E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPlatin ve bakır zirveye tırmandı---

Platin ve bakır zirveye tırmandı

Platin ve bakır zirveye tırmandı
16 Şubat 2021 - 10:59 www.borsagundem.com

Talep büyümesi ve sıkı tedarik olasılığı sebebiyle bakır fiyatları 9 yılın en yüksek seviyesine yaklaşırken, elektrikli araçlarda kullanılan platin ise 1300 doları aşarak Eylül 2014'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Bakır fiyatları, küresel ekonomik toparlanmanın metal talebini artıracağı hakkında iyimserliği canladırması ve tedarikin sıkı devam edeceğine dair beklentilerin desteği ile 9 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Londra Metal Borsası’nda 3 ay vadeli bakır, erken Asya işlemleri saatlerinde yüzde 0,5 artarak 8.434 dolar/ton ile üç gün üst üste artarak Mayıs 2012’den beri en yüksek seviyesini gördü.

Böylelikle bakır vadeli işlemleri, 2 Şubat’ta 7.712 dolara düşmesinden beri yüzde 9,4 değer kazanmış oldu. Doların uluslararası piyasalarda zayıf olmasının da fiyatları desteklediği belirtildi.

Platin 1300 seviyelerini aştı

Global ekonomide toparlanmanın platine olan talebi ateşleyeceği beklentileri fiyatları yukarı çekmeye devam ediyor.

Araçlarda katalitik konvertör için kullanılan platinde fiyat son 6,5 yılın en yüksek seviyesi olan 1336,50 dolar/ons seviyesini aşarak 1340,14 dolar/ons seviyesini test etti. Şu sıralarda da düne göre yüzde 2,14 artışla 1334,55 dolar/ons seviyesinde.

Bakır fiyatları haftayı kayıpla kapamaya hazırlanıyor

 

Değerli metallerde platin öne çıkar mı?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)