E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriSabancı Topluluğu olası yangınlara karşı kalıcı mücadele için harekete geçti---

Sabancı Topluluğu olası yangınlara karşı kalıcı mücadele için harekete geçti

Sabancı Topluluğu olası yangınlara karşı kalıcı mücadele için harekete geçti
18 Ağustos 2022 - 12:50 www.borsagundem.com

Sabancı Topluluğu iklim acil durumunu önceliğine aldı. Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper: Yüksek riskli alanlarda 8 adet yangın söndürme havuzu inşa ediyor, on binlerce kilometrekarelik alanda etkili yangın erken tespit sistemi kuruyoruz

Geçen yıl ülkemizde yaşanan ve bizleri yasa boğan orman yangınlarında söndürme ve rehabilitasyon süreçlerine tüm gücüyle destek veren Sabancı Topluluğu, önümüzdeki dönemde yaşanabilecek olası çevre felaketleri kapsamında kalıcı mücadele için önleyici tedbirler almaya devam ediyor.

İlgili kamu otoritelerinin koordinasyonunda, yangın tehdidi yüksek ormanlık bölgelerde kurulmaya başlanan yangın erken tespit sisteminden yangın havuzlarına kadar tüm kaynaklarını ülkesi için seferber eden Sabancı Topluluğu, 10 Kasım’a kadar binlerce gönüllüsüyle birlikte her zaman olduğu gibi yine sahada olacak.

“Yüksek riskli alanlarda 8 adet yangın söndürme havuzu inşa ediyor, on binlerce kilometrekarelik alanda etkili yangın erken tespit sistemi kuruyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, iklim acil durumunun olumsuz etkilerinin her geçen gün arttığını ifade ederken, “Geçen yıl yaşanan yangınlar yüreğimizi dağladı. Toplam 118 bin hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Bu alan, Türkiye’deki birçok ilimizin yüz ölçümünün kat be kat fazlası. Bu nedenle bu yıl en büyük önceliğimiz önleyici tedbirler almak ve olası bir tehdit durumunda, yangına en hızlı şekilde müdahale edecek altyapının oluşturulmasına destek vermek.

Sabancı Topluluğu olarak bu kapsamda Muğla’da on binlerce kilometrekarelik ormanlık alanda etkili olacak şekilde bir yangın erken tespit sistemi kurduk. Sürdürülebilirliği ve teknolojiyi yine bir araya getirdiğimiz, yüksek yerlilik oranına sahip sensörler, ormanlarımızı korumaya başladı. Orman yangınlarında erken tespit ve uyarı sağlayan, hava kalitesini ölçen, zehirli, yanıcı ve patlayıcı gaz tespiti yapan IOT tabanlı olarak çalışan sensörler herhangi bir olağanüstü durumda aktif hale geliyor ve ilgili birimlere anında mesaj iletiyor. Yine aynı şekilde, olası bir yangın durumunda, söndürme faaliyetlerinin aksamaması için, yüksek riskli alanlara 8 yangın söndürme havuzu inşa ediyoruz. Bu havuzların her biri 600 ton kapasiteleri ile yangın söndürme helikopterlerinin en hızlı şekilde suyu alıp yangına müdahale edeceği şekilde yapılıyor. Enerjisa Üretim şirketimiz bünyesinde yer alan 12 barajımız ise acil durumlar için emre amade. 1 milyon fidan dikme sözü vermiştik. Geçen yıl diktiğimiz 200 bin fidana ek bu yıl da fidan dikimlerimize devam ediyoruz, ülkemizin ekolojik çeşitliliğini destekliyoruz.” dedi.

“41 ilde, 15 bini aşkın gönüllümüzle yıl boyu sahadayız”

"Sabancı Topluluğu olarak, tüm teknolojik birikimimiz ve insan kaynağımızla seferberiz" diyen Cenk Alper 41 ilde 15 bini aşkın Sabancı gönüllüsüyle tüm yıl boyunca sahada olmaya devam edeceklerini vurguluyor ve ekliyor: “Bu yıl seferberliğin boyutunu ve etki alanını çok daha genişleterek, ülkemizin toplumsal kalkınması için örnek bir projeyi hayata geçireceğiz. Hem iklim acil durumuna hem de sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik 30’u aşkın sosyal sorumluluk projemizle sahada olacağız. Geçtiğimiz yıl tüm Türkiye’ye bir çağrıda bulunmuştuk. Bu yıl görüyoruz ki bu çağrımız karşılıksız kalmadı. Bu toplumsal duyarlılığın Türkiye’yi kapsayan bir seferberliğe dönüşmesi en büyük isteğimiz. Sabancı Topluluğu olarak sürdürülebilir bir dünya için tüm yıla yayılan bir Sosyal Sorumluluk Seferberliği ile çalışmaya devam edeceğiz."

Sabancı Ventures, beşinci yatırımını Albert Health ile dijital sağlık alanında yaptı

Sabancı Holding, yurtdışında siber güvenlik firması aldı

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 28,04
En Yüksek: 28,48
En Düşük: 27,52
Değişim 0,00 %
FK: 2,30
PD / DD: 0,82
İşlem Hacmi 1.137.851.011
Toplam Adet: 40.696.242
Ağırlıklı Ort.: 27,95
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ18 Ağustos 2022 22:04

    Bence devlette görev yapan bürokratlar mühendislerin hiç mi kafası çalışmıyor diye zaman zaman düşünüyorum.acaba ben mi yanılıyorum.yanan orman yerleri hep deniz kenarında bir tane iki tane haydi üç beş yangın söndürme helikopter veya uçaklar için harcanan para  ile denizden suyu alıp pompama yapılacak ve ormanın içlerine su boruları ve sistemleri döşense ve yangın anında otomatik sistem yağmurlama sistemleri devreye girsin bakın görün yangın falan kayıyormu.

  • IDAM18 Ağustos 2022 19:21

    umarim diger zengin g,,,,,lar buna ornek alir ve bu davranisini arksi gelir

  • Mucise Reis : )18 Ağustos 2022 13:25

    Tebrik ediyorum. Aynı uygulama Afrikada denendi. Köye yabani hayvanlar geliyormuş. Yaban hayvanları ekili arazileri, ve insanların yaşantısını riske osymaya başlamış. Bir bilim insanı uzun araştırmalar sonrasında bu resimdeki gibi bazı alanalr inşa ediyor. Sonra izlemeye başlıyor. İnceliyor. Bir gözetleme kulesinde kamera sistemleri ile ekibi ile.. Derken Doğal habidat birden bire suyun etrafında oluşuyor. otçullar - etciller su etrafında konaklıyor derken köye saldırılar , tarla mahsulune saldırmalar yemeler yüzde 80 azalıyor. Taşıma sula rile bu alanları aralıksız beslemeye ve çoğaltmaya başlıyorlar. Demem o ki SABANCI YETKİLİLERİ, bu sistemin etrafına, YABAN HAYVANLARININ gelebileceği ebatta birşeyler eklemeyi sakın unutmayın. orman canlılarıda çoğalsın, yabandan şehirlere inmesin.... NOT: Yol kenarınA YAPARSANIZ, OTOYOLDA  araç önüne canlı çıkmasın.  Domuz, tilki , çakali kirpi vb. bariyer önlemleri lütfen.