E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda yön belirsiz---

Piyasalarda yön belirsiz

Piyasalarda yön belirsiz
23 Kasım 2022 - 08:30 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor

Aynı nedenlerle düşüp, aynı nedenlerle kararsız kalan, aynı nedenlerle de kararsızlıkla yükselen piyasalar ile karşı karşıya kalmak yatırımcı için oldukça zor hele Şükran günün yaklaştığı bir süreçte.

Pekin ve Şangay’daki vaka sayıları istikrarlı bir şekilde artıyor ve yetkililerin bazı tesisleri kapatmasına neden oluyor. İşte Asya hisse senedi piyasaları da, Çin anakarasında artan Kovid-19 vakalarına rağmen, yatırımcıları yeni salgınların dünyanın ikinci büyük ekonomisinin yeniden açılmasını ne kadar yavaşlatabileceği konusunda kararsız bırakmasına rağmen, bugün çoğunlukla pozitif bölgede kalmayı tercih ettiler.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik borsa endeksi, ABD borsalarının bir önceki seansı kazançla kapatmasının ardından yüzde 0,3 arttı. Avustralya hisseleri yükselen petrol fiyatları ve madencilik  kaynaklı yüzde 0.7, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi  yüzde 0.6 yükselirken, Çin’in CSI300 Endeksi yatay bir açılış yaptı.

Gösterge 10 yıllık Hazine bonolarının getirisi, yüzde 3,758’lik kapanışa kıyasla yüzde 3,7578’e yükseldi.

Yatırımcıların daha yüksek Fed fon oranları beklentisiyle yükselen iki yıllık getiri, yüzde 4.517’lik ABD kapanışına kıyasla yüzde 4.5227’ye dokundu.

Euro  yüzde 0.02 artışla 1.0302$’a yükselirken, doların diğer büyük ticaret ortaklarının para birimleri karşısındaki sepetini takip eden dolar endeksi 107.14’te işlem görüyor.

Suudi Arabistan’ın OPEC+’ın üretim kesintilerini sürdüreceğini ve piyasayı dengelemek için daha fazla adım atabileceğini söylemesinin ardından, ABD ham petrolü yüzde 0,3 artışla varil başına 81,15 dolara ve Brent ham petrolü varil başına 88,35 dolara yükseldi. G7, AB ve Avustralya ile birlikte, Moskova’yı Ukrayna’yı işgalinden dolayı cezalandırmayı amaçlayan yaptırımların bir parçası olarak, 5 Aralık’ta Rus petrolünün deniz yoluyla ihracatına tavan fiyat uygulayacak. Üst düzey bir ABD Hazine yetkilisi de G7’nin yakında Rusya’nın petrol ihracatına yönelik fiyat sınırını açıklayacağını ve koalisyonun muhtemelen seviyeyi aylık yerine yılda birkaç kez ayarlayacağını açıklarken gerilimi biraz daha tırmandırıyordu. G7 fiyat tavanı, şirketlerin, söz konusu petrolün satın alınması fiyat tavanının altında olduğu sürece, koalisyon üyelerine Rus petrol ithalatı için sigorta, nakliye ve finansman dahil olmak üzere hizmetler sunmasına izin verecek.

Yeni Zelanda Merkez Bankası, bu sabah faiz oranlarını 75 baz puan artırarak – şimdiye kadarki en büyük hamlesi – yaklaşık 14 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4.25’e yükseltti ve inatla yüksek enflasyonu kontrol altına almak için mücadele ederken daha fazla artışın yolda olduğunu işaret etti.

Bugün ABD Merkez Bankası’nın Kasım ayı politika toplantısına ilişkin tutanaklarının açıklanması, yetkililerin ekonomik koşulları nasıl gördüğüne dair öngörü peşindeki piyasalar açısından merakla bekleniyor.

Asya borsaları karışık seyretti

 

AMB yetkilisinden en az 50 baz puanlık artış mesajı

 

Fed üyelerinden önemli açıklamalar

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)