E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPiyasalar Fed'e Kilitlendi! Risk iştahı kesildi---

Piyasalar Fed'e Kilitlendi! Risk iştahı kesildi

Piyasalar Fed'e Kilitlendi! Risk iştahı kesildi
21 Eylül 2022 - 09:10 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.


Küresel piyasalarda Fed’in faiz kararı öncesinde risk iştahının kesildiğini söyleyebiliriz. Ancak global tahvil getirilerinde volatilitenin arttığını da gözlemledik.

ABD endeksleri güne satıcılı başladı ve %1 civarında değer kaybıyla günü tamamladı. Ford hissesinde görülen satıcılı seyrin devam ettiğini notlarımıza eklememizde fayda var. Hisse bazında bu düşüşte artan Lityum maliyetleri yer alıyor ve Şirket’in maliyetlerinin bu doğrultuda yükselmesi yer alıyor.

Avrupa endeksleri güne iyimserlikle başladı ancak daha sonrasından yönünü aşağı çevirdi ve ABD seansının da negatif açılmasıyla birlikte Bölge endekslerindeki satıcılı seyir derinleşerek %1,5 seviyesini aştı. Veri bazında Almanya’dan gelen üretici enflasyonunun yeni bir rekor kırması tahvil faizlerinde 11 yılın en yüksek seviyelerinin test edilmesine yol açtı.

Dün alıcılı olarak işlem gören Asya endeksleri an itibariyle Fed’e yönelik endişelerle birlikte %1,5’i aşan satıcılı seyirde işlem görüyor. Bölgedeki haber akışında ise Japonya Merkez Bankası tahvillerdeki faizleri düşürmek amacıyla takvim dışı tahvil alımı gerçekleştireceğini açıkladı.

BİST100 endeksinde oldukça volatile bir günü geride bıraktık ancak seansın 2. Yarısından itibaren Türk Hava Yolları, Sasa Polyester ve Şişe Cam’daki yükselişin etkisiyle günü pozitif bölgede kapattık. Dolar bazlı grafiklere baktığımız zaman 178$ seviyesinde bulunuyoruz ve dün seans içerisinde görülen düşüş hareketinin172$ seviyesinden satışların karşılandığını görmekteyiz. Bu seviyenin korunması halinde yükseliş trendinin devam edeceği görüşündeyiz. Ancak yükseliş yönlü hareketin ivme kazanabilmesi için 179$ ve 182$ dirençlerinin üzerinde kalıcılık sağlamamız gerektiğini de notlarımıza eklememizde fayda görüyoruz.

Günün en önemli veri akışında Fed’in faiz kararı olacak. Saat 21:00’de açıklanacak olan kararda, Fed’in 75 baz puan artışla fonlama faizini %2,5’ten %3,25’e çıkarması bekleniyor. Ayrıca yılsonunda %3,4 ve gelecek yılsonunda %3,8 olması beklenen faizin nereye revize edileceği ve de Fed üyelerinin revize nokta tahminleri ile temel ekonomik büyüklüklere dair beklentileri önemli olacak. Beklenenden yüksek gelen ABD enflasyonu Fed’den 100 baz puan faiz artışı beklentilerinin artmasına neden oldu. Bu beklentinin gerçekleşmesi ABD’de faizlerin hızla yükselmesine ve DXY’nin 110’nun üzerine çıkmasına neden olacaktır. Yarının gündeminde ise İngiltere, Japonya ve TCMB’nin faiz kararlarını alacağız.

BİST100 endeksinde pozitif bir açılış bekliyoruz.

Metal fiyatlarında Fed gerilimi

 

Petrol fiyatlarında Fed öncesi yatay seyir

 

Fed'in şahin açıklamalarıyla dolar güçlenecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)