E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriŞişecam'dan Ankara'ya 1 milyar TL'lik yatırım---

Şişecam'dan Ankara'ya 1 milyar TL'lik yatırım

Şişecam'dan Ankara'ya 1 milyar TL'lik yatırım
30 Eylül 2020 - 16:23 www.borsagundem.com

Şişecam 1 milyar TL'lik yeni yatırımıyla Polatlı’yı Avrupa’nın en büyük düzcam üretim üslerinden biri yaptığını duyurdu

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında faaliyet gösteren Şişecam'dan yeni bir yatırım haberi geldi.

Şirketin, Ankara’nın Polatlı ilçesindeki düzcam üretim tesisinde hayata geçirdiği yıllık 240 bin ton üretim kapasitesine sahip olan ikinci fırınla Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini daha eklediği kaydedildi. Yatırımın özellikle yurt içi pazar talebi paralelinde üretim kapasitesinde artış sağlanması ihtiyacına yönelik olarak gerçekleştirildiği açıklandı.

Şişecam’ın yaklaşık 1 milyar TL seviyesinde (yaklaşık 130 milyon dolar) bir yatırım yaptığı yeni fırınının 2 Ekim 2020 tarihinde ateşlenerek devreye alınacağı bilgisi paylaşıldı.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırıma ilişkin olarak yaptığı açıklamada, söz konusu yatırımının Türkiye’deki düzcam pazarı için önemine dikkat çekti.

Kırman, "Ekonomimizde özellikle Temmuz ayı sonundan itibaren meydana gelen ivmelenmeye bağlı olarak oluşan talebi karşılamak amacıyla yapılan önceliklendirme ile yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla tamamlanan 750 ton/gün kapasiteli hattımızı faaliyete geçiriyoruz. Küresel salgın bağlamında öngörülmeyen talep artışına yönelik Şişecam’ın üretim yaptığı diğer coğrafyalardan da piyasanın ihtiyacını gidermek amacıyla cam arzı yapılması yoluna gidilmiş olup, kurlarda meydana gelen yükselmeye rağmen pandemi döneminde işletmelerimizin zorlanmamasını teminen ürün fiyatlarında değişiklik yapılmamış ve ödeme koşullarında kolaylık sağlanmıştır. Yine bu dönemden başlayarak düzcam sevkiyat kapasitemiz olan aylık 100 bin tonunun tamamını kullanmayı sürdürmekteyiz. Dolayısıyla stratejik yatırım planlarımız doğrultusunda Polatlı’da önemli bir ek kapasiteyi yurt içi pazara dönük olarak devreye aldık. İkinci fırın yatırımıyla birlikte Polatlı tesisindeki istihdamımızı da artıracağız. Tesisteki toplam istihdamımız yüzde 30’luk artışla yaklaşık 300 kişiye ulaşacak" dedi. 

'POLATLI'DAKİ YATIRIM TUTARI 2 MİLYAR TL'YE ULAŞTI'
Kırman, düzcam alanındaki faaliyetlerin mimari camlar, enerji camları ve beyaz eşya camları olmak üzere üç farklı başlıkta yürütüldüğüne işaret ederek, "İnşaat, mobilya, enerji ve beyaz eşya gibi önemli sektörlere girdi sağlıyoruz. Bursa Yenişehir, Kırklareli, Mersin ve Ankara Polatlı olmak üzere toplamda dört üretim tesisiyle düzcam faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yeni yatırımımızla birlikte yıllık üretim kapasitesi 540 bin tona ulaşan Polatlı’daki tesisimiz Avrupa’nın en büyük düzcam üretim üslerinden biri haline geldi. Ülkemizdeki düzcam fırını sayımız da sekize çıktı. Toplam düzcam üretim kapasitemiz ise yıllık 3.4 milyon tona ulaşırken, düzcam üretiminde Avrupa’daki liderliğimizi daha da pekiştirdik" ifadelerini kullandı.

Şişecam’ın Polatlı’daki düzcam üretim tesisinin 2014 yılında kurulduğunda yıllık 300 bin tonluk kapasitesiyle Türkiye ve yakın coğrafyanın en büyük düzcam fırınına sahip olduğunu belirten Kırman, "Polatlı’daki düzcam üretim tesisimizi 1 milyar TL’nin üzerinde (138 milyon dolar) bir yatırımla kurmuştuk. Tesiste ikinci fırın için yaptığımız yaklaşık 1 milyar TL’lik (yaklaşık 130 milyon dolar) yatırımla birlikte toplam yatırım tutarımız 2 milyar TL’yi (268 milyon dolar) aştı" diye konuştu.

Küresel salgının damgasını vurduğu 2020 yılında da üretmeye ve yatırım yapmaya devam ettiklerini vurgulayan Kırman, "Önümüzdeki dönemde mevcut iş alanlarımızda etkinliğimizi artıracak stratejik hamlelerin yanı sıra Şişecam’a değer katacağına inandığımız yeni iş alanlarındaki fırsatları da değerlendireceğiz. Uzun dönemli stratejilerimiz doğrultusunda tüm faaliyetlerimizi tek çatı altında birleştirmek üzere yılın başında başlattığımız süreci de nihayete erdirmesinin heyecanını yaşıyoruz. Birleşme işlemine ilişkin tescil işlemleri 30 Eylül 2020 tarihi itibarıyla tamamlandı. 5 Ekim 2020 itibarıyla da Borsa İstanbul’da işlem gören tek şirketimiz ana iştiraklerini bünyesinde konsolide eden Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. olacak" dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 6,86
En Yüksek: 6,88
En Düşük: 6,80
Değişim 1,18 %
FK: 13,98
PD / DD: 1,38
İşlem Hacmi 1.074.805.126
Toplam Adet: 157.039.188
Ağırlıklı Ort.: 6,84
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • TC01 Ekim 2020 10:18

  İş bankası iştiraki olan şişe cam milliyetcilik böyle olur varolsun türkiyenin bankası

 • şişe30 Eylül 2020 18:21

  1 milyarlık yatırım ysp bist artı 2 olsun eksi 0.90 kapat allah belanı versin şişecam

 • cam30 Eylül 2020 18:19

  teröristleri seçimden birgün önce trt ye çıkaranlar Atatürkün partisine laf atıyor teröristbaşının seçimden önce mektubunu trt de yayınlayanları destekleyenler chp ye laf ediyor aynaya utanmadan nasıl bakıyorsunuz be

 • Okie Dokie30 Eylül 2020 17:04

  Şişe bu ülkeye yatırım yaparak, istihdam sağlayarak ne yapmaya çalışmaktadır, nereye varmak istemektedir?

 • Türkoğlutürk 30 Eylül 2020 18:02

  Bop eşbaşkanı kim, hangi partiye mensuptu abd başkanı bir telefon ile başlayan cümle kimin için konuştu.

 • ZEYREK ZEMHERİ30 Eylül 2020 17:35

  Bu banka ATATÜRK ün bankası okie sizin yahudiler gibi cebe parayı indirmiyorlar yatırım yapıyorlar ülkemiz için.ama şuanki hissedar chp ise bu bankaya ortak olmayı hak etmiyor ATATÜRK ün vasiyetine .çünkü teröristleri destekleyenler ile malesef ittifak yapıyor.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU30 Eylül 2020 16:48

  İş bankası na helal olsun.60-70 fabrikası var.diğer bankalarda böyle bir şey yoktur.

 • UMUT30 Eylül 2020 16:47

  Atatürk'ün mirası İş bankasının iştirakinden de bu beklenir, Tebrikler!