E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMüslüman ülkeler Fransa'ya karşı ayaklandı---

Müslüman ülkeler Fransa'ya karşı ayaklandı

Müslüman ülkeler Fransa'ya karşı ayaklandı
26 Ekim 2020 - 08:59 www.borsagundem.com

Fransa'da okullarda ifade özgürlüğü anlatılırken Hz. Muhammed'in karikatürlerinin gösterilmesi ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu durumu savunmasının ardından bazı müslüman ülkelerde Fransız ürünlerine boykot kampanyası başlatıldı

Kuveyt’te marketler Fransız ürünlerini raflardan indirdi. 70’ten fazla kurumu temsil eden Tüketici Kooperatifleri Toplulukları, 23 Ekim’den itibaren boykot çağrıları yapmaya başlamıştı.

Bazı marketleri ziyaret eden Reuters muhabirleri, saç ve güzellik ürünleri gibi Fransız mallarının raflarda yer almadığını gördü.

Tüketici Kooperatifleri Toplulukları Başkanı Fahd Al-Kishti “Topluluğumuza üye olan tüm mağazalarda, tüm Fransız ürünleri satıştan kalktı” dedi. Al-Kishti, bu kararı “Hz.Muhammed’e yönelik bitmek bilmeyen hakaretler nedeniyle” aldıklarını söyledi.

Hükümetin dağıttığı kuponlar da geçtiği için tüketicilerin çoğunun tercih ettiği, bazıları hipermarket büyüklüğünde olan bu mağazalarda ülkedeki market alışverişinin önemli bir kısmı gerçekleşiyor.

Kuveyt 2019’da Fransa’dan 834 milyon dolarlık ihracat yapmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN, ÜRDÜN VE SURİYE’DE SON DURUM
Suudi Arabistan’da da Fransız market zincirlerinin boykot edilmesine dair bir etiket bugün sosyal medyada en popüler ikinci etiket oldu.

Ürdün’de de bazı süpermarketlerde Fransız ürünlerinin üstü kapatıldı, raflar boşaltılmaya başlandı. Bir markette “Hz.Muhammed ile dayanışma için Fransız ürünler boykot ediliyor” tabelası asıldı.

Başkent Amman’daki bir alışveriş merkezinin müdürü Zaher Dirbashi “Bu yapabileceğimiz en basit şey. Dinimize ve değerlerimize saygı göstermek zorundalar. Bizim de ifade özgürlüğümüz var. Onlar karikatürlerle ifade ediyor, biz ise ekonomiyle. Kimin daha güçlü olduğunu elbet göreceğiz” dedi.

Reuters’a konuşan Mahmoud Al Kurdi adlı bir müşteri ise “Tabii ki boykot kampanyasının etkisi olacak. Bütün İslami ülkeler ve Hz.Muhammed’i seven halklar Fransız ürünlerini boykot ederse Fransa ekonomisi tamamen çöker” dedi.

Ürdün’deki İslami Eylem Cephesi partisi de Macron özür dileyene kadar boykot çağrısında bulundu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerin de Fransız ürünlerini ülkeye sokmadığını duyurdu.

Türkiye’den Tel Abyad ve Bab al-Hava sınır kapılarından geçmesi için gönderilen ürünlerin sınırda durdurulduğunu açıklayan gözlemevi, “Bu iki bölgeyi kontrolü altında tutan Geçici Hükümet ve Kurtuluş Hükümeti adlı yapılar, ‘İslam ve simgelerine yönelik hakaretler nedeniyle’ ürünlerin girişine izin vermedi” ifadelerini kullandı.

KATAR, LİBYA VE MISIR’DA BOYKOT KARARI
Katar’daki Al-Meera ve Souq al-Baladi marketleri de boykota katıldı. Marketler, Fransız ürünlerini raflardan boşaltırken ikinci bir duyuruya kadar bu ürünleri satmayacaklarını açıkladı.

Katar Üniversitesi de Cuma günü Twitter hesabından yaptığı açıklama ile “İslam ve simgelerine kasıtlı saldırılar” nedeniyle Fransız Kültürü Haftası adlı etkinliği ertelediklerini duyurdu.

