E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriKoza Altın TMSF sonrası yüzde 23 büyüdü---

Koza Altın TMSF sonrası yüzde 23 büyüdü

Koza Altın TMSF sonrası yüzde 23 büyüdü
02 Ekim 2018 - 15:40 www.borsagundem.com

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal "Biz devraldığımızda Koza'nın 5,10 milyar lira öz kaynağı varken şu an bu yüzde 17'lik artışla 5,98 milyar liraya yükseldi'' dedi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın İşletmeleri'nin finansal verilerinin her geçen gün iyiye gittiğini, yılın ilk yarısında geçen yıla göre cironun yüzde 31, karlılığın yüzde 85 arttığını ifade etti.

Bergama ilçesinde bulunan Koza Altın İşletmeleri tesisinde basın toplantısı düzenleyen Gülal, burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ ile bağlantılı olduğu tespit edilen bin 22 şirketin TMSF kayyumunda yönetildiğini söyledi.

Bu şirketlerin öz kaynak büyüklüklerinin 19,9 milyar lira, aktiflerinin ise 52,9 milyar lira seviyesinde bulunduğunu, 46 bin 160 çalışanın bulunduğunu anlatan Gülal, Koza Altın İşletmeleri'nin de bu şirketler arasında önemli bir yere sahip olduğuna işaret etti.

Koza Altın'ın tüm finansal verilerinin iyi durumda olduğunu kaydeden Gülal, şunları kaydetti:

"Biz devraldığımızda Koza'nın 5,10 milyar lira öz kaynağı varken şu an bu yüzde 17'lik artışla 5,98 milyar liraya yükseldi. Yine devraldığımızda 5,33 milyar lira olan aktif büyüklüğü de 6,52 milyar seviyesinde. Firma aktif olarak da yüzde 23 seviyesinde büyüdü. Bizim devraldığımızda Koza'nın tüm işletmelerinde bin 754 kişi çalışıyordu, şu an 2 bin 210 kişi çalışıyor. Tabi bu rakamda taşeron olarak çalışan kişiler dahil değil. Onlarda da bin 10 kişi var.

Devraldığımız an itibarıyla Koza'nın Borsada 14,1 olan hisse değeri bugün itibariyle 51,3 seviyesinde. Şirketin borsa değeri yüzde 263 seviyesinde arttı. Biz 2 yıldır bu firmayı yönetiyoruz. Bu yılın ilk 6 ayında geçen yıla göre ciroda yüzde 31 artış söz konusu, karlılık da yüzde 85 seviyesinde arttı."

Türkiye'de üretilen altının yaklaşık yüzde 35'inin Koza tarafından karşılandığına dikkat çeken Gülal, "Koza bizim başımızı dik eden şirketlerden bir tanesi ve emin ellerde." diye konuştu.

- "Kayıt dışını kayıt altına aldık"

TMSF olarak şirketlere atama yaparken liyakata çok önem verdiklerini belirten Gülal, "Burada yöneticilerimiz altın sektöründe tecrübeli arkadaşlar. Biz bu şirketlerde yönetim oluştururken işin ehli insanları yerleştirdik. Bu da rakamlara yansıdı. Biz burada kayıt dışını kayıt altına aldık. Bu da rakamlara yansıdı." dedi.

Koza İşletmelerinin Ovacık tesisinde altın rezervinin artık son noktaya yaklaştığına işaret eden Gülal, Havran ve Çukurova'daki madenlerden getirilen cevherlerin burada işlendiğini, üretimin burada devam edeceğini ifade etti.

Kayyumla yönetilen şirketlerin satılmasının sürdürülebilirlik temeli üzerine kurulduğunu, şirketin ekonomik devamlılığında bir sıkıntı söz konusu olursa bunun gündeme alınabileceğini dile getiren Gülal, Koza şirketini de mahkeme kararı kesinleşinceye kadar yöneteceklerini, kesin karara göre yol haritası belirleyeceklerini aktardı. 

Öte yandan Gülal ve beraberindeki heyet, maden işletme tesisinde incelemelerde bulundu.

Ocaktan çıkarılan malzemeden altının elde edilmesi sürecini izleyen TMSF heyeti, döküm atölyesinde saf altının külçe haline getirilişini inceledi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ersan02 Ekim 2018 18:43

  asya bankkıda neden kapattınız.sırketler süper çalışıyor bankaya geldımı hesap bilmiyorsunuz kapatıyorsunuz ,küçük yatırmcılar olarak 3 senedir paramız blokoda / artıkcözün.lügtfen

 • borsacı02 Ekim 2018 16:55

  adama demezlermi şimdiye kadar devletin kurumları neden koza grubunu incelemedi diye... adamlar yıllardan beridir hep kaçırmışlar ve birileri de bunu bile bile bunlara izin vermiş....

 • Pardus02 Ekim 2018 17:28

  Kaçırılan birşey yok. Enflasyonla birlikte şirketteki gayrimenkul, araç filosu, demirbaş, stok gibi kalemlerin fiyatı %30 artmış. 3 yılda olan bu...

 • Mustafa demir02 Ekim 2018 16:30

  Kozalar satilir yakinda

 • emekli borsacı02 Ekim 2018 16:23

  sayın ekonomi bakanı berat albayrak ve enerji bakanımız altın uretimini 2 ye katlayacagız demişti.bu siyasi kararın arkasında koza duruyormu 2100 kişinin çalıştıgı madenlerde durum nedir.şirketin yöneticileri bunu açıklasın.tmsf başkanı bergama bitti diyor kozanın içinde kaç tane bergama daha var benim bildigim 8 tane şirket lütfen bunları açıklasın yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerine son versin

 • Çavuş02 Ekim 2018 16:17

  Benim bakkalın değeri de son yılda ikiye katlandı. Kamyonetin 2. El değeri arttı, raflardaki ürünler zamlandi, buzdolabinin, cep telefonumun değeri arttı. Hiçbir değişiklik yapmadan bakkalın değeri. 2 kat arttı. Buna enflasyon deniyor ama TMSF başkanı ekonomi bilmediği için anlayamiyor

 • çetin ganioğlu02 Ekim 2018 16:01

  tmsf baskanı açıklama yapacagına şirketin ceo su acıklama yapsın kaç madende üretim yapılıyor rezevler ne kadar önümüzdeki yıllar hangi işletmeler açılacak.bu şirketin istikbali ne olacak.şirket genel kurul ne zaman yapacak.temettü dagıtımı hedefleniyormu.yıllık üretim 600 -700 bin onslara çıkacakmı

 • Okie Dokie02 Ekim 2018 15:57

  büyüyen türkiye. güzellll.