E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıMB hamlesi sonrası kurlarda gerileme sürüyor---

MB hamlesi sonrası kurlarda gerileme sürüyor

MB hamlesi sonrası kurlarda gerileme sürüyor
27 Kasım 2020 - 11:55 www.borsagundem.com

Zorunlu karşılık hamlesiyle birlikte Türk Lirasında değerlenme sürüyor. Güne başlarken yatay seyreden kurlar, zorunlu karşılıklardaki yeni düzenlemeleri açıklayan TCMB duyurusu sonrası yüzde 1'in üzerinde düştü.

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) zorunlu karşılıklar düzenlemesi ve TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın açıklamalarının etkisiyle düşüşünü sürdürüyor.

Dün, en yüksek 7,9663 seviyesini gören dolar/TL, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetinde zorunlu karşılık düzenlemesi başta olmak üzere verilen mesajların etkisiyle 7,8518'e kadar geriledi ve günü önceki kapanışın yüzde 1,04 altında 7,8713'ten tamamladı.

TCMB, bugün, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak amacıyla sade bir zorunlu karşılık sistemine geçilmesine karar verdi. Reel kredi büyümesine göre farklılaşan zorunlu karşılık ve faiz/nema oranları uygulamasını yürürlükten kaldırılırken, Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranları da artırıldı.

Bugün yayımlanan Finansal İstikrar Raporu'nun 31'inci sayısında açıklamaları yer alan TCMB Başkanı Ağbal da fiyat istikrarına vurgu yaparken, "Fiyat istikrarının sağlanması ve sürdürülmesi odaklı sıkı parasal duruşumuz mevcut makrofinansal risklerin azaltılmasına destek olacaktır. Fiyat istikrarı, finansal istikrar için vazgeçilmez bir unsur, bir ön koşul olarak görülmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Dolar/TL, dünkü düşüşünü bugüne taşıdı. TCMB'nin zorunlu karşılık düzenlemesi ve Ağbal'ın açıklamalarının etkisiyle Türk Lirası, dolar ve euro karşısında değer kazandı. Kurlardaki düşüş yüzde 1'i geçerken dolar/TL 7,76, euro/TL ise 9,26'ya kadar geriledi. 

Saat 11.55 itibarıyla dolar/TL 7,8113, euro/TL ise 9,3200 seviyesinden işlem görüyor.  

Aynı dakikalarda sterlin/TL de yüzde 0,8 değer kaybıyla 10,4320'den satılıyor. Dolar endeksi yüzde 0,1 azalışla 91,9, euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 artışla 1,1925 seviyelerinde bulunuyor.

Analistler, TCMB'nin sadeleşme adımlarının devam ettiğini bunun da yatırımcılarının Türk lirası varlıklara güvenini artırdığını belirtti.

Bitcoin’de ralli sonrası uzmanlar yüksek tansiyonu düşürdü

TCMB Finansal İstikrar Raporu’nda öne çıkan mesajlar

Ağbal: TCMB'nin temel amacı fiyat istikrarını sürdürmektir

Bakan Elvan ve Gül, TÜSİAD yönetimi ile bir araya geldi

Borsa İstanbul'da yatay karışık seyir

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)