Bugün Libya’da da Macron’un açıklamalarına yönelik protestolar vardı. Bazı şehirlerde yapılan gösterilerin yanı sıra Libyalı sosyal medya kullanıcıları boykot çağrısında bulundu.

Mısır’da da bazı siyasetçiler Fransız ürünlerine yönelik boykot kampanyası başlattı.

2005 YILINDA DANİMARKA BOYKOT EDİLMİŞTİ
2005 yılında Danimarka’da bir karikatür dergisinin Hz.Muhammed karikatürü yayınlaması üzerine Müslüman ülkelerde Danimarka ürünleri de boykot edilmişti.

Fransa’da bir öğretmenin, derste ifade özgürlüğünü anlatırken Hz.Muhammed karikatürlerini göstermesi nedeniyle kafasının kesilmesi üzerine bu karikatürler kamu binalarına yansıtılmış ve Cumhurbaşkanı Macron da “Fransa bu karikatürler hakkında konuşma ve bunları göstermeyi bırakmayacak” demişti.
(BBC Türkçe)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR TANRIKULU26 Ekim 2020 12:21

  Reis işini bilir bir iki sene sonra alman ve fransız araçları kademeli olarak satılması çok zor olacaktır.bunların hesapları yapılıyor milim milim.

 • ZEYREK ZEMHERİ26 Ekim 2020 12:20

  Tüm dünya fransa ve almanya karşı ayaklanıyor bizde sadce ak parti  ve mhp karşı durur iken bu bizim basiretsiz muhalef ne yapıyor millet olarak merak ediyoruz.

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ26 Ekim 2020 12:18

  Eger ülkemizin başına büyük bir olay gelmez ise ve hiç bir projesi ve vizyonu olmayan teröristleri ve fetö destekleyen iktidara gelmezler ise bir kaç sene sonra bileğimiz daha bükülmez.

 • ahmak grup sizi26 Ekim 2020 14:34

   fetö destekleyen iktidara gelmezler ise mi ??? :D  :D  :D 

 • Erol g.26 Ekim 2020 11:42

  AVON DAN BAŞLAMAK ÜZERE ÜLKEMİZDE FRANSIZ MALI/ÜRÜNÜ SATIŞI YASAKLANMALIDIR

 • mehmet26 Ekim 2020 11:33

  Resullulah A.S. a saygısızlık etmek insanlıktan ve ahlaktan nasib almamak demektir. 

 • Kellik26 Ekim 2020 11:50

  Tanımadığın insanlara hakaret ederek kendi değerini ortaya koyuyorsun sadece.

 • Urla26 Ekim 2020 11:31

  Politikacılar umursamıyor. Demekki müslümanların sadece market alış verişinde İslam'ı düşündüğünü, oy verirken dusunmedigini biliyorlar

 • CGÜÇLÜTÜRK26 Ekim 2020 10:46

  fransız malları boykot edilmeli., kullanılmamalı. Resulullah efendimizin yanındayız ve yanında olmalıyız. Alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. bunun kıymeti harbiyesi  ehemmiyeti vardır. 

 • Berber Bekri26 Ekim 2020 09:51

  Cahiller hangi ürünlerin Fransız malı olduğunu bilseler bari 2 günde unutur nerde o vatan sevgisi müslüman ülkeler de Türkiye den başka yok onuda şükür suriye afgan o bu istila ediyor tarikat cenneti oluyor

 • Mehmet26 Ekim 2020 09:43

  Boykot etmek ve Fransiz ürünleri kullanmamak mantıklı cevap seklinde bir karşılık olmuş

 • İzzet BAŞ26 Ekim 2020 09:39

  Sizin yüzünüzden macron da hanımının yüzüne bakmaya boykot eder. Onun için iyi bir fırsat.......

 • mehmet26 Ekim 2020 09:37

  Hz Muhammede(as.) gibi bir insana saldırmak için hayvandan aşağı olmanız gerkiyor ki öylesiniz zaten aşağılık kafirler.

 • VS26 Ekim 2020 09:31

  Bence macron eceli gelen köpek

 • tv26 Ekim 2020 09:26

  herkes ülkesinden fransızları kovsun