E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiPowell: Enflasyondaki riskleri takip ediyoruz---

Powell: Enflasyondaki riskleri takip ediyoruz

Powell: Enflasyondaki riskleri takip ediyoruz
15 Temmuz 2021 - 20:06 www.borsagundem.com

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'ndeki ikinci sunumunda fiyat gelişmelerinin özgün olduğunu belirterek, Fed'in riskleri takip ettiğini vurguladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi'ndeki iki günlük maratonun son gününde enflasyonla ilgili mesajlar verdi.

Powell, enflasyonun rahatsız edici seviyelere gelmesine rağmen Fed'in ABD ekonomisini destekleyici nitelikteki duruşunu savundu.

Powell, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ndeki sunumunda enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2'nin üzerinde seyretmesinin ekonominin yeniden açılmasına bağlı bir şok olduğunu söyledi ve "Elbette biz de bu durumdan memnun değiliz" diye konuştu.

Fed Başkanı Powell, ABD'deki fiyat gelişmelerini tarihte eşi benzeri olmayan bir gelişme olarak nitelendirirken, Fed'in gelişmeleri yakından izlediğini söyledi. Powell konuyla ilgili olarak "Temel durumu ve ayrıca riskleri anlamaya gerçekten çabalıyoruz" dedi.

"Enflasyon belli alanlarda odaklanıyor"

Powell, konuşmasında enflasyonun ikinci el arabalar gibi belli alanlarda odaklandığına dikkat çekerken enflasyondaki yükselişlerin geçici olduğu yönündeki düşüncesini yeniden ifade etti.

Fed Başkanı Powell, Çarşamba günü verdiği varlık alımlarının azaltılmasına yönelik tartışmaların devam edeceği yönündeki mesajını da tekrarladı.

Fed halihazırda aylık 120 milyar dolarlık varlık alımı gerçekleştiriyor. Bu alımların 80 milyar doları devlet tahvillerinden oluşurken, 40 milyar dolarlık bölümü de mortgage tabanlı tahvilleri kapsıyor.

Powell: Sabitkoinler için düzenlemeye ihtiyaç var

Powell: Tahvil alımının azaltımına hala çok uzaktayız

Fed Bej Kitap raporu: ABD ekonomisi yaz başında güçlendi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

>
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Hayatta herşey geçici zaten15 Temmuz 2021 21:12

    Enflasyon geçici ise sayın Powell sizde faizi geçici olarak artırın olsun bitsin.. Trump zamanında Powell faizi indirmezdi şimdi de artırmıyor..