E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisSabancı Carrefoursa'dan ayrılıyor---

Sabancı Carrefoursa'dan ayrılıyor

Sabancı Carrefoursa'dan ayrılıyor
28 Kasım 2016 - 10:42 www.borsagundem.com

Para dergisi bu haftaki sayısında Sabancı'nın Carrefoursa'dan ayrılma kulisini sayfalarına taşıdı

Carrefour Türkiye'ye ilk 1993 yılında İçerenköy'deki CarrefourSA Hipermarket ile geldi. 1996 yılında ise Sabancı Holding ile ortaklık sonrasında CarrefourSA adıyla hizmet vermeye başladı. Birleşme sonrası ilk büyük CarrefourSA Adana'da açıldı. Ortaklık 2005'te Gima ve Endi marketlerini bünyesine kattı. 20012 yılında Fransızlarla fikir ayrılığına düşen Sabancı Holding yönetimden çekildi. Aradan bir yıl geçtikten sonra 2013 yılında şirketin yönetimi tekrar Sabancı Holding'e geçti ve Holding Mehmet Nane'yi CarrefourSA'nın başına getirdi. 2016 yılının şubat ayına kadar Mehmet Nane görev yaptı. Nane döneminde yeniden yapılanma süreci yaşayan ve satın almalarla öne çıkan CarrefourSA, Kiler, işmar gibi zincirleri bünyesine kattı. CarrefourSA ise hiper, süper, gurme, mini ve e-ticaret konseptlerine ayrıldı. Mehmet Nane, bu yılın başında görevinden sürpriz bir şekilde ayrılarak koltuğunu Hakan Ergin'e bıraktı.

Bu kadar uzun bir giriş yapmamızın özel bir nedeni var elbette. Türkiye'de 23, Sabancı ile evlilikte ise 20 yılı geride bırakan CarrefourSA tarafından bu aralar bomba kulisler geliyor. Sabancı Holding ile Fransız Carrefour'un ayrılacağı konuşuluyor. Ayrılık talebinin Sabancı'dan geldiği belirtiliyor. Neden olarak bir türlü istenilen rakamların yakalanamaması ve yüksek oranlı zararlar gösteriliyormuş. Özellikle Kiler operasyonunun bu noktada kilit bir rolü varmış. Bu operasyondan yazılan zararın Sabancı tarafını rahatsız ettiği kulislerde konuşuluyor. Peki, Sabancı hisseleriyle ilgili kiminle temas kuruyor? Buradaki operasyon bize Toyota ile yaşanan ayrılmayı hatırlattı. Sabancı Holding, Toyota ile yollarını ayırırken Türkiye perakendedeki haklarını Suudi Arabistan Merkezli AU Grup'a devretmişti. Duyumlarımıza göre, Holding bu defa da hisselerini satmak için Dubai merkezli Majid Al Futtaim Group (maf) ile görüşüyormuş. maf, Carrefour'un Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki mastır franchisee'i konumunda. Perakende sektöründe bölgesinin en büyük aktörlerinden birisi olan maf, 14 ülkede yüzün üzerinde hipermarket ve süpermarket işletiyor. Grup ayrıca otel ve alışveriş merkezi işletmeciliği de yapıyor. Grubun 2020 yılına kadar son derece iddialı bir yatırım programı var. maf, son bir iki yıldır söz ettiğimiz bölgelerde bir dizi avm satın aldı. Ayrıca yeni otel ve eğlence merkezi satın alma konusunda girişimleri var. Grup, iki yıl önce Mısır'da Carrefour'un varlığını artırma konusunda son derece iddialı bir plan açıklamış ve bu ülkeye 16 milyar dolar yatırım yapacağı yönünde haberler gündeme gelmişti.

Sabancı’dan Carrefoursa açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 7,44
En Yüksek: 7,57
En Düşük: 7,37
Değişim -0,80 %
FK: 0,00
PD / DD: -13,12
İşlem Hacmi 10.002.400
Toplam Adet: 1.340.982
Ağırlıklı Ort.: 7,46
Son Değer: 8,30
En Yüksek: 8,57
En Düşük: 8,30
Değişim -3,26 %
FK: 4,32
PD / DD: 0,52
İşlem Hacmi 102.978.216
Toplam Adet: 12.246.296
Ağırlıklı Ort.: 8,46
ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hacı Taner 09 Ocak 2017 13:56

  İnşallah

 • Hak yeme 14 Aralık 2016 09:32

  Bir sirkette çalışan hakkı kul hakkı yeniliyor yanlızca yöneticilerin cebi dolduruluyorsa olacağı bu.Bir sirket iyi yonetilmediği için batar veya zarar eder ama hesap her zaman gariban çalısana kesilir.Şirketi batıran yöneticiler cok yuksek maaşlari ile dururken asgari ücret alan personel işten çikarılir ve böylece bir şirket daha kurtarılir...

 • Ördek SA30 Kasım 2016 23:27

  Sabancılarda gariplik var Yünsa şirketide rezil durumda.

 • güle güle28 Kasım 2016 15:40

  yabancılar yeri konsepti yakalayamyor yönetimi de işten anlamayıp abuk sabuk satın almalarla başka marketleri kurtarısa olacağı bu