E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNATO'dan açıklama: Türkiye S-400'lerden çok daha fazlası---

NATO'dan açıklama: Türkiye S-400'lerden çok daha fazlası

NATO'dan açıklama: Türkiye S-400'lerden çok daha fazlası
18 Temmuz 2019 - 06:38 www.borsagundem.com

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararını değerlendirdi: Türkiye ile iş birliği F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasıdır

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile iş birliği, F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasıdır" dedi.

Aspen Enstitüsü tarafından ABD'nin Colorado eyaletinde düzenlenen yıllık güvenlik konferansına katılan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 alım sürecini yakından takip ettiklerini ve konuyu ilgili birimler arasında konuştuklarını anlatan Stoltenberg, "Ne tür savunma sistemlerini alacaklarına her bir ülke kendisi karar verir. Fakat NATO için önemli olan şey (bu sistemlerin NATO sistemleriyle) uyumlu çalışıp çalışmamasıdır" ifadesini kullandı.

Stoltenberg ayrıca, "Türkiye'nin aldığı S-400 sistemleri NATO'nun hava savunma sistemine entegre olmayacak çünkü bunlar bir arada çalışabilir sistemler değil. Zaten Türkiye de böyle bir talepte bulunmadı" değerlendirmesini yaptı.

"Türkiye NATO'nun hava savunma sisteminin entegre bir parçasıydı"

Stoltenberg, "Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile iş birliği, F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 meselesini küçümsemiyorum ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'den çok daha fazlasıdır. Türkiye, DEAŞ'la mücadelede anahtar bir müttefiktir. Türkiye ayrıca Balkanlarda, Kosova'da ve Afganistan'da birçok NATO operasyonlarına katkı sağlıyor. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye, S-400'den çok daha fazlasıdır. Türkiye NATO'nun hava savunma sisteminin entegre bir parçasıydı, öyle olmaya da devam edecek. Ancak geldiğimiz noktadan dolayı endişeliyim çünkü Türkiye artık F-35 programının bir parçası olmayacak" diye konuştu.

Türkiye'nin ABD'den Patriot sistemlerini veya İtalya-Fransa ortaklığı Eurosam'dan füze sistemlerini almak maksadıyla birtakım görüşmelerini sürdürdüğünü de kaydeden Stoltenberg, bu görüşmelerin önemine vurgu yaptı.

S-400 alımının ardından Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması gibi bir tartışmanın olup olmadığı şeklindeki soruya Stoltenberg, "Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve hiçbir müttefik böyle bir konuyu gündeme getirmedi çünkü görüyoruz ki hepimiz bir diğerine bağımlıyız" yanıtını verdi.

Stoltenberg, S-400 ile başlayan anlaşmazlığı çözemedikleri durumda da bunun ittifaka etkisinin minimum olması için çalışacaklarını belirtti.

Türkiye'nin S-400'leri almasına ilişkin Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, S-400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı kaydedilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir" değerlendirmesi yapılmıştı.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını kaydederek, "Bununla beraber ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir" açıklamasını yapmıştı.

Beyaz Saray'dan S-400 ve F-35 açıklaması

 

Pentagon: Türkiye F-35 programında askıya alındı

 

Dışişleri'nden ABD'ye F-35 tepkisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • küçük yatırımcı18 Temmuz 2019 09:09

  Koyun postu giymiş kurtsunuz .Türkiye yoluna devam edeçektir.yeterli bizler bir olalım Türkün türkten başka dostu  malesef yok.sizden müttefik olmaz.ihtiyacımız oldugu anda yanımızda olmadınız şimdi söz söylemeye hakkınız yok.

 • hakan18 Temmuz 2019 08:45

  nato muttefıkı dıyeceksın dıger nato uyelerı ulkelere patrıot verıp turkıyeye vermıceksın ayrımcılık yapacaksın gızlıden sılah ambargosu uygulayacaksın kusurabakmayın turkıye buyuk ulke basının caresıne bakar

 • KILIÇ18 Temmuz 2019 07:31

  NATO ABD ÇIKARLARINA HİZMET EDEN BİR ÖRGÜT OLDUGU AŞİKAR İSE BİZDE NATOYA GÖBEKTEN BAGLI OLMAMALIYIZ DÜNYA NATODAN İBARET DEGİLDİR.

 • Haydar kara18 Temmuz 2019 15:25

  Fetö ün en büyük destekçisi NATO. Ve abd. Türkiyedeki darbeyi beraber hazırladılar. Petroidleri niye vermediler. Almanar apar topar niye çektiler. Gelelim türkiyeyi siyasi partilerden haberi olan çok sayıda lider var. Bunlara ne vadaddiler. Tarih ileride bunları hep yazacak. İçimizdeki hainleri temizlemedikce ülke her an darbeye gebe.

 • Ali mert18 Temmuz 2019 07:07

  Hikaye anlatmayı bırakın artık Türkiye kendi yolundadır