E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda risk iştahı iyileşiyor---

Piyasalarda risk iştahı iyileşiyor

Piyasalarda risk iştahı iyileşiyor
05 Ekim 2022 - 09:15 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

ABD’de zayıf gelen ekonomik veriler ile IMF başta olmak üzere bazı kuruluşların Fed’in faiz artırımları konusunda dikkatli davranması gerektiğine dair açıklamaları, küresel çapta agresif sıkılaşma endişelerinin bir miktar yatışmasına katkı sağladı. Endişelerin yatışmasıyla küresel risk iştahı ve piyasalarda bu hafta toparlanma çabası güç kazanırken, son günlerdeki iyimserliğin oldukça kırılgan
olduğu ve piyasalarda volatilitenin yüksek seyredebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 15:15 ABD – ADP İstihdam Değişimi Önem: Yüksek
• 17:00 ABD – ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Fed başta olmak üzere merkez bankalarına yönelik agresif sıkılaşma endişelerinin yatışması, risk iştahında iyileşmeyi ve son haftalarda sert satışlara konu olan küresel hisse piyasalarında güçlü bir toparlanmayı beraberinde getirdi. Yurt dışında gözlenen pozitif havanın katkısıyla BIST-100 Endeksi dün günü %1,94 oranında yükselişle 3.458,03 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %3’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla  başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,57 – 18,58 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 18,57’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Bankacılık sektöründeki alımların desteğiyle haftaya güçlü bir yükselişle başlayan BIST-100 Endeksi’nde dün de alıcılı seyir etkisini sürdürdü. Yurt dışındaki pozitif havanın katkısıyla yukarı yönlü seyrini sürdüren Borsa İstanbul’da alım iştahının önceki güne kıyasla zayıflama kaydettiği görülürken, hisse ve sektörel bazlı ayrışmalar ön planda kalmaya devam etti. Endekste yükselişlerin devamlılığı açısından fibo düzeltme seviyelerinin %23,6’lık kısmına denk gelen 3.399 seviyesi üzerinde tutunmanın korunması önem taşımaktadır. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece 3.480 – 3.494 ve 3.545 seviyeleri kısa vadeli direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 3.399 altına sarkmalarda kâr satışlarının devamı beklenebilir. Bu durumda 3.330 – 3.280 ve 3.203 seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır.

Borsalarda pozitif seyir devam edecek mi?

 

Fed beklentileri kısmen törpülendi

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)