E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriIntel, iki yeni çip fabrikası için 20 milyar dolar yatırım yapacak---

Intel, iki yeni çip fabrikası için 20 milyar dolar yatırım yapacak

Intel, iki yeni çip fabrikası için 20 milyar dolar yatırım yapacak
21 Ocak 2022 - 22:00 www.borsagundem.com

Intel, iki yeni çip fabrikasının inşası için 20 milyar dolardan fazla yatırım yapma kararı

Dünyanın en büyük mikroçip üreticisi firmalarından Intel, ABD'nin Ohio eyaletinde iki yeni çip fabrikasının inşası için 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu.

Intel'den yapılan açıklamada, söz konusu yatırımın gelişmiş yarı iletkenlere yönelik artan talebi karşılamak amacıyla üretimi artırmaya yardımcı olacağı kaydedildi.

Şirketin Ohio eyaletinde iki yeni çip fabrikasının inşası için ilk aşamada 20 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığı belirtilen açıklamada, yeni üretim sitesinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla bölgede bir yetenek hattı oluşturulması ve araştırma programlarının desteklenmesi için eğitim kurumlarıyla ortaklıklara da ilave 100 milyon dolar ayrılacağı aktarıldı.

Açıklamada, projenin Ohio tarihindeki en büyük özel sektör yatırımı olduğuna işaret edilerek, ilk aşamada 3 bin kişiye kalıcı istihdam sağlanmasının, üretim tesisinin inşaat sürecinde ise 7 bin kişinin istihdam edilmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Intel'in açıklamasında, kurulumu tamamlandığında tesise yapılan toplam yatırımın gelecek 10 yıl içinde 100 milyar dolara kadar çıkabileceği ve bunun da burayı dünyanın en büyük yarı iletken üretim tesislerinden biri haline getirebileceği ifade edildi.

Fabrikaların inşaatının 2022'nin sonlarında başlamasının beklendiği belirtilen açıklamada, üretimin ise 2025'te başlamasının öngörüldüğü bildirildi.

"ABD tarihinde çip üretimi konusunda yapılan en büyük yatırım"

ABD Başkanı Joe Biden da Intel'in yatırımına ilişkin şirketin üst yöneticisi Pat Gelsinger, Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Ohio senatörleri Rob Portman ve Sherrod Brown'un katılımıyla Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenledi.

Biden, konuşmasına, "Pat'e Amerika ve Amerikalı çalışanlara yaptığı tarihi yatırım için teşekkür ediyorum." sözleriyle başladı.

ABD'nin dünyadaki en kaliteli iş gücüne sahip olduğunu belirten Biden, Intel'in yatırımı konusunda, "Ohio'da yapılan bu tarihi yatırım, ABD tarihinde çip üretimi konusunda yapılan en büyük yatırımdır." dedi.

Çiplerin günlük hayattaki hemen hemen tüm cihazların en önemli parçası olduğunu aktaran Biden, Kovid-19 salgınının tedarik sıkıntılarına yol açtığını, düşük çip arzının ise fiyat baskılarına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Biden, çip konusundaki sıkıntıların otomotiv sektöründe büyük etkisi olduğuna işaret ederek, "Daha önce de bahsettiğim gibi ülkede şu an görülen fiyat artışlarının 3'de 1'i araba fiyatları. Bugünkü tarihi yatırım bir başlangıç olmalı ve devamı gelmeli." ifadelerini kullandı.

Çiplerin ABD'de icat edildiğini ancak şu anda dünyadaki üretimin yüzde 75'inin Doğu Asya'da olduğunu dile getiren Biden, "Çin, küresel piyasayı eline almak için elinden gelen her şeyi yapıyor." şeklinde konuştu.

Oyak Renault’ta çip krizi arası

Çip krizini çözecek rekor yatırımlar

‘Küresel çip kıtlığı 2022'ye kadar sürecek’

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KERİM22 Ocak 2022 17:04

  FIRAT VARKEN BİZDE ÇİP YATIRIMLARINA GİRİŞSEK 128MİLYARI SAVURANA KADAR ÇİP FABRİKASINA 20 -30 MİLYAR YATIRSAYDIK..

 • Alp22 Ocak 2022 00:30

  Her yerde rakı fabrikası kurup o rakılarla uçak yapmadan uçan nasa dan çok uzaya çıkan rakı fabrikası yerli olsun araba da ford .. diyen uçak yapanların beş parasız öldüüğü... Her şeye Laik bir ülkeydik. Şimdi rakı dan doğanlar otomobilin yerlisini beğenmez zaten onların beğennesi de kimsenin umrkunda değil

 • RAMO CANCAN22 Ocak 2022 12:41

  Sen hangi okulu  bitirdin .Söylediğinden sen bir şey anladım mı ki  bizler anlayalım.

 • ?22 Ocak 2022 09:05

  Ne diyorsun anlaşılmıyor rakı yı fazla kaçırmışsın.

 • acacu21 Ocak 2022 23:17

  Ohio eyaletinden Atlas Okyanusu' na kanal projesi yapmak varken, böyle boş işlerle uğraştıkları için İntel yönetimini kınıyorum. 

 • Mustafa Tunç 22 Ocak 2022 23:43

  Bence fabrika yerine üç katlı heykel yapmaları gerekiyordu binlerce

 • KARA BORSA22 Ocak 2022 00:23

  :))))