E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemSri Lanka Başbakanı: Ülke ekonomimiz çöktü---

Sri Lanka Başbakanı: Ülke ekonomimiz çöktü

Sri Lanka Başbakanı: Ülke ekonomimiz çöktü
22 Haziran 2022 - 11:54 www.borsagundem.com

Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ülke ekonomisinin çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını açıkladı.

Son dakika haberi! Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe, ülkesinin ekonomisinin çöktüğünü duyurarak, Çin, Hindistan ve Japonya'yı bir bağış konferansına çağıracağını açıkladı.

Başbakan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden müzakerelerin ortasında, kötüleşen ekonomik krizden bir çıkış yolu bulmak için yardım aradıklarını söyledi.

22 milyon nüfusa sahip ada ülkesi, son yetmiş yılın en kötü mali kriziyle boğuşuyor. Ciddi döviz kıtlığı nedeniyle gıda, yakıt ve ilaç gibi temel maddeleri ithal edemiyor. Temel ihtiyaç maddelerinin yokluğu ve hızla artan enflasyon, kamuoyunda huzursuzluk yarattı ve hükümeti IMF ve dost ülkelerden yardım istemeye zorladı.

Wickremesinghe parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada, "Tarihi müttefikler olan Hindistan, Japonya ve Çin'in desteğine ihtiyacımız var. Sri Lanka'nın krizine çözüm bulmak için bu ülkelerin katılımıyla bir bağış konferansı düzenlemeyi planlıyoruz. ABD'den de yardım isteyeceğiz" dedi.

Wickremesinghe, Hindistan'dan üst düzey bir heyetin Yeni Delhi'den ek destek konulu görüşmeler için yarın geleceğini ve ABD Hazinesi'nden bir ekibin önümüzdeki haftaSri Lanka'yı ziyaret edeceğini söyledi.

Hindistan, Sri Lanka'ya şu ana kadar 400 milyon dolarlık takas ve toplam 1,5 milyar dolarlık kredi limiti dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyar dolar değerinde yardım sağladı.

IMF görüşmeleri

Wickremesinghe, Sri Lanka'nın ticari başkenti Colombo'ya bu hafta gelen bir IMF ekibiyle müzakerelerin ilerleme kaydettiğini ve kredi veren kuruluşla muhtemelen ay sonuna bir anlaşma sağlanacağını altardı.

Wickremesinghe, "Maliye politikası, borçların yeniden yapılandırılması ve doğrudan nakit transferleri dahil birçok noktayı görüştük. Buna paralel olarak, önümüzdeki dönemde tamamlanmasını umduğumuz bir borç yapılandırma çerçevesi görüşmelerine de başladık" diye konuştu.

Öte yandan, Nisan ayında 12 milyar dolarlık dış borç ödemesini askıya alan Sri Lanka, kamu maliyesini rayına oturtmak için IMF'den yaklaşık 3 milyar dolarlık finansman istiyor.

Wickremesinghe, IMF ile bir anlaşmaya varıldığında, hükümetinin Sri Lanka'nın ihracatını artırma ve ekonomiyi istikrara kavuşturma planına odaklanacağını söyledi.

Son olarak Sri Lanka Başbakanı, "Ekonomisi tamamen çökmüş bir ülkeyi yeniden canlandırmak kolay bir iş değil" diyerek, ekonomik toparlanma planına muhalefet desteği çağrısında bulundu.

Ekonomik krizle boğuşan Sri Lanka'da binlerce öğrenci hükümeti protesto etti

 

Sri Lanka Rus petrolü alıyor

 

Sri Lanka: Benzin alacak dolar yok

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • arda22 Haziran 2022 23:16

  NEBATİ BEY SİZİ KURTARIR

 • yorum22 Haziran 2022 19:51

  yakında bizde sizinle aynı kaderi paylaşacaz bizde de dolar yok

 • Kürşad 22 Haziran 2022 12:18

  Yoksa yok, düze çıkana kadar, zorunlu durumlar hariç akaryakıtsız araçlara yönelsinler, beslenmeyi çay ekmekle idare etsinler. Yokluğun kıtlığın gereği böylesi değişimlerdir, ondan bundan borç alma yerine gereğini yapmak zorundalar, yaparlarsa gerçek, onurlu, ciddiye alınan bir toplum olabilirler..

 • Hehe22 Haziran 2022 12:18

  Sende ekonomistin degilmi