E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKar realizasyonları piyasalarda baskı oluşturuyor---

Kar realizasyonları piyasalarda baskı oluşturuyor

Kar realizasyonları piyasalarda baskı oluşturuyor
08 Nisan 2021 - 09:02 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesi bekleniyor.

• Türkiye’de korona virüs vaka sayısı 54.740 artarak 3.633.925’e yükseldi. Korona virüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 2.203 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 276 kişi artarak 32.943’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 3.194.978.
• FED’in son toplantısına ait tutanaklar, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde kayda değer bir ilerleme sağlanmasının biraz zaman alacağını ve varlık alımlarının en azından mevcut hızda deva edeceğini ortaya koydu.
• Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: G-20 Bakanlar toplantısına katıldık. Küresel canlanmada gelişmekte olan ülkelerin gücüne değindik. Finansal istikrar için, gelişmiş ülke merkez bankalarının şeffaf ve zamanlı iletişiminin gereğini vurguladık. Düşük gelirli ülkeleri desteklemeye yönelik somut kararlar aldık .
• TCMB: Toplantıda, Merkez Bankası olarak G20 Eylem Planının güncellenmesi, ekonomilerin güçlendirilmesi, sürdürülebilir finansman, finansal düzenlemeler ile iklim değişikliği gibi birçok önemli konuda görüşlerimizi paylaştık.
• G20 Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakanlar ile Merkez Bankası Başkanlarının verimli bir görüş alışverişinde bulunduğu ve bir dizi taahhüt üzerinde anlaştığı belirtildi.
• Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Miltiadis Varviçyotis’in bir televizyon kanalına verdiği mülakatta ülkemiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında dile getirdiği siyasi ve diplomatik teamüllere uygun olmayan ahlak dışı ifadelerini şiddetle kınıyoruz
• Ukrayna Güvenlik Şefi Danilov: Savaş sorusunun yanıtı Putin'de. Kaybedilen toprağı güç kullanarak geri alma niyetimiz yok .
• AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ve ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
• ABD Başkanı Joe Biden, 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketi kapsamında büyük şirketlere vergi getirme planını bir kez daha savunacak. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, planla ilgili olarak Amazon dahil olmak üzere bazı şirketlerle irtibata geçildi.
• Biden, kurumlar vergisinde kendi teklifi olan %28'in altında önerilere açık olduğunu söyledi.
• ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İran'la nükleer anlaşma koşullarıyla örtüşmeyen İran'a yönelik yaptırım maddelerini kaldırmaya hazırlandıklarını söyledi.
• ABD Dışişleri Bakanı, Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden başlatacaklarını açıkladı .
• IMF Başkanı Georgieva: Aşı politikası ekonomik politikadır .

Ne Olacak?
• Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Euro Bölgesi’nde ÜFE, ABD’de ise İşsizlik Başvuruları açıklanacak.
• FED Başkanı Powell’ın bugün konuşma yapması bekleniyor.
• İran müzakerecisi, büyük ülkelerle bugün yapılan nükleer görüşmelerin verimli geçtiğini müzakerelere yarın devam edileceğini açıkladı.
Borsa İstanbul’un bu sabah pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde pozitif açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda beklentilerin üzerinde gelen makroekonomik veriler görünümü güçlendirirken, dün genele yayılan kar realizasyonları piyasalarda baskı oluşturdu. Güçlü gelen ve revize edilen ekonomik veriler, siyasi ve ekonominin önemli isimlerinin yaptığı açıklamalar toparlanma beklentilerini desteklerken, dünyada hızlanan aşılama ve toparlanma beklentileri risk iştahını yüksek tutuyor. Endişe yaratan konular ise korona virüs vaka sayılarının mutasyonlu virüslere de bağlı olarak hızla artıp, tedbirlerin tekrar sertleşmesi olarak göze çarpıyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe ABD vadelileri ve Asya piyasalarına paralel olarak %0,02 oranında yükselişle 1.421 seviyesinden başlangıç yaptı. Açılışın ardından kurdaki yükseliş ile beraber endeks negatife döndü. Günün ilk yarısını %1’inüstünde değer kaybıyla kapatan endekste, ikinci yarıda Dolar / TL’nin 7,20’lere kadar yükselmesi ile satışlar hızlandı. Seans sonuna doğru gelen tepki alımları ile BİST100 endeksi günü %0,19 oranında düşüşle 1.417 seviyesinden tamamladı. Sigorta sektörü payları %0,92 oranında değer kazanırken, finansal kiralama faktöring sektörü payları %3,25 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde 1.426 - 1.434 - 1.446 direnç, 1.046 - 1.394 - 1.385 destek seviyeleri olarak takip edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Grup Toplantısı'nda ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Enflasyonu yeniden tek haneye düşürmekte kararlıyız, bunu başaracağız. Faizleri de tek haneli rakamlara indirmekte kararlıyız" dedi. Kanal İstanbul hakkında da konuşan Erdoğan, ‘’Kanal İstanbul ile ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık, projenin ÇED raporu tamamlandı. İsteseniz de istemeseniz de biz Kanal İstanbul'a başlıyoruz, yapacağız. Kanal İstanbul'un ihalesi yakında olacak, yaz aylarında temelini atıyoruz’’ açıklamasında bulundu.

VİOP 30 Endeks kontratında pozitif açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Nisan kontratı, Çarşamba günü 1.439 - 1.467 fiyat aralığında işlem görerek günü 1.463 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 13.830 artarak 533.339 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 1.462 seviyesinin yakınında hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, özellikle 1.483’ün üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 1.550 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 1.444 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 1.473 ve 1.483 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 1.454 ve 1.444 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 08/04/2021

 

Yabancılar hangi hisselerde alım tarafında

 

Trabzon Liman ve Ceo Event Medya sorusu

 

89 hissede karar anı!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)