E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemVaka sayısı bir haftada iki katına çıktı!---

Vaka sayısı bir haftada iki katına çıktı!

Vaka sayısı bir haftada iki katına çıktı!
06 Temmuz 2022 - 08:30 www.borsagundem.com

Korona virüsünde korkulan oldu, vaka sayıları bir haftada iki katına çıktı. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son verilerin ardından uzmanlardan art arda uyarılar geldi.

Haftalık Korona virüs Tablosu "covid19.saglik.gov.tr" sitesinden açıklandı.

Buna göre, 27 Haziran-3 Temmuz'da 57 bin 113 kişinin testi pozitif çıktı, 25 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 30 bin 478 oldu.

Önceki hafta vaka sayısı 26 bin 635 olarak açıklanmıştı.

Toplam 147 milyon 839 bin 557 doz aşı uygulandı

Türkiye'de ilk KOVID-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020'den bu yana görülen vaka sayısı 15 milyon 180 bin 444'e yükselirken, 99 bin 57 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar uygulanan toplam aşı miktarı ise 147 milyon 839 bin 557 doza ulaştı.

18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranı en yüksek 10 il Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı uygulananların oranı en düşük iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı.

UZMANLARDAN UYARI GELDİ

Açıklanan tabloya göre vaka sayısı geçtiğimiz haftaya göre iki kat arttı. Yaşanan bu gelişmenin ardından uzmanlardan art arda uyarılar geldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Vaka sayılarının çok yüksek seyrettiğini ifade eden Ceyhan, şunları söyledi;

EN YÜKSEK VAKA DÖNEMİ

"KOVID-19 salgınının başından beri muhtemelen “en yüksek vaka” dönemini yaşıyoruz. BA.4 ve BA.5 varyantlarının neden olduğu 6. Dalga diğer ülkelerde de çok yüksek vaka sayılarıyla seyrediyor.

Vaka sayısında azalma dalganın sonunu gösterir, salgının sonunu göstermez. Yaşadığımız 5 dalgada da vakalar azaldığında önlemleri kaldırıp, takip eden vaka artışında şaşırmaktan vazgeçmeliyiz.

Omikron ortaya çıktığında, bunun virusun stratejik bir hamlesi olduğunu, hafif seyretmesine kanmamamız gerektiğini, önlemleri tamamen bırakmamızın telafisi zor sonuçları olacağını söyledik.

Tabi ki bir salgında hastalığın hafif seyretmesini iyi bir durumdur. Ancak bu durum vaka saptanmasını zorlaştıracağından, salgın kontrolünü güçleştirir.

Bulaşın hızlanması hem yeni varyantların ortaya çıkmasını kolaylaştırır (umalım ki daha ağır hastalık yapan bir varyant gelişmez), hem de hastalığın damar içi pıhtılaşma, kalb krizi gibi komplikasyonları belirtisiz hastalarda da görülebilir.

“ÖNLEMLER BİR MİKTAR ARTABİLİR”

Bu noktadan sonra, yetkili ağızlardan bu kadar salgın bitti, maske takmayın uyarısından sonra önlemleri artırmak, aşı yaptırmak mümkün değil. Devlet hata yapıldığını açıklarsa, önlemler bir miktar artabilir.

Ülkemize girişlerde test tekrar istenmeli, turistik otellerde asansörlerde maske takılmalı, yemek alanlarında sosyal mesafe sağlanmalıdır. Toplu taşımada ve toplantılarda maske kullanımı sağlanmalıdır.

Bireysel olarak da kapalı ve kalabalık ortamlarda, asansörlerde, toplu taşımada herkes maske kullanıyorsa cerrahi maske, kullanmıyorsa N95 maske takılmalıdır. Aşılama artırılmalı ve herkesin en az 3 doz mRNA aşısı olması için çaba sarfedilmelidir."

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala ise şu ifadeleri kullandı;

“Başta Fransa, Yunanistan, İtalya ve Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinde KOVID-19 vaka ve bazılarında ölüm artışı var. Bu ülkelerle etkileşim içerisindeyiz, hızla önlem almamız gerek. Sağlık Bakanlığı sessizliğini bozmalı, hızla topluma bilgi vermeli ve önlem almalı!”

Virüsü dünyaya yayan Çin'de yeni salgın endişesi

 

Maymun çiçeği virüsü küresel acil durum ilan edilecek mi?

 

Sağlık Bakanlığı, 6 - 12 Haziran korona virüs tablosunu açıkladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)