E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporlarıİyimser beklentiler risk iştahını destekliyor---

İyimser beklentiler risk iştahını destekliyor

İyimser beklentiler risk iştahını destekliyor
09 Nisan 2020 - 09:05 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi'nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

OPEC Toplantısı ve Fed Başkanı Powell'ın Konuşması Takip Edilecek

Piyasa Gündemi

Virüs salgınının yayılmasında yavaşlama olabileceğine ilişkin iyimser beklentiler risk iştahını destekliyor. Ancak küresel çapta toplam vaka sayısı 1 milyon 500 bini de aşarken, salgın ile ilgili gelişmeler önemini koruyor. Yurt içinde toplam vaka sayısı da 38.226'ya ulaşırken, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 812 oldu. Bugün gerçekleştirilmesi beklenen OPEC toplantısı ve Fed
Başkanı Powell'ın konuşması önemli olacak.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

o 15:30 ABD - ÜFE Önem: Yüksek
o 15:30 ABD - Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

AB Maliye Bakanları'nın işbirliğinde anlaşamadığına ilişkin sabah saatlerinde gelen haber hisse piyasaları üzerinde bir miktar baskı oluştursa da salgına ilişkin en kötünün geride kalacağına ilişkin beklentiler hisse piyasalarını desteklemeye devam etti. BIST-100 Endeksi günü %0,91'lik yükselişle 93.225 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %3'leri bulan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında Japonya dışında hafif alıcılı bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne bir miktar alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,76 - 6,77 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 6,77'li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi'nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dünkü dalgalı görünüme rağmen endeks gün içinde kısa süreli sarkma olsa da 92 bin üzerinde tutunmayı başardı. Endeksin son iki günde 92.000'i aştıktan sonra düzeltme yaparak yeniden burayı test etmesi ve buradan tepki bulmuş olması oldukça olumlu oldu. Bu hareketle birlikte 92.000'in önemi daha da arttı. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece 94.750 ve devamında 98-100 bin aralığı hedef konumda olacaktır. Ancak herhangi bir sebeple yeniden 92 bin altına sarkılacak olursa bu durum teknik görünümündeki olumlu havayı dağıtacaktır. Bu nedenle mevcut ve yeni alınacak pozisyonlarda 92.000 referans seviye olarak izlenmelidir. 92.000 altında ilk önemli destek 90.500 iken bu yönde başlayacak bir hareket 88 bin civarını gündeme getirebilir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)