E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporlarıİyimserlik orta vadede---

İyimserlik orta vadede

İyimserlik orta vadede
27 Ocak 2020 - 09:11 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende borsa ve para piyasalarında öne çıkan seviyeler inceleniyor.

BİST: Haftanın son işlem gününe alıcılı bir seyirle başlayan BIST-100 Endeksi gün içinde 120.761-123.936 arasında geniş bir bantta dalgalı seyir izlerken günü %0,33 düşüşle 122.142 seviyesinden tamamladı.

BIST gün içinde güçlü kar satışlarıyla karşılaşsa da gün sonuna doğru gelen alımlarla kayıplarını büyük oranda geri aldı. Çin’de ortaya çıkan korana virüsü yayılmaya devam ederken, virüsün ekonomik büyümeye darbe vurabileceği endişeleri yükseldi. BIST kapanışı sonrası başta
ABD olmak üzere yurtdışı borsalarda virüsün hızla yayılması nedeniyle sert satışlar yaşandı.

Salgının Çin dışındaki ülkelere de yayılması piyasalarda paniğe neden olarak riskten kaçışı hızlandırarak piyasalarda bir türbülans yaşanmasına neden olabilir. TL negatif ayrışarak haftanın son işlem gününü sınırlı değer kaybı ile kapatırken, CDS’ler kısa vadeli dip seviyeleri olan 237’lerden haftayı kapattı. CDS’lerdeki düşüşün devam etmesi TL varlıklara yönelik risk alma iştahının orta vadede devam edeceğine işaret ediyor.

Global risk alma iştahında ciddi bir bozulma yaşanmadıkça ve yurtiçine yönelik negatif gelişmeler olmadıkça BIST’te kar satışlar yaşansa da orta vadede yükseliş trendinin korunması beklenmektedir. Ancak endeksin tarihi zirve seviyelerde olması ve benzerlerine göre iskontosunun azalması nedeniyle kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Bugün yurtiçinde kapasite kullanım oranı, yurtdışında ise Almanya’da açıklanacak Ifo endeksi ile ABD’de açıklanacak yeni konut satışları verisi takip edilecek. Asya borsaları haftaya satıcılı bir seyirle başlarken, BİST’in de güne negatif eğilimle başlaması beklenmektedir.

Endekste gün içinde tepki yükselişi denemeleri olsa da yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini ve kısa vadede kar satışı baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

Para ve Döviz Piyasaları:

Haftanın son işlem günü serbest piyasada Dolar paritesi 5,9233-5,9478 bandında işlem görerek günü önceki kapanışa göre %0,20 oranında değer kazancı 5,9288 seviyesinden tamamladı.

Sepet bazında ise Lira %0,02 oranında değer yitirdi.

Borçlanma araçları piyasasında %10,30-%10,60 seviyeleri arasında hareket eden on yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 31 baz puan düşüşle %10,30 seviyesinden tamamladı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)