E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNASA, SpaceX ile uzaya 4 astronot gönderiyor---

NASA, SpaceX ile uzaya 4 astronot gönderiyor

NASA, SpaceX ile uzaya 4 astronot gönderiyor
16 Kasım 2020 - 05:21 www.borsagundem.com

NASA ile SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na dört astronotun bulunduğu Crew Daragon ve Falcon 9 kapsülünü fırlattı. Astronotların salı günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşması bekleniyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration - NASA), Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) SpaceX kapsülüyle üç Amerikalı ve bir Japon astronotun gönderimi başlattı. Dört kişilik mürettebatın 6 ay UUİ'de kalması bekleniyor.

NASA'dan bir astronot ve 2 Rus kozmonotun bulunduğu UUİ'ye 4 kişilik mürettebatın yarın sabah saat 07.00 civarında ulaşması bekleniyor.

Özel bir şirket tarafından NASA için sağlanan 'ilk tam teşekküllü taksi uçuşu' olma özelliği taşıyan yolculuk yaklaşık 27 saat sürecek.

Mürettebat, 3 NASA astronotu Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile deneyimli Japon Uzay Ajansı (Jaxa) astronotu Soichi Noguchi'den oluşuyor. Uçuşun başarıya ulaşması ve astronotların UUİ'ye ulaşması durumunda, astronotlardan Victor Glover, uzay istasyonunda ilk uzun süreli görev üstlenecek Afrika kökenli ABD vatandaşı olacak.

Mürettabat, 410 kilometre yükseklikte bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'nda NASA'dan Kate Rubins ve Rus Uzay Ajansı (Roscosmos) kozmonotları Sergey Ryzhikov ve Sergey Kud-Sverchkov'a katılacak.

Koronavirüs teşhisi konulan SpaceX şirketinin sahibi Elon Musk'ın, karantinada olması nedeniyle fırlatma görevine katılamadığı belirtildi.

SpaceX ilk insanlı fırlatışı mayıs ayında gerçekleştirmişti. Şirket Demo-2 isimli görevde uzaya astronot gönderebilen ilk özel şirket olmayı başarmıştı.

Elon Musk'ın SpaceX'i silah taşıyacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)