E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNATO'dan Türkiye açıklaması---

NATO'dan Türkiye açıklaması

NATO'dan Türkiye açıklaması
24 Mayıs 2022 - 14:15 www.borsagundem.com

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Unutmamalıyız ki; hiçbir NATO müttefiki, terör saldırılarından Türkiye'den daha fazla zarar görmemiştir ve başka hiçbir müttefik, Türkiye'den daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır." dedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen "Davos Zirvesi" olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımlarının kolektif güvenliği artıracağını belirten Stoltenberg, Avrupa Birliği-NATO bağını da kuvvetlendireceğini söyledi.

Stoltenberg, Rusya'nın sınırlarında daha fazla NATO üyesi istemediği gerekçesiyle NATO'ya ültimatom göndererek bağlayıcı bir anlaşma talep ettiğini anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Sınırlarında daha az NATO görmek istedi ve savaş başlattı. Şimdi sınırlarında daha fazla NATO görüyor. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine başvuruları tarihi önemde. Türkiye'nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım.

Unutmamalıyız ki; hiçbir NATO müttefiki, terör saldırılarından Türkiye'den daha fazla zarar görmemiştir ve başka hiçbir müttefik, Türkiye'den daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır. Bu yüzden oturup ileriye doğru bir yol bulmalıyız. Bunu yapacağımızdan eminim."

Stoltenberg, Türkiye'nin ABD, Kanada ve İngiltere ile uzun yıllardır Ukrayna'yı desteklediğini de dile getirdi.

Rusya, Ukrayna'yı işgal ettiğinde NATO'nun buna hazır olduğunu vurgulayan Stoltenberg, doğu kanadındaki mevcudiyete değindi.

Stoltenberg, gelecek ay Madrid'de düzenlenecek NATO zirvesinde, müttefikleri daha tehlikeli ve rekabetçi dünyaya adapte etmek için cesur kararlar alınacağını aktardı.

"Özgürlük, serbest ticaretten önemlidir"

5G ağlarında Çin teknolojisinin kullanılması ve Kuzey Akım 2 projesine de değinen Stoltenberg, Ukrayna savaşının otoriter rejimlere olan ekonomik bağımlılığın enerji krizi şeklinde görülen büyük kırılganlıklara yol açacağını öğrettiğini belirtti.

Stoltenberg, "Batı ülkeleri güvenliklerini, ekonomik karlara değişmemeli. Ekonomik seçimlerimizin güvenliğimiz için sonuçları olduğunu kabul etmeliyiz. Özgürlük, serbest ticaretten daha önemlidir." diye konuştu.

Kabinenin gündemi NATO ve ekonomi

 

NATO genişlemesine Rusya'dan sert hamle!

 

NATO krizinde yeni perde: İsveç geri adım attı

 

Adım adım NATO süreci: Türkiye izin vermezse ne olur?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • fafa24 Mayıs 2022 19:40

    Amerika bizi kullandı,aylar öncesinden Suriye sınırındaki mayınları temizletti.Bunları Hükumet de biliyordu,bile bile bu cahil sürüsünü Türkiye'ye doldurduk.

  • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ24 Mayıs 2022 18:31

    Ülkemizdeki tüm şehitlerimizi, tüm ekonomik tüm siyasi tüm her türlü krizleri baş düşmanımız olan abd ve nato yapmıştır.gözlerimizin içine baka baka bizi keriz yerine koyuyorlar.

  • pazarci24 Mayıs 2022 14:33

    o cocuklari,TC nin bu kadar teweroru ve terorislere basinin dertte oldugunu bildiginiz halde TC ye niye ambargo uygulanmakta ve TC nin onu hep takozlanmaya calisilmakta,hepiniz ayni o cocuguzunuz,amerikasida avrupasida.isiniz dustumu oh TC cook iyi muttefik ,Maalesef Coook duygusal bir millletiz ve bunuda cooook iyi kullaniyorlar/kullanmaarina izin veriyoruz.bu noktada TC nin uzerindeki tum ambargolar lkaldirilmadan ve Halk bank sacmaligi bitmeden TC nin kesinlikle onay vermemesi gerek ve bu yukarida saydiigim bu yaptirimlari uygulayanlarda nato uyesi /sozde muttefik.