E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriSanko, çimento devi ile ortaklık için görüşmelere başladı---

Sanko, çimento devi ile ortaklık için görüşmelere başladı

Sanko, çimento devi ile ortaklık için görüşmelere başladı
18 Haziran 2018 - 08:57 www.borsagundem.com

Tayvanlı şirket, Sanko Holding aracılığıyla Avrupa'ya açılmak için ortaklık kurmak istiyor

Türkiye’nin önemli çimento üreticilerinden Sanko Holding’e Asya’dan ortak geliyor. Sanko, kıtanın en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Corporation ile ortaklık için görüşmelere başladı. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Taiwan Cement Corp, Sanko Holding ile stratejik ortaklık için masada olduğunu resmen duyurdu. Türkiye’de hacmi giderek artan çimento pazarını hedefleyen Tayvanlı şirket, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine de yayılmayı planlıyor. Bir anlamda Tayvanlı şirket, Avrupa pazarına ilk kez Sanko üzerinden adım atacak.

Taiwan Cement Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Chang An-pin, Sanko ile yapılacak işbirliğinin hem enerji verimliliğinde hem de uluslararası alanda tanınırlığın artırılması için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

En büyük üretimi Çin’de

Sanko ile iş birliği kararı alan Tayvanlı şirketin temeli ise Japonlara dayanıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından kurulan şirket, savaşın sonuna doğru devredildi ve özelleştirildi. Tayvanlı işadamı Koon Chen-fu’nun kurduğu Koos Group tarafından 1954 yılında alınan şirket ardından borsaya açıldı. Geçen yılı 3.2 milyar dolarlık ciro ile kapatan Taiwan Cement’in net geliri ise 249 milyon dolar.

Asyalı çimento devinin Tayvan’ın Hualien, Heping ve Su’ao kentine 3 fabrikası var. Şirketin en önemli üretim bölgesi ise Çin. Taiwan Cement’in Çin’deki tesisleri ise Guangdong, Guangxi, Jiangsu, Liaoning, Sichuan, Chongqing, Yunnan, Anhui ve Fujian kentlerinde. Sanko ve Taiwan Cement arasında öngörülen işbirliğinin detayları açıklanmadı.

Lafarge’ın tesisini satın aldı

Gaziantepli Konukoğlu Ailesi tarafından yönetilen Sanko, 1995 yılında Adıyaman Çimento’nun özelleştirilmesi ile sektöre adım attı. 2005 yılında Bartın Çimento’nun ihale yolu ile satın alınması ve 2007 sonunda, 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Narlı Çimento’nun devreye alınmasıyla büyümesini sürdürdü. Sanko’nun 5 tesisi, yılda 4.7 milyon ton klinker üretim ve 7.5 milyon ton çimento öğütme kapasitesine sahip.

Hatırlanacağı üzere Sanko Holding, dünyanın en büyük çimento üreticilerinden Fransız Lafarge Grubu’nun, Türkiye’deki yatırımlarından ‘Lafarge Ereğli Çimento’yu satın almıştı.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 2,32
En Yüksek: 2,35
En Düşük: 2,31
Değişim 0,43 %
FK: 8,26
PD / DD: 0,71
İşlem Hacmi 169.621
Toplam Adet: 73.263
Ağırlıklı Ort.: 2,32
ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)