E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivOtoyollarda otomobillerin hız sınırları yükseltildi---

Otoyollarda otomobillerin hız sınırları yükseltildi

Otoyollarda otomobillerin hız sınırları yükseltildi
02 Haziran 2022 - 10:46 www.borsagundem.com

1 Temmuz'da başlayacak yeni uygulamaya göre, hız sınırları Edirne’den Şanlıurfa'ya kadar uzanan otoyolda (Ankara - Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılacak.

İçişleri Bakanlığı, otomobiller için otoyollarda hız sınırlarını yeniden belirledi. Buna göre, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere otoyollara göre değişmekle birlikte hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla, 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderildi.

Yazıda, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir." hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

Yol standartları dikkate alındı

Yazıda, yol standartlarını dikkate alınarak ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşüyle belirtilen hız sınırlarını, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar İçişleri Bakanlığı’nın artırmaya yetkili olduğu ifade edildi.

Bu doğrultuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşüyle birlikte, 1 Temmuz’dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacak.

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s,

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek.

1 Temmuz’da başlayacak uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

Benzin ve motorine zam geldi

 

İkinci el otomobil ithalatına izin verilmeli!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali02 Haziran 2022 20:50

  Fazla

 • hayat pahalı02 Haziran 2022 15:17

  benzin olmuş 26 tl. hızlı gitmek ne mümkün

 • Mucise Reis ;)02 Haziran 2022 15:05

  Ülkemizde genel olarak araçların eski olması gibi sorunlar var. eskia raçlar hızlı gittiklerinde kazalar ölümcül olmakta. o bakımdan ülkemizin yolları hazır olsada her keslerin araçları otomobilleri bu sisteme hazır olmaya bilir. Özellikle nakliye tırlar kamyonlar bu hız limitinden yararlanmamalı.  ağır yuk araçları çok hızlı gidebilir, bir çoğu yeni, binek otolar ise 10 - 15 - 20 yaşlara kadar var. Bu durumda hızlanamayan, hızlandığında kazada ağır darbelerde ölümcül hasar almaları olası. almanyada araçlar + 5 yaşında iken, ülkemizde malesef 15 lerde... o bakımdan teknolojık oalrak eskia raçlar ölümcül olma riski fazla oalcaktır. çok dengeli olmalı hesaplamalar. ekonomi yollarıda hızlarıda etkiliyor işte. herkeslerde olsa 2017 ve üzeri araç olsun hız sınır 150 ... :D 

 • Bik02 Haziran 2022 10:53

  Hız sınırı yükselirken, bu hızla giden sürücülerin araç kullanırken telefonla konuşmaları ve yiyip içmeleri nasıl engellenecek. 

 • MeToKo02 Haziran 2022 12:48

  Devlet her sürücünün başına polis koyacakmis yan kaltukta oturup sürücüyü kayda alacakmis