E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKorona piyasalar üzerindeki etkisini sürdürüyor---

Korona piyasalar üzerindeki etkisini sürdürüyor

Korona piyasalar üzerindeki etkisini sürdürüyor
29 Ocak 2020 - 09:45 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende beklenti endeksin hafif-alıcılı bir seyirle güne başlaması oluyor.

Piyasa Gündemi

ABD Başkanı Trump, Ortadoğu Planı’nı açıklarken, planda Kudüs'ün bölünmemiş bir şekilde İsrail'in olması öngörülüyor. Çin’deki virüs salgınına ilişkin gelişmeler ve salgının küresel ekonomiler üzerine olan etkisi piyasaların gündemindeki yerini koruyor. Bugün sonlanacak Fed toplantısına dair piyasalarda faiz değişikliği beklenmezken, Fed’in piyasalarla kuracağı iletişim önemli olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 18:00 ABD – Bekleyen Konut Satışları Önem: Yüksek 

• 22:00 ABD - Fed Faiz Kararı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Virüs salgınına ilişkin endişelerle haftaya satışlarla başlayan küresel hisse piyasalarında endişelerin bir miktar yatışmasıyla dün kayıpların belirli ölçüde geri alındı. BIST-100 ise yurt dışı piyasalara kıyasla negatif ayrışarak günü %0,29’luk bir düşüşle 119.802 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %1’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Çin ve bazı Asya piyasaları tatil nedeniyle işlem görmezken, açık olan Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,93 – 5,94 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,94'lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel risk iştahı dün bir miktar toparlanma kaydederken, BIST-100 Endeksi küresel hisse piyasalarına kıyasla negatif bir ayrışma göstererek günü 120 bin puan altında tamamladı. BIST-100
Endeksi’nde 119.000 seviyesini kısa vadede güçlü destek olarak izlemeye devam ediyoruz. 119.000 desteğinin kırılması durumunda 116.000 seviyesine kadar düzeltme hareketinin hız kazanabileceğini değerlendiriyoruz.

Yurt dışı piyasalarda bu sabah da hafif alıcılı seyir devam ederken, BIST-100 Endeksi’nde etkili olabilecek tepki alımlarında 120.500 ve 14 günlük basit hareketli ortalama (121.100) kısa vadeli direnç konumundadır. 121.100 üzerinde ise 122.200 seviyesi gündeme gelebilir. Çin’deki virüs salgınına ilişkin gelişmeler piyasaların seyri üzerinde belirleyici olacaktır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)