle gibi çalıştırılmalara, düşük ücret politikalarına, kıdem tazminatının kaldırılmak istenmesine, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışmanın her türlüsüne, sendikasızlaştırılmaya karşı buradan, Taksim Meydanı'ndan sesleniyoruz. Küresel sermayenin kar hırsı, insanı insan olmaktan çıkarıyor. Emekçiyi köle haline getiriyor. Kiralık işçilikle özel istihdam bürolarıyla, taşeronlukla işçiyi köle gibi esir etmek istiyorlar. Ancak 1 Mayıs 2016'da Taksim'den bir kez daha haykırıyoruz. Bunları başaramayacaklar, çünkü biz direneceğiz, direneceğiz, direneceğiz. Direne direne de kazanacağız. Bunun için bedel ödemek gerekiyorsa ödeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KARTALAĞABEYLİ01 Mayıs 2016 12:36

    PARANIN DAĞILIMI VE İLİŞKİLER BAZ ALINDIĞINDA EYLEMLERE GİTMEK VE EYLEMLERE DESTEK VERMEK BİLE SACMALIK......1 KURUŞ DAHİ HARÇASAN YETERLİ...KİME YARAR KİME ZARAR.PARA NERDE....PETROL ÜRETİÇİLERİNDE VS VS

  • fafa01 Mayıs 2016 11:47

    Taksim'e çıkınca ne olacak,bütün haksızlıklar bitecek mi ,yoksa amaç ortamı germek mi ?Her sene bitmez tükenmez gereksiz bir mücadale.

  • KARTALAĞABEYLİ01 Mayıs 2016 11:07

    1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMINI KUTLUYOR ,İŞÇİ BAYRAMININ EYLEMLERE VE PRAVAKOTİF GİRİŞİMLERİNİ KINIYORUM İŞVEREN PATRON KESİMİNİN HİÇBİR ŞEKİLDE EYLEM VE PRAVAKOTİF GİRİŞİMİ OLMADIĞI 1 MAYIS EYLEMLERİNE KATILMAM.KERİZMİYİM,İŞÇİ KESİMİ OLARAK...KİME YARAR KİME ZARAR.....ÖNCE PATRONLAR.SONRA PELKİ...:)