E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemPentagon'da F-35'ler için kayıt dışı harcama şoku---

Pentagon'da F-35'ler için kayıt dışı harcama şoku

Pentagon'da F-35'ler için kayıt dışı harcama şoku
16 Mart 2019 - 06:03 www.borsagundem.com

Pentagon Teftiş Kurulunun raporu, uçak parçaları için harcandığı ifade edilen 2,1 milyar dolarlık fonun ne zaman ve hangi parçalar nedeniyle harcandığının bilinmediğini ortaya çıkardı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Teftiş Kurulunun, F-35 programına ilişkin raporu, Pentagon'un, uçak parçaları için harcandığı ifade edilen 2,1 milyar dolarlık fonun ne zaman ve hangi parçalar nedeniyle harcandığını bilmediğini ortaya çıkardı.

AA'nın haberine göre ABD'de yüksek maliyeti ile gündeme gelen "F-35 Lightening II" beşinci nesil savaş uçağı programı, bu sefer de "kayıt dışı maliyet" iddiasıyla tartışmaya neden oldu.

Raporda, Teftiş Kurulunun, savunma devi Lockheed Martin'in F-35'in parçalarına harcadığını belirttiği 2,1 milyar doların sadece 3,4 milyon dolarının kaydının Pentagon'da bulunduğu, kalan miktarla ilgili başka herhangi bir kayıt tutulmadığı belirtildi.

Pentagon'un devlet mallarını doğru yönetemediği, kontratları düzgün ihale edemediği ve bu konuda diğer ilgili kurumlarla koordinasyon kurmadığı vurgulanan raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Sonuç olarak Savunma Bakanlığı, F-35'in gerçek değerini tam olarak bilmiyor ve bakanlıkta F-35 programı için 2,1 milyar dolarlık devlet mülkiyetinin yüklenicilerce uygun şekilde değerlendirildiğini bağımsız olarak teyit eden bir kayıt bulunmuyor. Doğru kayıtlar olmadan, F-35 program yetkililerinin, mülkiyetin değerine ilişkin bir görüşü ve devlet mallarını nasıl kullandığına yönelik ana yükleniciden hesap sormak için bir ölçüt bulunmuyor."

Birim fiyatı 100 milyon doları geçen F-35 uçağının bakım ve parça maliyetinin de yüksekliğinden şikayet ediliyor.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülke, F-35 uçağının geliştirilmesine ve inşasına katkı sağlıyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Dd16 Mart 2019 12:28

  Bu uçaklar  Turkiye yi yıllarca. ABD yi BAĞIMLI HALE GETirir. ParÇA VERMEZ  KÖle yapar. Dünyada başka ucak mI yok.

 • Ahmet tecer16 Mart 2019 11:27

  Buraya Kaç kere amerikan ürünü hiç bir şey  almayın, Türk ürünleri alın paramız Türkiye içinde kalsın yazdım

 • Cenk16 Mart 2019 11:15

  Bu uçaklar alınmamalı kendini ispatlamış değil ve çok ötesi pahalı bulaşanı batırır

 • Salla16 Mart 2019 11:00

  Bizim borsada tahvil dedir merak etmeyin

 • Yeni Türkiye 16 Mart 2019 10:56

  Hırsızlık bunlarda . Terörist seviciliği eşkiyalık bunlarda. Ülke kaderleri ile uğraşma bu seviyesizlerde. Silah simsarsılığı ilaç simsarlığı bu vahşilerde. Öldürme katletme yok etme arzuları herdaim mevcut. Müslüman düşmanlığı yegane değişmez akçeleri . Daha bir sürü suç ihanet ve sefillik . Elbet bunun sonu olacak hem de çok acılı...