E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalarda iyimserlik devam ediyor---

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor
01 Temmuz 2020 - 09:10 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinde, yurtdışına bağlı olarak, yatay seyirle başlangıç bekleniyor.

Güne pozitif başlayan gün içinde de dalgalı bir seyri izleyen BIST100 endeksi %0.6 artışla 116.525 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 23.4 milyar TL seviyesine yükselirken, BIST-100 endeksine dahil olan 66 hisse değer kazanırken, 28 hisse ise değer kaybetti. Sabah saatlerinde Dolar/TL kuru 6.85'in hemen üzerinde, CDS ise 500 seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Yurtdışı Hisse vadeli piyasalarında ise hafif satıcılı bir eğilim izleniyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ederken ekonomik veriler de bu iyimserliğe katkı sağlıyor. Hafta başında Çin'den gelen pozitif PMI verilerinin ardından dün açıklanan güven endekslerinde de beklentilerin üzerinde toparlanma izlendi. Özellikle ABD'de vaka sayıları artmaya devam ediyor ancak Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları piyasaya sunulan likiditenin de devamına işaret ediyor. Yılın ilk yarısı geride kalırken, Mart ayında salgın dolayısıyla dip seviyeleri gören piyasalarda ekonomik verilerin pozitif sürprizleriyle tarihi yükselişler gördük. 2.çeyrekte ABD'de hisse endeksleri son 20 yılın en iyi performansını gösterirken, özellikle teknoloji şirketlerinin bu yükselişte başı çektiğini görüyoruz.

Piyasalarda bugün tüm dünyada açıklanacak olan imalat PMI verileri ile ABD'de açıklanacak olan özel sektör istihdam raporu takip edilecek. Ayrıca Fed toplantı tutanakları da açıklanacak.

BIST-100 endeksinde, yurtdışına bağlı olarak, yatay seyirle başlangıç öngörüyoruz. Açılış sonrasında 116.000-115.500 destek bölgesi haline gelirken 117.500-119.500 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Kısa vadeli zarar kes seviyesini 114.500 seviyesinden 115.500'e çekmek makul görünmektedir.

Enerji Sektörü: BOTAŞ, temmuz ayında sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatında sırasıyla %9,7 ve %12 indirim yaparken, konutlar için tarifede değişikliğine gidilmedi. EPDK’dan yapılan açıklamada ise elektrik fiyatlarında üç ay zam yapılmayacağı belirtildi.

Yorum: Önümüzdeki üç aylık sürede elektrik fiyatında değişime gidilmemesi ve sanayi tarafında kullanılan doğalgaz fiyatlarındaki indirimin, salgın sonrası ekonomik aktivitedeki toparlanmayı destekleyici bir adım değerlendiriyoruz. 2020 Nisan ayı itibariyle elektrik üretiminde kurulu gücün yaklaşık %30’u doğalgaz kaynaklı olsa da elektrik üretiminde doğalgazın payı, Ocak ayındaki %28’ler seviyesinden Nisan ayında yaklaşık %8 seviyelerine gerilemiş, üretim de yıllık %53 daralmıştır. Salgın etkisiyle düşük kapasite kullanımlarını da göz önüne aldığımızda doğalgaz kaynaklı elektrik üreten şirketler için doğalgaz indiriminin etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

Turizm Sektörü: Avrupa Birliği, temmuz ayından itibaren seyahat yasağının kaldırılacağı güvenli ülkeler listesi üzerinde anlaştı. Listede yer almayan Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya, Hindistan’a AB ülkeleri seyahat kısıtlamaları uygulamaya devam edecek. Ülkelerdeki salgın durumuna ve vaka sayısına göre liste iki haftada bir güncellenecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)