E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemJoe Biden'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması---

Joe Biden'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması

Joe Biden'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması
02 Aralık 2020 - 22:16 www.borsagundem.com

Biden "İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak" açıklamasında bulundu

3 Kasım'da yapılan seçimlerde ABD Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, New York Times gazetesine telefonla bir mülakat verdi.

Thomas L. Friedman'a konuşan Biden, "Bakın, hassas füzelerden ve bölgeyi istikrarsızlaştıran başkaca tüm her türlü şey hakkında çok fazla konuşuluyor. Fakat bölgede biraz istikrarı sağlamak için en iyi yol, nükleer programla ilgilenmek" ifadelerini kullandı.

Seçilmiş ABD Başkanı Biden, sözlerine şöyle devam etti: "İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması."

Biden, "Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla danışma halinde, füze programına eğilmenin yanı sıra İran'ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve uzatmak için müzakerelerle ve sonraki anlaşmalarla ilgileneceğiz" dedi.

Thomas L. Friedman'ın kişisel bir soru olarak yönelttiği "Böylesi tuhaf şartlar altında başkanlığı kazanmak nasıl bir şey" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Donald Trump'ın dört yıl daha başkan olmayacağını güvence altına alarak ülke için iyi bir şey yapmış gibi hissediyorum."

RUHANİ'YE RAĞMEN ONAYLANDI

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK), nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki denetimlerin sınırlandırılmasını zorunlu kılan yasa tasarısını Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinin karşı çıkmasına rağmen bugün onaylamıştı.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Meclis'e getirilip onaylanan yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor. 

Nükleer anlaşma, İran'a uranyumu en fazla yüzde 3,67 zenginleştirebilme izin veriyordu.

Ekonomi ekibini tanıtan Biden'dan yardım sözü

Amerika geri döndü! Biden kabinesini açıkladı

Hepsi kadın! Biden iletişim ekibini açıkladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR TANRIKULU03 Aralık 2020 10:44

  İsrail söyle demiştir.eğer iran nükleer silah yapar ise TÜRKİYE yi kralı gelse durduramaz hemde kısa süre nükleer silahlar yapar diye.yani Nükleer silahları sadece hristiyanlar ve yahudiler mi yapıp kullanacaklar.biz müslümanlarda yapalım ki kimse kimseye kafa tutmasın.

 • Gökhan Çetinoğlu03 Aralık 2020 12:38

  Öncelikle tüm dünyanın geleceğini gözetecek isek, örnek olacak şekilde Nükleer Silahsızlanma için mücadele etmeliyiz. Ayrıca diğer nükleer silah sahibi olan ülkelerden, Kuzey Kore, resmî olarak ateist bir devlettir ve halkın çoğu ateisttir; Hindistan'da en çok takipçisi olan din %79.8 oranı ile Hinduizm olmaktadır. İslam (14.23%), Hristiyanlık (%2.3) Pakistan da ise toplam nüfusun %96,68'i Müslümandır.

 • ....03 Aralık 2020 09:12

  Ooo müslüman geçinen ama müslümanlarla savaşma heveslisi çakma müslüman cıa yetiştirmesi dolmuş önce Suriye'ye saldıran Türkiye,Mısır'a düşman Türkiye,İran ile savaşan türkiye.abd maşası yapılmak istenen türkiye.kore ye mehmetçiği gönderen pisliğin yolunda giden pisliklet

 • Bu nasıl yorum03 Aralık 2020 13:09

  Kafa iyi😀

 • Emekci03 Aralık 2020 08:14

  Ermestan-Azerbaycan savaşında İran kimi destekledi? İran KKTC'yi tanıyor mu? Esad İran'dan destek almasa ayakta kalabilir mi? İran nükleer silah yapınca kime karşı kullanır?

 • ...03 Aralık 2020 10:08

  .elin gavuruyla işbirliği yapıp müslüman ülkeleri karıştıran kim.israille savaşan Esad'a düşmanlık yapan kim

 • İtri03 Aralık 2020 08:10

  İran tarihi boyunca rusya dahil hiçbir gayrimüslim ülke ile savaşmıştır. Nükleer silahı elde ederse de yine müslüman komşularına karşı kullanır. Bunu girmeyip destek olan akilsizlara acıyorum

 • Nedim03 Aralık 2020 08:03

  Bu zevat Trump ı mumla değil kibrit ile aratacak!  Benden söylemesi!  Ayrıca Trump başkanlığı bırakırsa yapacağı açıklamalar çok önemli!  Açıklama yapar mı susar mı sustururlar mı bu da ayrı bir konu?  

 • Sdk03 Aralık 2020 05:58

  Amerika tüm dünyayı yok edecek kadar var... İsrailde tüm bölgeyi yok edecek kadar var... Türkiye dede İran'da da olmalı...

 • Cello02 Aralık 2020 23:24

  Her ülke atom bombası yaparsa ne olur.... insanlık bunu gündeme almalı.

 • badddal02 Aralık 2020 23:15

   nükleer şavaş çıkar

 • yahşi02 Aralık 2020 22:22

  söyleyene değil söyletene bak, Amerika'nın tükenmişlik sendromu.

 • Keklik03 Aralık 2020 08:12

  İran'ın 4 tarafı müslüman, o nükleeri alıp ne yapacak, kime karşı kullanacak? Kafkaslari Rus işgalinden mi kurtaracak? Adamlar azerilere karşı Ermenistani destekledi son savaşta