E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda nasıl bir Aralık bekleniyor---

Piyasalarda nasıl bir Aralık bekleniyor

Piyasalarda nasıl bir Aralık bekleniyor
01 Aralık 2021 - 08:30 www.borsagundem.com

A1 Capital tarafından hazırlanan günlük bültende küresel borsalar inceleniyor.

Tam Kovid-19 etkisinden çıkıyoruz, ekonomiler açık, veriler güçlü,parasal genişlemenin sonuna geliyoruz, Fed ve BoE parasal gevşemeyi azaltıyorlar, ECB’de enflasyonda tepe göründü, PMI verileri ilk defa heryerde beklentilerin üzerinde geliyor, 2022 planlarını Aralık ayında net görürüz diyorduk ki Omicron varyantı çıktı ve her şey yine belirsizliğe döndü. Oysa ki yenilenen ve yaygın karantinalar olmadığı sürece, V şeklindeki toparlanma bozulmadan, özellikle ABD'de Kazanç tahminlerinde gerileme olmadığı sürece pozitif kalmaya devam etmeyibekliyorduk.

Petrolün çöküşü, hisse senedi piyasalarının düşüşü ve altının ılımlı yükselişinin yanı sıra, bu riskten kaçışın en büyük etkisi tahvil faizlerinde görüldü, 10 yıllık ABD tahvil getirileri %1,63'ten %1,50'lere gerilerken,Endüstriyel metaller ise, arzın sıkışıklığına ilişkin endişelerin fiyatları yükseltmesiyle yükseliş trendine devam etti.

Şimdi Aralık ayında FED’in 2022 planında piyasaların beklediği gibi haziran ayından itibaren 2 faiz artışı fiyatlaması, ECB’nin PMI verileri ve enflasyonda tepe görüldü açıklamasıyla yol planının ne olacağı, BoE’nin ilk faiz artırımı yapacak olan ülke olmasını beklerken, tüm bu beklentileri Omicron belirsizliğe attı. Hızlı ve etkin yayılma olursa Fed 2 faiz artışıyapamaz, hatta likidite azaltımının hızlandırılmasında bile beklemeyegeçer, ECB tam kurtulmak üzereyken Omicron belirsizliği uzun vadeliİtalya ve Yunanistan tahvillerinin spreadlerinin açılmasına neden oldu kibu da yatırımcıların destek olmadan tam toparlanma olmayacakf iyatlamasıydı. Yine de 1/2 haftalık dalgalanma sonrasında hem FED hem ECB hem de BoE tarafından belirsizlik öncesi fiyatlamaların devametmesini beklemekteyiz.

Borsa İstanbul tarafında ise TL’de zayıflama Borsanın itici gücüolmaya devam ediyor. Yatırımcıların reel varlık olarak gördükleri Borsa’da; hem genele yayılan, hem de halka arzlara yoğun ilginin devam ettiğini görmekteyiz. Yabancı yatırımcılarında son 3 aydaki alımlarıda -döviz kurundaki değerlenme değerlemeleri ve fiyatları daha da ucuz halegetirdi - yükseliş trendinin devam etmesi açısından en önemli gösterge.Düzeltme hareketlerinin kısmı ve sektörel gelişmelere dayalı olmasınıbeklemekteyiz. Zaten petrokimya, Teknoloji, Savunma sanayii, Demirçelik ve otomotiv sektörleri güçlü konumdalar, Omicron etkisinin zayıflaması ile buna havacılık sektörünün de eşlik etmesini, kurda birdengelenme bandı yakalandığı takdirde ise Bankacılık sektöründesüregelen faiz indirimlerinin spred ve marjlara olumlu yansımasının fiyatlara da yansımasını bekleyerek yılı 2000 puan seviyelerinde kapanmasını bekleyebiliriz.

Yabancıların favori hisse senetleri

 

Gümüşte yükseliş beklentisi

 

Gece rekor tazeleyen kurlarda son durum

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)