E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarRusya'da dijital varlık kullanımına ilişkin yasa kabul edildi ---

Rusya'da dijital varlık kullanımına ilişkin yasa kabul edildi

Rusya'da dijital varlık kullanımına ilişkin yasa kabul edildi
28 Şubat 2024 - 01:08 borsagundem.com

Rusya'da dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasına izin veren yasa kabul edildi.

Rusya'da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması'nda düzenlenen oturumda, dijital finansal varlıkların uluslararası ödemelerde kullanılmasını içeren yasa kabul edildi.

Buna göre, para birimi düzenleme kanunu çerçevesinde mal ve hizmetlerin ithalat ve ihracatında ödeme olarak dijital finansal varlıklar kullanılabilecek.

Kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi için önce Rusya Federasyon Konseyi, ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor.

Duma Mali Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoliy Aksakov, söz konusu kararı “tarihi” şeklinde tanımlayarak, “Çünkü Rus ithalatçı ve ihracatçıların dijital finansal varlıkları kullanarak bankacılık sistemini atlayıp, yabancı şirketlerle karşılıklı anlaşmalar yapmasına olanak tanınacaktır. Dost olmayan ülkeler de dahil olmak üzere dış etkiler en aza indirilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımlar kapsamında mali mesajlaşma sistemi SWIFT’ten 2022'de çıkarılan Rus bankalarının uluslararası ödemeler konusunda yaşadığı sorunlar son dönemde artmıştı.

Bitcoin dijital altın mı, dijital inci mi?

 

Dijital dönüşüm için yeni iş birliği

 

2023'te dijital varlıklar 2.2 milyar dolarlık yatırım aldı

 

Merkez bankalarının dijital para yarışı hız kazanıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)