E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMarmaray'da aktarma fiyatlarına ilişkin karar---

Marmaray'da aktarma fiyatlarına ilişkin karar

Marmaray'da aktarma fiyatlarına ilişkin karar
23 Eylül 2020 - 17:43 www.borsagundem.com

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, UKOME kararıyla aktarma alır hale gelerek fiyatı 3,5 TL'ye inen Marmaray’da, uygulamanın devam etmesi yönünde karar verdi. Mahkeme, bu konuda yerel mahkemenin aldığı yürütmeyi durdurma kararını bozdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 6 Şubat 2020 tarihinde aldığı kararla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün işlettiği Marmaray’ın İstanbulkart aktarma sistemine dahil edilmesine karar vermişti. Böylece aktarma alır hale gelen Marmaray’a, bir toplu ulaşım aracının ardından binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler ise 3,50 lira yerine 1,70 lira ödemeye başlamıştı.

Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü kararı mahkemeye taşımış, İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 9 Temmuz 2020 tarihinde uygulamayla ilgili yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Konu, İBB tarafından Ağustos ayındaki UKOME gündemine taşınmış, ancak UKOME üyeleri konuyu görüşülmek üzere alt komisyona havale etmişti. İBB Hukuk Müşavirliği de yürütmeyi durdurma kararını Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımıştı.

22 Eylül 2020 tarihinde kararını açıklayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararını bozdu.

Alınan son kararla, Marmaray’ın aktarma almaya devam etmesi uygun bulunmuş oldu. Böylece, bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray’a binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler ise 3,50 lira yerine 1,70 lira ödemeye devam edecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ahmet özbır145324 Eylül 2020 09:26

    Her şey güzel olmamalı. Vatandaşımız 7,75 tl bilet başı aktarıma ücret ödüyordu. Bütün istatistiklerde mutlu çıkıyordu.  7,75 tl fiyatın bilet başı 3,50 tl ye inmesi. fiyatlrın ucuzlamarı ve düşmesi insnalarımızı depresyone yöneltecektir. Depresif ve psıkolojısı bozuk bir topluma yönelmektedir. Daha önce ödediğim o para nedne bu kadar yuksek ? yıllar öncesinin fiyarı ile aynı ulaşımı yapıyorum, nedne ben fazla fazla ödedim ? çok para çıktı devimden ? diyecektir. acilen yuvarlak hesap 8 tl yapalım. Herke smutlu olsun, devletimizin kasası damlaya damlaya gol olsun.  belediyeye aktarımı dursun. Böylece otobanlar, 4 şerit yollar, şehir hastaneleri, devasa devlet bınalarımız, yuzma havuzlarımız, kapalı sporsalonlarımız vb. vb. yapılacak kaynak yanı, 25 yıllık borçların taksitlerinin ödenmesi için kaynak olsun. mahkeme kararını gözden geçirmeli.

  • Borsa master23 Eylül 2020 18:27

    Marmaray başka ülkenin demiryolu değil. Tabii ki büyük şehire entegre olmalı