E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRusya: Silahsızlandırma, santrali savunmasız hale getirir---

Rusya: Silahsızlandırma, santrali savunmasız hale getirir

Rusya: Silahsızlandırma, santrali savunmasız hale getirir
19 Ağustos 2022 - 13:13 www.borsagundem.com

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Ivan Nechayev, Zaporijya Nükleer Santrali'nin silahsızlandırılması çağrılarına karşılık, “Silahsızlandırma santrali daha da savunmasız hale getirir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, dün gerçekleştirdikleri görüşmede Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’nin silahsızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullanırken, Guterres, “Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen herhangi bir zarar intihar olur” dedi.

Liderlerin nükleer santralin silahsızlandırılması çağrılarına Rusya'dan yanıt gecikmedi. Rusya, mart ayından bu yana kontrolünü elinde tuttuğu Zaporijya Nükleer Santrali'nin silahsızlandırılması ve santral çevresinde silahsız bölge oluşturulması çağrılarını reddetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Ivan Nechayev, “Silahsızlandırma santrali daha da savunmasız hale getirir” dedi. Nechayev, Rusya'nın durumu incelemek üzere Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) temsilcilerinin çok yakın zamanda tesisi ziyaret etmesini beklediklerini dile getirdi.

Nükleer santralde çalışan Ukraynalı işçiler, geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda tesiste nükleer bir facia yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “tesisin sürekli askeri saldırıların hedefi” olduğunu ifade etmişti.

Zelenski: Erdoğan'ın ziyareti güçlü bir destek mesajıdır

 

Macron'dan Rusya'ya: Nükleer santralden çekil

 

AB, Rusya'nın nükleer santral çevresindeki operasyonlarını kınadı

 

Zaporijya'da nükleer tehlike

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)