E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİsveç'ten dünyaya 1915 olayları tepkisi: Kabul edilemez---

İsveç'ten dünyaya 1915 olayları tepkisi: Kabul edilemez

İsveç'ten dünyaya 1915 olayları tepkisi: Kabul edilemez
06 Temmuz 2019 - 05:41 www.borsagundem.com

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, ülkedeki yabancı basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda Ermeni soykırımı yalanıyla ilgili soruya net yanıt verdi: Bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, "1915 Ermeni ve Süryani soykırımı iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. Bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım." dedi.

Dışişleri Bakanı Wallström, ülkedeki yabacı basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda, "İsveç hükümeti, 1915 Ermeni ve Süryani katliamı iddialarını kabul edecek mi?" sorusuna, "1915 Ermeni ve Süryani soykırımı iddialarını kabul etmemiz zor görünüyor. Bir ülkeyi soykırımcı ilan etmek için elinizde güçlü deliller olması lazım." yanıtını verdi.

Söz konusu iddiaları araştırmak için komisyon kurulduğunu hatırlatan Wallström, şunları kaydetti:

"Geçmişte yaşanan olaylardan dolayı bir ülkeyi soykırımcı ilan etmenin büyük bir sorumluluğu var. Biz, tarihçilerden oluşan bir komisyon kurduk. Bu konuda bir sonuç elde etmek çok zor. Zira bu olayları yaşayan canlı tanık yok. İki ülke bunu 'soykırım' olarak kabul etti. Bunu da ben biraz sağlıksız buluyorum. Çünkü böyle bir karar alındığı zaman ardından bazı adımların atılması lazım. Bu da sizi daima bağlar."

Wallström, Danimarka'da, geçen ramazan ayında, iftar programını protesto eden aşırı sağcıların, Kur'an-ı Kerim yakması olayına ilişkin de "Fanatikliğin her türlüsüne karşıyım. Din üzerinden yapılan kışkırtmalar oldukça tehlikeli. Ortak yaşam alanlarını bulmalıyız. İslamofobik davranışlar bizi de derinden etkiledi. Birbirimizle konuşmalıyız ve beraber yaşama kültürünü geliştirmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Doğru07 Temmuz 2019 04:18

  Doğru

 • ZlatanIbrahimovic07 Temmuz 2019 03:30

  Ulan adamin aman madamin dibisin be.

 • Murat06 Temmuz 2019 21:46

  Bilerek konusmak boyle guzel iste. Dogrulari duydudukca dunya mutlu oluyor

 • Nihat06 Temmuz 2019 14:13

  Her gün yeni katliamlar olmaması için Türkiye den başka kaç ülke gayret gösteriyor!  Allah ın izniyle Türkiye elinden geleni yapıyor insanlık ve müslümanlar için.  Yine Allah ın izniyle iç ve dış münafıklarda layık olduğunu bulacak!  Mücadeleye devam. Türkiye özellikle pkk ile mücadele ederken aşağılık muhalefette Türkiye yi dışarıda kötülemek için hiç bir fırsatı kaçırmıyor.

 • Çakır06 Temmuz 2019 12:32

  Ağzına yüreğine beynine sağlık Avrupalı tarihçileri ve siyasetçilerinin doğru ve gerçek olanı dillendirmek dünyaya huzur verir tebrikler

 • Tuğbey 06 Temmuz 2019 12:32

  Dünyada böyle aklı selim politikacılar attıkça barış rüzgarları daha sert esmeye başlar.Teşekkür ederiz size Sayın dışişleri bakanı.

 • doğru 06 Temmuz 2019 11:14

  dünyanın böyle aklı selim politikacılara ihtiyacı var...