E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKoç Holding değişken piyasa şartlarında BIST100’e göre daha iyi bir alternatif---

Koç Holding değişken piyasa şartlarında BIST100’e göre daha iyi bir alternatif

Koç Holding değişken piyasa şartlarında BIST100’e göre daha iyi bir alternatif
09 Temmuz 2019 - 10:47 www.borsagundem.com

Alan Yatırım: Koç Holding değişken piyasa şartlarında BIST100’e göre daha iyi bir alternatif

ÖZET BİLGİLER

Borsa İstanbul’da toplam piyasa değerinin %16’sını oluşturan Türkiye’in en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding, enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finans gibi sektörlerde lider pozisyondadır. Tüpraş, Ford Otosan, Tofaş ve Arçelik gibi Türkiye’nin en büyük sanayi grubu şirketlerine sahip olan Holding, sanayi grubu şirketleriyle Türkiye ihracatının %10’unu gerçekleştirmektedir. Ödenmiş Sermayesi 2.5 milyar TL olup, piyasa değeri yaklaşık 45 milyar TL’dir.

Koç Holding Sektörel Dağılımı

Enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim, finans  gibi sektörlerde faaliyetlere bulunan Koç Holding’in çeşitlendirilmiş portföy yapısı ile sektörlerdeki dalgalanmalara karşı direnç sağlamaktadır.

Koç Holding, enerji sektöründe faaliyette bulunduğu şirketlerle Türkiye akaryakıt ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılamaktadır. Tüpraş, Aygaz, Opet gibi enerji sektörü içerinde faaliyet gösteren şirketlerin Holding’in konsolide net kar içerisindeki payı %25.9’dur. 2018 yılında Tüpraş %96 kapasite kullanımıyla 25.7 milyon ton üretimiyle pazar lideri olurken, Aygaz %42 pazar payı ile tüpgazda ve %22 Pazar payı ile otogaz istasyonlarında pazar lideri konumundadır.

Koç Holding, otomotiv şirketleriyle, Türkiye toplam otomotiv üretiminin %44’ünü, ihracatının %43’ünü oluşturmaktadır. Türkiye pazarındaki ticari araç satışlarının yarısından fazlasını gerçekleştiren topluluk, toplam pazarın %22’sini kapsamaktadır. 2018 yılında Ford Otosan, Tofaş, Türk Traktör, Otokar ve Otokoç’un konsolide net karı %23 artış göstererek 1.644 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Dayanıklı tüketim sektöründe ise Arçelik, 2018 yılında %50 pazar payı liderliğini korumakta olup, global markası olan Beko ise Avrupa beyaz eşya sektöründe 2. sırada yer almaktadır. Dayanıklı tüketim sektöründeki faaliyetlerin konsolide net kar içerisindeki payı 2018 yılı itibariyle %6.6’dır.

Finans sektöründe faaliyet gösteren ana şirketi Yapı Kredi, 373 milyar TL aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin 3. büyük özel bankasıdır. Gelişen kredi portföyüyle Koçfinans ve Yapıkredi’nin Holding konsolide net karları içerisindeki payı %30.7’dir.

Gıda, perakende, turizm ve bilgi teknolojileri gibi sektörlerde de faaliyet göstermekte olup, diğer sektörlerin Holding konsolide net kar içerisindeki payı %7.1’dir.

Dünya’nın en büyük 500 şirketi arasında yer alan tek türk şirketi olan Koç Holding, 2018 yılında yurtiçi finansal piyasalardaki dalgalanma, tüketim ve yatırım talebindeki negatif görünüm ile ekonomik büyümedeki yavaşlamaya rağmen  konsolide net karını artırmıştır. Holding’in en önemli ihraç pazarı olan Avrupa’daki büyüme ve TL’deki değer kaybı ihracatı artırırken, başarılı ihracat performansı ile yurtdışı gelirleri, özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketleri ile USD bazda %11 artış göstermiştir.

Yurtdışı gelirlerinin büyük bir kısmını Avrupa pazarından sağlayan Holding’in yurtdışı gelirlerine başlıca katkıda bulunan şirketleri, Ford Otosan, Tofaş ve Arçelik’tir. Coğrafi çeşitlilik ile döviz cinsinden veya dövize endeksli gelir yapısı Koç Holding’in ülke risklerine karşı dayanıklı kılmaktadır.

ANALİZ VE YORUM

Koç Holding Bünyesinde Borsada İşlem Gören Şirketlerin Piyasa Değeri ile Karşılaştırılması

Koç Holding’in ve iştirak şirketlerinin 2009/Temmuz döneminden itibaren piyasa değerini incelediğimiz zaman dolar bazında Koç Holding’in yaklaşık 8 milyar US$’lık bir piyasa değeri bulunmaktadır. Tüpraş’ın yaklaşık 2 milyar US$, Ford Otosan’ın 1,4 milyar US$, Yapı Kredi’nin 1,3 miyar US$, Arçelik’in 1 milyar US$, Otokar’ın 221 milyon US$, Aygaz’ın 194 milyon US$ ve Türk Traktör’ün 194 milyon US$’lık Piyasa değeri Holding bünyesinde bulunmaktadır. Halka açık şirketlerin toplam piyasa değeri, şirketin yaklaşık %80'ini oluşturmakta olup, geri kalan kısmına halka açık olmayan şirketler eklendiğinde (özellikle OPET’in piyasa değeri) şirketin iskonto/prim rasyosu yaklaşık 0’a yakın bir seyir izlemektedir. Ancak halka açık olmayan şirketleri rasyo hesabı dışında tuttuğumuzda Koç Holding, 2009’dan 2014’e kadar iskontolu bir seyir izlemiştir. Şirketin iştiraklerinin yüksek bir oranının halka açık olması, şeffaflık ve kurumsallık açısından iskontosunuda ciddi az marjla işlem görmesini desteklemektedir. Sadece halka açık şirketleri ile karşılaştırırsak şirket 2014’ten günümüze kadar primli seyrini çoğunlukla korumuştur. Holding şu anki piyasa değeri, iştiraki halka açık şirketlere oranla makul değerinde seyretmektedir.

SONUÇ

Holding’in son 10 yıllık BIST100’e karşı relatif getirisini dolar bazında incelediğimizde daha iyi performans sergilediği grafik 5 üzerinden gözlemlenebilir. Bu performanstaki en önemli faktör, şirketin doğal koruma yapısında şirketleri barındırması. Halka açık bazda yaklaşık 1/3 enerji, 1/3 sanayi ve 1/3 finans iştiraklerinin, şirketin cirosunun %80’ini oluşturmaktadır. Koç Holding’in geniş yelpazede çeşitli sektörlerde büyük şirketleri içermesi, portföy yatırımı açısından iyi bir alternatif sağlamaktadır…

Raporumuzun tamamı KCHOL fiyatı beklentilerimiz için tıklayınız…

Alan Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)