E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemRuhani'den Türkiye'ye işbirliği mesajı---

Ruhani'den Türkiye'ye işbirliği mesajı

Ruhani'den Türkiye'ye işbirliği mesajı
07 Şubat 2018 - 22:11 www.borsagundem.com

Ruhani, Çavuşoğlu ile görüşmesinde, ülkesinin bölge sorunlarının çözümü ve kaygıların giderilmesi konusunda Türkiye'yle daha geniş işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi

İran'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. İran Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre,  Ruhani, ABD ve İsrail’in bölgedeki sorunların bitmesini istemediğini savunarak, ” Günümüzde bazıları bölgedeki coğrafi sınırları değiştirmeye çalışıyor. Kuzey Irak’ta başarısız olan bu güçler şimdi Suriye’nin kuzeyinde bu komployu uygulamaya çalışıyor” dedi.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bu ülkedeki terörizmin bitmesinin önemine değinen Ruhani, “Suriye’de huzur sağlanırsa bölge ülkeleri de kendilerini güvende hisseder. Bu konuda İran, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliği büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

ENERJİ ALANINDA İŞBİRLİĞİMİZİ ARTTIRALIM

İkili ekonomik ilişkilerin de ele alındığı görüşmede Ruhani, ülkesinin enerji alanında Türkiye’yle var olan ilişkileri genişletmeği istediğini ve konuda Türk işadamların İran’daki petrol ve doğalgaz sahalarında yatırım yapmasını olumlu karşılayacaklarını kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU: SURİYE TOPRAKLARINDA GÖZÜMÜZ YOK

Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu, Afrin’de sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtı’nın bölgedeki terör gruplarına karşı yapıldığını vurgulayarak, Türkiye’nin Suriye topraklarında gözünün olmadığını altını çizdi. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • erol g.07 Şubat 2018 22:46

    Ülkelerin işbirliği bölge/dünya barışına katkı sağlar Nato barış için ortaklık projesidir Nato ile işbirliği için üyeliğimiz nato üyesi olmayan ülkelerle işbirliği yapmayacağımız anlamına gelmez İran'la da Rusya ile de Çin ile de diğer ülkelerle de bölge/dünya barışı için işbirliği yapmalıyız